Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Considerati utila o astfel de sectiune ?
Da 95%  95%  [ 74 ]
Nu 5%  5%  [ 4 ]
Voturi totale : 78
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 12:08 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Comentariile sunt binevenite - mai aflam si noi despre ce e vorba pe e-bay...
Link-ul merge - iata aici link-ul reparat (era scris un "pre" in fata http)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 12:20 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
http://cgi.ebay.com/DOXA-14KARAT-HAND-W ... dZViewItem

Uite si un Doxa cu cadran restaurat de un amator.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 12:23 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Multumesc Edi
macar asa vede lumea ca nu am mintit in legatura cu preturile
Si Omega oferit de Claudiu e chiar la un pret bun


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 12:28 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Doxa e restaurat foarte frumos, numai ca a pus cam mult superluminova - parerea mea ...

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 17:53 
Neconectat

Membru din: 11 Mar 2007, 21:48
Mesaje: 27
Localitate: Cluj-Napoca
Apropos de eBay ,am vandut ceasuri in Ro, si cateva pe eBay , inca mult timp vor aparea diferente intre "preturile" de pe eBay si cele din Ro (UE, in general ) acum 2-3 ani v-as fi recomandat un catalog de evaluari(Complete Price Guide to Watches(apare anual in USA la pret de 30USD in Canada la 45 CAD) dar in ultimii ani au inceput sa fie din ce in ce mai partinitoare (cand este evaluat un Lecoultre la 150USD si un Whaltam banal la 125 , care nu ajunge nici pe departe un Lecoultre in calitati de raritate sau carcasa sau chiar movement .Uneori pe eBya se vand bine gunoaie , pt ca multi nu conosc ..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 19:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2007, 22:58
Mesaje: 87
Localitate: Sibiu
Mul?umesc tuturor pentru r?spunsuri !
Doxa de pe ebay arat? bine, îns? nu ?tiu cum l-a? putea achizi?iona, f?r? s? pl?tesc o gr?mad? de bani pe tranzac?ii bancare ?i transport. Am v?zut ceasuri foarte frumoase ?i tentante pe ebay, îns? revin, inaccesibile mie.
Omega e un vis mult prea frumos... :(
Poate cine ?tie, într-un viitor nu foarte îndep?rtat..., am s?-mi permit ceva de genul Omega.
Problema e c? eu v?d în ceasuri, singura bijuterie care ar trebui purtat? de b?rba?i (excep?ie verigheta :lol: ), ?i de?i nu sunt în?eles de colegi ?i prieteni (pentru care fie spus e mai simplu s?-?i iei un ceas de 50-60 lei, care arat? bine ?i s?-l schimbi la 2-3 ani cu altul nou de accea?i valoare) r?mân la pozi?ia mea.
Cu ceva timp în urm? a trebuit s? consult un medic, care de?i era tân?r purta la mân? un Doxa de aur (cred ca anii 60 - model ca cel de pe ebay ar?tat de Lucian). Imediat sentimentul de nesiguran?? dat de faptul c? medicul era tân?r a disp?rut.
Mi-am propus s? achizi?ionez ?i eu unul asem?n?tor. Nu m? întreba?i de ce, pentru c? nu v? pot r?spunde.
Pe moment cred c? va trebui s? m? mul?umesc cu unul f?r? carcas? de aur, care, momentan, se afl? la restaurat la Claudiu ?i pe care îl consider o mic? bijuterie.
Pentru "toat? ziua" folosesc un Sector ADV 1000 cu quartz, dar pe care nu am reu?it s?-l desfac s? v?d dac? are lag?rele pe rubine (pentru partea mecanic?, desigur :D ).
Edi
Îmi pare r?u de Tissot-ul t?u, arat? foarte bine !
Decât s?-l duci la nu ?tiu ce "meseria?" din Bucure?ti, cred c? mai bine il trimi?i lui Claudiu. Nu de alta dar eu m-am "ars" cu un "meseria?" din Sibiu.
Nu vreau s? sup?r pe nimeni (poate c? sunt ?i în Sibiu ceasornicari foarte buni, îns? nu am cuno?tin?? de ei !), dar adev?ra?ii ceasornicari sunt pe cale de dispari?ie ?i e foarte greu s? dai de ei. Poate ?i lipsa pieselor de schimb ?i invazia quar?urilor a dus la dispari?ia lor.

M? bucur foarte mult de ini?iativa lui Claudiu, cu acest forum !

A dat o pat? de culoare într-un domeniu atât de frumos ca orologia ?i la noi în ?ar? !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2007, 22:19 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Corect, am zis ca o sa il trimit si chiar o voi face, dar timpul e inamicul meu numarul 1 - poate de aceea mi-am dezvoltat si mania cu ceasurile ... Eu NU pot sta fara ceas la mana (parca sunt dezbracat) si, incheind divagatia, va trebui sa il trimit,dar nu stiu cand si prefer mai intai sa ma duc la dobitocii (scuzati-mi expresia) care l-au reglat pe o gramada de bani sa ii intreb ce au schimbat la el si ce nu ...

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2007, 21:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Hai noroc si la mai mare .... Iti spun ca cumparator de pe ebay ca un doxa "mint" 50mm diametru open face in 2 capace impecabil medaliat din aur de 14 k sau 18 k bate peste 1000 usd . sau cel putin are un buy it now de 800-900 usd . Am acces la ebay nelimitat cu cont de pay`pal si card ... si fac cumparaturi de acolo de aproximativ 1 an si stiuce spun iar piata in Romnia pentru asa ceva e cu mult mai sus ... taxele postale is in jur de 12 usd cele mai mici la care cu siguranta paltesti Insurance cam de 2.40 us din 100 in suta ... 25 usd e full insurance pentru valoare de 1000 dar udne mai pui taxele vamale caer cele mai mici din spatiul britanic is 14 fukcing pounds - 26 usd la paritate de 1,89 pe paypal.com. Toti fac ochii mari la ebay ... uneori nu e chiar asha de simplu .... si ca sa ma umflu oleaka ...

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... &rd=1&rd=1

asta e ultima achizitie ....dupa 0 saptamana de spionare continua ...iar licitatia in cauza a fost negociata ...

hmzzz ... Doxa ...

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Apr 2007, 22:41 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ai inviat,Bufoane! :D
Bine ai revenit!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Apr 2007, 18:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Da nu eram mort ... stateam "palmat" imi place sa stau si sa citesc ... nu sa ies la rampa si asa spun numa aberatii... inca invat ....

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri!
MesajScris: 03 Oct 2008, 20:39 
Neconectat

Membru din: 11 Aug 2008, 11:28
Mesaje: 493
Localitate: Suceava
da

_________________
0722 31 32 70
ioan.costache@ymail.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri!
MesajScris: 10 Dec 2008, 08:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Mai 2008, 11:39
Mesaje: 62
Localitate: Brasov
Am votat si eu :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri!
MesajScris: 24 Apr 2013, 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Am observat in sectiunea de vanzari ca in cazul in care a fost vandut produsul, vanzatorul modifica titlul si apare ceva de genul "Vandut".
As fi bucuros daca s-ar lasa topicul in starea in care a fost conceput si s-ar posta doar un anunt ca ceasul a fost vandut.
Altminteri, ma uit ca boul la un topic care nu zice nimic despre ce a fost vorba in el. "Vandut" - ce?!

Exemplul este aici:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtopic.php?f=20&t=26140


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri!
MesajScris: 20 Aug 2014, 17:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2014, 17:41
Mesaje: 10
DA ESTE UTILA


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pareri!
MesajScris: 14 Feb 2015, 17:04 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2012, 11:58
Mesaje: 14
Da consider ca este destul de utila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România