Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: WESTCLOX - "furnizor de'o vara!?"
MesajScris: 21 Oct 2007, 21:58 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Alaturi de Timex [1982] a mai existat un furnizor al armatei americane - WESTCLOX care a livrat, conform specificatiilor, doar un singur an [1970] ceasuri militarilor care luptau in Vietnam.
Consacrat in productia de ceasuri de buzunar si mai apoi pentru 'clock'-uri, WESTCOLX a livrat armatei un singur model, in carcasa de plastic, care este foarte cautat printre colectionari.
Pun in continuare cateva poze ale ceasului cu pricina in cele doua variante (ambele in colectia <montana>) cu informatiile aflate pe spatele carcaselor care demonstreza ca a fost de fapt furnizor pentru cel putin 2 ani! Probabil ca Westclox producand pentru armata (in baza specificatiei din epoca, MIL-W-46374, sau pe-langa aceasta!) a incercat sa-si revitalizeze productia de ceasuri de mana. N-au reusit!
- - - - - - - - - - -
WESTCLOX militar, iunie 1968, fara specificatie, nu exista date si fotografii despre mecanism, nu exista date explicite despre contract (DAAA no.)
IMPORTANT: dupa parea mea este ceasul "Vietnam era" cu cele mai multe fake-uri, multe de vanzare pe eBay! Ceasul prezentat (colectia montana) nu are 'secundar' si indicatoarele 'ora' si 'minute' si-au pierdut vopseaua luminiscenta!
Imagine
Imagine
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - - - - -
WESTCLOX militar - [MIL-W-46374A] / SEP 1970, carcasa plastic, armare manuala, mecanism Seiko 17j. Este ceasul care l-am pus deja in postul "Hamilton/Razboiul rece", adica aici:
Imagine
Imagine
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2007, 22:57 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
BENRUS a fost primul furnizor sub specificatia MIL-W-46374 pentru armata SUA (info detailate despre specificatie aici).
Conform Ned Fredrick a avut trei 'variante' daca e sa luam in considerare ca si BELFORTE a fost produs tot de ei.

In afara acestor ceasuri 'modeste' pentru trupele de infanterie BENRUS a produs inclusiv pentru aviatie si marina modele, acum, foarte cautate. Hyunsuk's Military Watch Gallery prezinta referintele!

Am in colectie cele doua BENRUS sub specificatie [46374] si adevarata provocare va fi gasirea unui Belforte!
Cateva poze in continuare:

BENRUS militar - [MIL-W-46374A] / JUL 1975, carcasa plastic, armare manuala, mecanism 7j:
- - - - - - -
ImagineImagine
- - - - - - -
BENRUS militar - [MIL-W-46374] / MAY 1969, carcasa plastic, armare manuala, mecansim 7j, (foto marcaje):
- - - - - - -
Imagine

"Noutatea" ce incerc sa o lamuresc zilele astea este o probabila versiune (pentru armata) "australiana" ce nu este prezentata in niciuna din referintele specificatiei. Este adevarat ca fiind foarte apropiata ca look si marcaje cu verisiunea US Army, varianta "aussie" pentru Benrus sa nu fi contat prea mult pentru Ned Frederick. N-am inca nici o confirmare "oficiala"! O fotografie a marcajelor care il individualizeaza:
NOTA: fata de pozele de mai sus aici contractul este marcat "AO no." si impreuna cu marcajul "A"-ului din centru ar putea fi indiciile productiei pentru armata australiana.

BENRUS militar - [MIL-W-46374] / MAY 1969, "aussie version ?" carcasa plastic, armare manuala, mecanism 7j, (foto marcaje):
- - - - - - -
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - -
Fotografiile cu mecanismele lor cat de curand dupa ce se intorc de la revizie de la Claudiu!
Multumesc celor care au avut rabdare sa ajunga pana aici :D !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2007, 18:32 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Revin la subiectul topicului si pun in seara asta o poza cu mecanismul 7j la Benrus, fotografie primita de la Claudiu care tocmai face revizii la cateva din ceasurile mele militare. Multumesc Claudiu!

BENRUS militar - [MIL-W-46374A] / JUL 1975, carcasa plastic, armare manuala, mecanism 7j:
- - - - - - -
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - -


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2007, 19:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
A se remarca mecanismul ETA 2750,mecanism care nu se mai fabrica in aceasta varianta!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2007, 10:16 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Eta 2750 cu doar 7 rubine :shock:
Cu adevarat reducere de costuri.
Pur utilitar si functional in acelasi timp.
Un mecanism frumos prin simplitatea lui.
Eta stie :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2007, 12:49 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
WESTCLOX militare - scurt review in imagini (include mecanismele).
N-ar fi fost posibil fara ajutorul lui Claudiu!
- - - - - - - - - -
ImagineImagine
Imagine
- - - - - - - - - -
ImagineImagine
Imagine
- - - - - - - - - -
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2007, 22:36 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
STOCKER & YALE a devenit furnizor al armatei americane in 1983 odata cu noua revizie MIL-W-46374C. A fost inceptul unei colaborari ce a durat pana in 2000 cand si-a vandut divizia ce producea ceasuri pentru armata. Cu S&Y a revenit in prim-plan modelul ceasului militar de plastic, intr-un design ce s-a dorit atractiv (astazi foarte cautat de colectionari) dar si exemplu pentru ce a insemnat necesitatea reducerii costurilor de fabricatie avand in vedere ca S&Y a fost singurul producator militar cu 1j (SandY 184 si 184A).

Modelele S&Y lansate d-alungul specificatiei (pentru cele bolduite sunt prezentate si fotografii pentru ceasuri din colectia <montana>):
1. SandY 184 [MIL-W-46374C] (1983-1985)/ 06 MAR 1985, mecanism manual 1j - Ronda & Constructa;
2. SandY 184A [MIL-W-46374D] (1984-1986), mecanism manual 1j;
3. SandY 490 Type 1 [MIL-W-46374E si F] (1991-1999)/ DEC 1991, mecanism manual hacking 17j, ETA 2801-2;
4. SandY 590[MIL-W-46374F], mecanism quartz;
5. P650 Navigators [MIL-W-46374F] (1995-2000), mecanism quartz;
6. P660 Navigators [MIL-W-46374F] (1995-1998), mecanism quartz.
- - - - - - - - - - -
[Sandy 184] / scurt review in fotografii:
ImagineImagine
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - - - - - -
[Sandy 490] / scurt review in fotografii:
ImagineImagine
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - - - - - -
Pentru fotografiile mecanismelor multumesc ceasornicar.ro - Claudiu Burlan!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Traser P-6500
MesajScris: 09 Ian 2008, 23:10 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare!
Gata pentru prezentare ultimul sosit in colectie mea - Traser P-6500!
Craciunul lui 2007 mi-a facut cadou acest ceas NIB la tombola organizata pe forumul MWR :D !

Tracer P-6500 este un excelent exemplu cum o specificatie militara (in cazul acesta MIL-W-46374) poate deveni si un excelent "vehicul" de marketing. Informatiile tehnice despre acest ceas le puteti gasi mixate cu fotografiile prezentate. Nu am informatii certe ca acest ceas echipeaza personal militar in mod curent dar avand in vedere ca achizitiile nu se mai fac centralizat si ca acest ceas este intru-totul in "litera si spiritul" MIL-W-46374F avand deasemnea si un NSN no. nu vad de ce nu ar putea fi o optiune.
- - - - - - - - -
TRASER militar [MIL-W-46374F] / 2007, carcasa plastic, mecanism Ronda 515 / Quartz, analog, bezel rotativ, curea neagra textila - tip Nato, subacvatic 30m:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor se poate face doar cu acordul explicit <montana>.
- - - - - - - - -


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2008, 23:27 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Felicitari , sa il porti sanatos si la cat mai multe castiguri din acestea.
Vreun nightshot ceva ? Si daca se poate un wristshot :D
Felicitari inca o data.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Ian 2008, 23:42 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Multam' Dane! Te astept si pe tine cu noutati!
Pentru un nightshot mi-ar trebui un aparat foto nu un ..."aparat"! Dar sa stii are un H3 impresionant!
Wristshot e aici!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2008, 19:09 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Citat:
Multam' Dane! Te astept si pe tine cu noutati!

Astept sa vina, probabil saptamana viitoare. Tot ce pot spune e ca tu ai postat niste poze cu ceasul meu pe acest forum :D .

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008, 01:11 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Am primit astazi un email de la Ned Frederick, un "guru" al ceasurilor militare americane in care imi comunica ca varianta de Benrus MIL-W-46374 "aussie/australiana" este pentru prima data semnalata si dovedita ca a existat. De la la momentul in care am postat-o, intai aici si apoi si pe alte forumuri am incercat sa gasesc o confirmare ca a existat separat de versiunea ce a echipat armata SUA!
Recunosc ca nu m-a prea bagat nimeni in seama!
Ned Frederick imi spunea astazi ca singura informatie ce exista erau doar amintiri ale veteranilor autralieni din razboiul din Vietnam care "povesteau" de ceasuri de plastic primite la "mobilizare"!
- - - - - - - - - - -
Imagine
- - - - - - - - - - -
Ceasul cu pricina l-am pierdut in povestea cu posta romana dar vestea buna este ca exista o mica sansa (foarte, foarte mica, ...dar exista) sa gasesc unul la fel, adevarat nu in conditiile celui pierdut ci ceva mai deteriorat! Dupa ceasul pierdut au ramas insa niste fotografii cel putin pe baza carora Ned Frederick va completa informatiile de pe site-ul dedicat ceasurilor MIL-W-46374.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Feb 2008, 00:58 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Inainte de a continua cu 'noi' ceasuri din seria MIL-W-46374 unde prezentarea mea a inceput cam haotic o sa incerc o scurta "sistematizare" ajutandu-ma de un ad print primit de la Ned Frederick (via MIL-W-46374 The Classic Military Field Watch):
- - - - - - - - - -
Imagine
- - - - - - - - - -
de la stanga la dreapta si de sus in jos:
MIL-W-46374
1. Benrus
MIL-W-46374A
2. Benrus
3. Westclox
4. Hamilton
MIL-W-46374B
5. Hamilton
6. Timex
MIL-W-46374C
7. Stocker & Yale
MIL-W-46374D
8. Hamilton
9. Stocker & Yale
10-11. Marathon
MIL-W-46374E
12. Marathon
13. Stocker & Yale
MIL-W-46374F
14. Stocker & Yale
15-17. Marathon
18. Stocker & Yale
19-21. Marathon
MIL-W-46374G
22-23. Marathon

Cele in albastru pot fi vazute la Brasov in 22.martie.2008 :lol::
- - - - - - - - -
Imagine


Ultima oară modificat de Anonymous pe 19 Feb 2008, 12:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Feb 2008, 11:30 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


La mai multe
Tare tare tare tare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008, 17:00 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Am neglijat in ultima vreme colectia mea de militare americane.
Am reusit insa sa-i adaug acum o piesa excelenta mai ales prin faptul ca am achizitionata NOS impreuna cu ambalajul, cureaua, instructiunile si garantia, originale. La final o fotografie cu toate cele 3 variante SandY (184, 184A, 490) din colectia mea:
- - - - - - - - - -
SandY 184A [MIL-W-46374D] (1984-1986), mecanism manual 1j:
* * *
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România