Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 07:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 131 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 08 Dec 2015, 20:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Imagine
Big Ben-ul ...

Imagine
Turn cu ceas solar (?) la Westminster Abbey.

Imagine
Turn cu ceas clasic la Westminster Abbey.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 21 Sep 2016, 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
Un topic deosebit de interesant.

Am trecut de nenumarate ori prin Rotbav, un sat apartinand administartiv de comuna Feldioara din jud. Brasov. Unul diuntre lucrurile pe care le regret este ca nu m-am oprit niciodata sa fac o poza turnului cu ceas al Bisericii Evanghelice fortificate care se afla in imediata apropiere a drumului DN13. De cate ori treceam ma uimea cat de exact era marcat timpul pe ecranul ceasului din turn desi, dupa cum arata pe exterior, ducea mare lipsa de ingrijire. Pe interior cred ca era intretinut de vreun pasionat deoarece timpul era marcat foarte exact, asa cum am scris deja.
Pozele postate sunt gasite pe net.

Imagine

SUS:
Asa arata ceasul pe data de 19 februarie 2016... inainte sa se prabuseasca in aceeasi zi.

JOS:
...si asa arata pe 22 februarie 2016 cand am trecut pe acolo.

Imagine

Nu am gasit informatii, dar nu cred ca ceasul sa fi fost recuperat.

Am citit si am vazut o postare pe acest topic despre Biserica fortificata din Saschiz, pe acelasi DN13, care si ea are un turn cu ceas.
Acel turn are pe toate laturile niscte crapaturi foarte mari. Mi-e teama sa nu aiba soarta celui din Rotbav.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 21 Sep 2016, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Mesaje: 185
Nu mai pot edita postarea anterioara.
Mai multe informatii despe istoria Bisericii evanghelice din Rotbav: http://www.bizbrasov.ro/2016/02/19/bise ... sta-seara/

Text preluat de pe pagina de net al carui link l-am postat:
Citat:
În acelaşi [1907] an s-a montat şi orologiul din turn adus de la Leipzig, care funcţionează cu mare precizie şi astăzi, fiindcă nenea Erwin s-a preocupat de întreţinerea lui. „Eu cu mâinile mele am reparat ceasul şi l-am reglat. L-am tot bibilit şi acum trebuie tras odată la 8 zile, e o perioadă foarte buna. Acum, din păcate, nu prea mă mai ţin picioarele să urc atâtea trepte, că am o vârstă, dar este un băiat tânăr pe care l-am învăţat tot ce trebuie să facă”, a spus nenea Erwin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 26 Ian 2018, 12:44 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2018, 14:48
Mesaje: 21
Localitate: Craiova
Este orologiul perfect, jos are un cadran analog cu 24 de ore, apoi vine un afisaj digital care arata orele si minutele, din 5 in 5, apoi vine logo-ul - leul inaripat al lui San Marco - si deasupra e soneria!
Fiind insa prea mare, nu au putut sa il puna pe un seminu in Palatul Dogilor, ci l-au pus intr-un turn in piata San Marco din Venetia!

Imagine

_________________
Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea
-------------------
Sa fie intr-un ceas bun!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 23 Aug 2018, 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Oct 2010, 22:01
Mesaje: 692
Localitate: Bucuresti
Beirut.


Imagine

Imagine

_________________
"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 21 Noi 2018, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2016, 14:22
Mesaje: 58
Localitate: Bucuresti
Straubing, Germania

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 16 Dec 2018, 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2018, 07:35
Mesaje: 78
Localitate: PLOIEŞTI CITY
Dacă e să mă întrebaţi pe mine http://www.turnulcuceas.wordpress.com este cea mai mare colecţie de turnuri cu ceas româneşti, chiar dacă unele dintre ele sunt doar un ceas amplasat pe nu ştiu ce clădire !!! :P

_________________
Vizitaţi Muzeul Ceasului PLOIEŞTI http://www.cartileploiestiului.wordpress.com/tag/muzeul-ceasului :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia mea - inceputul
MesajScris: 09 Feb 2019, 22:24 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Bogdan11 scrie:
Vazand poza mecanismului din ceasul de voiaj a lui impala2328, mi-am amintit de ceasul din Turnul Primariei din Oradea. Azi vara am reusit sa ajung sa-l vad pentru prima data. Cred ca m-am holbat 30 de minute la el pana sa strige logodnica dupa mine :lol: Mai jos aveti poze si o mica istorie, poate doriti sa cititi, poate nu. O zi buna va doresc !

La nivelul I se află mecanismul orologiului – numit „ceasul mamă”. Orologiul de la cota cea mai înaltă cântă la ore fixe „Marşul lui Iancu” şi a fost construit la începutul secolului XX, în anul 1904 de către un lăcătuş ceasornicar pe nume Mezey Dezső.

În prezent ceasul din Turnul Primăriei este îngrijit de Nagy Csaba Sándor. Datorită lui, modul de funcţionare a ceasului s-a schimbat din 1992. Dacă până în 1992 inerţia greutăţii acţiona ceasul şi pendulul, acum pendulul este acţionat electronic, ducând mişcările prin axe şi roţi dinţate până la arătătoarele cadranelor.

Orologiul este alcătuit din patru părţi – cadrane, situate în partea superioară pe fiecare latură a obiectivului. Cadranul din faţă, cel care priveşte spre Criş, a fost confecţionat din sticlă groasă, numită sticlă de lapte şi era iluminat din spate. După război, în 1944, cadranul din faţă a fost schimbat, sticla fiind înlocuită cu tablă, la fel s-a procedat şi pentru celelalte cadrane.

Orologiul a supravieţuit celor două războaie mondiale, iar acoperişul şi zidul turnului au supravieţuit celor două incendii, primul în 1917, iar la doilea în 1944. Cadranul ceasului păstrează şi azi urme de gloanţe din timpul războiului din 1944.

Nivelul al I I I – lea, aflat la 40,25 m, are montat pe parapetul balconului mai multe ciocane uriaşe funcţionale, care bat de câte trei ori la fiecare sfert de oră.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine



Aici vreau sa vin cu o mica complectare.
Primaria din Oradea se afla in Piata Unirii. Aceasta piata este unica in felul ei, este inconjurata de 5 turnuri diferite, cu ceas!!!
Turnul Biserici cu Luna, care este unic in Europa!In acest turn pe linga clasicul ceas mai este si o sfera cu diametrul de 1m care arata fazele luni.
Imagine
In aceasta biserica exista singul portret a lui Horea. Ceasul cu fazele luni a fost facut de mesterul vienez George Rueppe.
In partea opusa pietei, se gaseste Catedrala greco-catolica sf. Nicolae.
Imagine

Turnul Palatului Vulturu-Negru

Imagine

Biserica romano-catolica sf.Ladislau

Imagine

Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, dar pe net le puteti gasi la o calitate mult mai buna si cu informatii mult mai detailate.

Google maps va poateduce intr-o vizita virtuala
https://www.google.com/maps/@47.0538796 ... 312!8i6656
Cu mentiunea , Piata Unirii, la ora actuala arata altfel dar cladirile au ramas aceleasi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 12 Apr 2019, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2008, 19:53
Mesaje: 752
Localitate: Bucuresti
Turnul cu Ceas ce se regăsea în curtea Mănăstirii Trei Ierarhi ( 1638-1886 ) din Iasi, fiind primul Ceas adus în România. (litografie 1845)
https://ro.wikipedia.org/wiki/Turnul-clopotni%C8%9B%C4%83_al_M%C4%83n%C4%83stirii_Trei_Ierarhi


Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 12 Apr 2019, 20:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2018, 07:35
Mesaje: 78
Localitate: PLOIEŞTI CITY
Mulţumim frumos !!!

_________________
Vizitaţi Muzeul Ceasului PLOIEŞTI http://www.cartileploiestiului.wordpress.com/tag/muzeul-ceasului :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Turnuri cu ceasuri
MesajScris: 24 Mai 2021, 12:12 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Turnul Sfatului din Sibiu (1494)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 131 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România