Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 16:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Considerati util un astfel de sistem ?
1. Da 93%  93%  [ 70 ]
2. Nu 7%  7%  [ 5 ]
Voturi totale : 75
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Mar 2009, 00:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Foarte buna initiativa luata :).Au fost insa atat de multe cazuri de neconcordanta,incat trebuia sa se apeleze la un astfel de sistem ?

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Mar 2009, 22:53 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Pentru ca lucrurile sa fie mai usoare (sau mai complicate, dupa caz) am reusit sa definitivam zic eu si un mod de calcul al conditiei unui ceas pe care va invit sa il cititi, votati, comentati :)

Tin sa mentionez ca acest calcul nu este obligatoriu si este menit numai sa ajute in incadrarea unui ceas in una din categorii.

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 10:58 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
grig scrie:
De pe acest forum, sa ridice mina citi au cumparat ceasuri "second hand" (includ aici cele vintage) de pe internet, fara sa "pipaie" mai intii marfa!

Imagine

Problema e ca in general nu am fost multumit de starea ceasurilor pe care le-am achizitionat de pe oK@$ii. Daca m-as fi intalnit cu vanzatorul si as fi pipait obiectul, cred ca m-as fi gandit de doua ori inainte sa-l iau.
Conteaza foarte mult evaluarile(subiective) pe care le fac atat vanzatorul cat si cumparatorul. Si mai pot spune ca 3 poze bune fac mai mult decat 1000 de cuvinte.
Nu putem impune imagini clare, de rezolutie mare(fiecare face poze cu ce poate), dar acest sistem de evaluare (daca este facut corect) cu siguranta va veni in completarea imaginilor.

Ideal ar fi ca un ceas fara poze, descris ca fiind 85% (si cu detalii despre componentele principale) sa insemne acelasi lucru pentru toata lumea, atat vanzatori cat si cumparatori. Dar traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul... :D

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 11:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Discutii despre evaluarea ceasurilor vor fi totdeauna,oricat de onest ar fi vanzatorul,daca nu se aplica acelasi lucru si la cumparator,nu am facut nimic,reputatia unui vanzator se poate altera rapid daca nu exista reciprocitate in onestitate.Ceasurile vechi au si o valoare sentimentala care nu va fi influentata de acest sistem,care este totusi binevenit,chiar daca la procente cred ca este cam mica diferenta dintre mecanism(35%) si carcasa,geam,remontor(15%),sa nu mai spun de curea sau bratara(5%).Fiecare are rolul sau,normal,dar daca totul este original si mecanismul e altceva atunci ce rost mai are sa discutam.Personal am vazut pe cineva care a incercat sa-mi vanda un Doxa cu carcasa de 14k in stare foarte buna,cadran perfect,dar din pacate ptr.el mecanismul era de Orex,servise o teapa acum multi ani,chiar inainte de revolutie,a stat atatia ani crezand ca are un "Doxa de aur",la cati s-o fi laudat si cati l-or fi admirat si invidiat asta nu mai stiu,dar el a ramas dezamagit total.Corectitudinea este primordiala,cu mult peste orice sistem de evaluare,dar regulile educa si nu trebuie sa lipseasca,chiar daca pe parcurs vor mai trebui modificate,asa ca succes si felicitari!!!!

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 15:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
[galaxy : Nu putem impune imagini clare, de rezolutie mare, fiecare face poze cu ce poate ...]

Total de acord.
Nu toti avem scule profesionale sau talent la arta fotografica.
(spre ex. cu aparatul meu foto ies poze jalnice)


Ultima oară modificat de Zar pe 09 Mai 2011, 21:38, modificat de 7 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 17:30 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2008, 15:45
Mesaje: 231
Localitate: bucuresti
Salut,sa presupunem ca un vanzator incadreaza din punctul lui de vedere un ceas in una din acele categorii si expune ceasul la vanzare.
Cine va confirma ca acel ceas se incadreaza in categoria specificata?
Daca vor exista obiectii din partea celor care vizualizeaza anuntul?
Daca i se va solicita vanzatorului schimbarea categoriei ceasului expus si el (justificat sau nu) nu va accepta acest lucru?

Ideea in sine e excelenta insa sincer mi se pare foarte greu de aplicat.

cu stima,mircea


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 10:51 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
sonny_steele scrie:
Salut,sa presupunem ca un vanzator incadreaza din punctul lui de vedere un ceas in una din acele categorii si expune ceasul la vanzare.
Cine va confirma ca acel ceas se incadreaza in categoria specificata?
Daca vor exista obiectii din partea celor care vizualizeaza anuntul?
Daca i se va solicita vanzatorului schimbarea categoriei ceasului expus si el (justificat sau nu) nu va accepta acest lucru?

Ideea in sine e excelenta insa sincer mi se pare foarte greu de aplicat.

cu stima,mircea

Si eu mi-am pus aceleasi intrebari!...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 14:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Dec 2007, 17:02
Mesaje: 182
Localitate: Timisoara
sonny_steele scrie:
Salut,sa presupunem ca un vanzator incadreaza din punctul lui de vedere un ceas in una din acele categorii si expune ceasul la vanzare.
Cine va confirma ca acel ceas se incadreaza in categoria specificata?
Daca vor exista obiectii din partea celor care vizualizeaza anuntul?
Daca i se va solicita vanzatorului schimbarea categoriei ceasului expus si el (justificat sau nu) nu va accepta acest lucru?

Ideea in sine e excelenta insa sincer mi se pare foarte greu de aplicat.

cu stima,mircea


Personal consider ca autoritatea moderatorilor (sau a unui grup cu competente) nu ar trebui sa fie nici macar pusa in discutie.
Daca nu exista o astfel de mana forte - va fi haos.
Deci daca cei autorizati/competenti considera ca incadrarea este gresita (sa zicem vadit gresita, ca daca ceasul e undeva intre 2 categorii... asta e, nu e sfarsitul pamantului), e benefic pentru toti ca acest lucru sa fie semnalat.
Nu ar trebui sa existe refuzul schimbarii incadrarii. Ca altfel ... exista si stergere de topicuri. :wink: (ceea ce nu e ilegal sau imoral, nefiind vorba de confiscarea ceasului :D )

Probabil ca erori involuntare de incadrare vor aparea... Se invata, se corecteaza...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 16:11 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Cu siguranta totul va fi ok.

Presupunand ca descrierea cuiva nu se potriveste cu ce vinde ... cine va cumpara de la el ? (raspuns sincer : poate numai vre-un fraier - si cine vrea sa fie fraier ? Nimeni domnule, nimeni !)

Ceea ce vreau sa spun este ca cei care vand trebuie de la sine putere sa fie realisti. Ideea este sa nu fie constransi de catre cineva sa fie realisti, ci de catre propriile persoane sau cel mult de catre piata. Sau mai simplu : nu esti ok - nu esti pe piata.

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2009, 15:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
:) da bre , atideschis cutia Pandorei si daca stau si ma gandesc bine totul tine de poze , de descriere , de atitudinea vanzatorului fata de potentialii clienti , modul cum stie sa`si laude marfa , de dispozitia financiara a cumparatorilor , de eventualele descrieri suplimentare prin mail, telefon.Ideal e sa vezi cu ochii tai si sa pipai dar cum asta nu se prea poate ... ramane increderea intr`un parteneriat. Fiecare isi gadeste sistemul lui propriu de evaluare si el e reflactat de gradul de ONESTITATE.Am propus in celalt thread o modalitate mai simpla , nestufoasa de atribuire de note obiectiv de la 1 la 10 eventual cu virgule 7.50 - 8 ... 9-9.50 !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2009, 12:45 
Neconectat

Membru din: 26 Iun 2009, 20:08
Mesaje: 24
Profit cu aceasta ocazie sa va adresez salutarile mele,tuturor participantilor la "traficul" de pe acest forum.Domnule iEdi,este foarte buna initiativa,mai ramane ca posesorii sa nu-si vada cu alti ochi piesele...va fi o proba de obiectivitate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2012, 09:53 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2012, 12:25
Mesaje: 1
Cred ca criteriile trebuie aplicate la trei categorii de ceasuri :
-ceasurile de fabricatie recenta (1-10 ani)
-ceasurile vintage
-ceasurile vechi
Pentru fiecare categorie pretentiile si criteriile trebuie sa fie altele.
Ma voi referi acum (grosso modo)la ceasurile vechi:
-nefunctionale ( se vor achizitiona cu riscurile de rigoare, pentru a fi reparate sau a fi folosite ca sursa de piese)
-functionale :se poate face o descriere si deci o cotatie a starii A)cadranului, B) lunetei, C) cutiei, D)precizia in functionare, E) originalitatea pieselor componente, inclusiv a carcasei, F) descrierea unor particularitati .
Criteriile de mai sus pot suporta desigur modificari, este de revenit asupra subiectului.
-


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2013, 22:10 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2013, 01:47
Mesaje: 181
Localitate: Tg.-Mureș
In principiu sistemul este foarte bun. Ar trebui ca fiecare sa incerce sa fie CORECT. Se poate ca daca azi cumpar un ceas care a fost incadrat gresit / cu intentie se poate ca sa se invirta roata si sa vrei sa cumperi un ceas și sa primesti acelasi tratament. Si atunci nu iti cade atit de bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2015, 21:18 
Neconectat

Membru din: 26 Mai 2015, 21:13
Mesaje: 1
Este foarte util acest ghid av\nd ]n vedere c[ e nevoie de un sistem de evaluare a produselor.
Felicitări.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România