Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Considerati util un astfel de sistem ?
1. Da 93%  93%  [ 70 ]
2. Nu 7%  7%  [ 5 ]
Voturi totale : 75
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Mar 2009, 18:26 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Imagine Si eu.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 18:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008, 22:48
Mesaje: 481
Localitate: Bucuresti
grig scrie:
Ideea este buna, in principiu, insa neadaptabila in Romania, cel putin in vremurile noastre.
De ce cred asta? Pentru ca o vad aplicabila mai mult in cazul in care tranzactia se face "pe neve", "pe incredere", fara sa existe contactul face-to-face intre cei doi. Daca cei doi se intilnesc, cumparatorul poate aplica propriul sistem de evaluare si decide daca il cumpara sau nu.
De pe acest forum, sa ridice mina citi au cumparat ceasuri "second hand" (includ aici cele vintage) de pe internet, fara sa "pipaie" mai intii marfa!


majoritatea [sau daca doresti foarte multe ceasuri ] sint luate de pe extern si revindute in Romania. :lol: :lol: :lol: :lol:
am luat si o sa mai iau de pe extern si evident NU o sa ma duc pina in SUA/UE/etc sa le vad inainte de cumparare ! :lol: :lol: :lol: :lol:
@zar:
NU se ia teapa cu furtul/violarea coletului daca platesti citiva usd/eur asigurare ! bineinteles esti 100% protejat de Paypal :wink: :wink: :wink:

_________________
The hardest thing in the world to understand is the income tax.(Albert Einstein).
Work Smarter, Not harder !

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 19:11 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ideea este ca prin acest sistem incercam sa creeam un cadru de incadrare a ceasului prin care sa ai totusi o idee despre ce cumperi.
Daca proiectul va fi sustinut,se va creea obligativitatea incadrarii ceasului conform criteriilor de mai sus,iar in cazul in care sesizam neconcordante pe site se "amendeaza" iar daca cumparatorul nu primeste ceea ce a cumparat conf.descrierii se poate scrie in topicul dedicat.
Cred ca va fi de folos pina la urma! :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 20:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Oct 2008, 15:05
Mesaje: 147
Localitate: Bucuresti
Salut!

Excelenta propunere!! Sa speram ca se va implementa...

Cu stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 20:18 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Cam multe manute ridicate :D La urmatoarea intrebare incercam cu piciorul :)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2008, 14:08
Mesaje: 311
Localitate: Bucuresti
Vanzatorul lauda marfa in timp ce cumparatorul se uita la orice cusur. Acesta e motivul pentru care e necesar un etalon cu care sa se poata aprecia obiectiv un ceas (daca n-aveti nimic impotriva s-ar putea spune onest).
Insa fara modul de calcul al procentelor aceasta clasificare ar ramane mai mult subiectiva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 01:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Ca sa fim mai exacti si sa intelegem mai bine l-as intreba pe iEdi cam la ce categorie ar trebui inclus ceasul meu Longines,cal.490,care este un ceas autentic,functioneaza in parametrii,carcasa si placarea se afla intr-o stare buna,fara zgarieturi majore,dar ar necesita o curatire a cadranului,schimbarea orarului si a minutarului, a axului remontor si a coronitei,ele nefiind originale,motiv ptr.care se armeaza defectuos si mai greu.Am incercat sa fiu cat se poate de onest in descriere si sunt convins ca pana la urma cineva s-ar inhama la munca de a-l aduce intr-o stare pe care o merita un asemenea ceas.Multumesc!!!
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 08:07 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Ceasul se incadreaza dupa parerea mea in categoria "Acceptabila".

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 09:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
iEdi scrie:
Ceasul se incadreaza dupa parerea mea in categoria "Acceptabila".

Corect,nici nu merita mai mult.Este un punct de plecare in evaluarea altor ceasuri,mie unul imi este de ajutor faptul ca am un exemplu clar de comparatie.Multumesc ptr.clarificari.Toate cele bune!!!!

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 13:41 
Neconectat

Membru din: 09 Ian 2009, 16:26
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Excelenta idee. Prin implementarea ei, daca vom lua totusi vreo teapa, vom sti in timp si cine e de incredere si cine nu. Succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 17:49 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
ywalex scrie:
Excelenta idee. Prin implementarea ei, daca vom lua totusi vreo teapa, vom sti in timp si cine e de incredere si cine nu. Succes


Ca veni vorba de "teapa". Eu consider teapa daca trimiti banii si nu primesti ceasul din cauza vanzatorului. Sa primesti un ceas care nu e conform descrierii e greu a fi categorisit drept "teapa". Ideea e ca acest cuvant e usor nepotrivit :)

Poate omul nu stie sa descrie exact ceea ce vinde... si aici intervine sistemul de categorisire.

Multumim pentru aprecieri. Spuneti aici tot ce e de spus; orice idee ajuta si din orice idee e de invatat.

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 20:04 
Buna seara si bine v-am gasit dragi pasionati si colectionari de ceasuri.
Fiindca urmaresc in ultima vreme cu constiinciozitate acest forum, precum si ebay-ul, va propun o alternativa la clasificarea data la inceputul subiect:
Am gasit la un vanzator institutional o impartire pe 3 categorii (1,2,3) dar si o desfasurare pe cateva componente ale ceasului, si anume:

dial ___ 2 - very good condition min. marks
hands ___ 1 - perfect condition not bent
glass ___ 2 - very good condition min. scratches
case ___ 3 - antique condition light wearing marks
back ___ 3 - antique condition wearing marks
crown ___2 - very good condition original
strap ___1 - perfect condition not original
buckle ___1 - perfect condition not original

Sigur, dupa cum probabil observati, mai lipseste ceva, si anume evaluarea mecanismului.

Daca website-ul permite, ar putea fi introduse cateva campuri pentru sectiunea vanzari/cumparari in care sa pe poata bifa pe fiecare categorie evaluarea si observatiile aferente.

Ce ziceti, ar fi utila si o asemenea varianta de evaluare?


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2009, 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Interesanta si varianta asta. Se poate caracteriza un ceas destul exact, zic eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2009, 11:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Sistemul neamtului mi se pare mai bun pt. ca este defalcat clar pe componente, subansambluri/ansambluri; astfel, cu el imi formez o parere partajata si nu de ansamblu, care inca poate fi prezentata subiectiv.
In schimb, ideea este bine-venita, avand in vedere ca putin inainte de a posta am citit anuntul in urma caruia Priam a venit cu observatii asupra descrierii unor ceasuri care sunt, dupa parerea mea, intr-o stare departe de cea prezentata :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2009, 23:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Am si eu o doleanta mai veche in legatura cu pozele de prezentare !
Eu propun ca toti utilzatorii care posteaza poze foarte neclare cu ceasurile de vanzare sa fie atentionati de catre moderatori via pm si apoi in cazul nerezolvarii situatiei sa fie sterse posturile !
Nu cred ca se pot scuza ! Un coleg de forum se descurca de minune cu o camera web in timp ce altii poate nu se descurca nici cu un aparat foto ! Pana si telefoanele de azi au performante foarte bune !!! :wink:

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România