Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 22:30 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Steinhart are un service excelent si o calitate foarte buna (cel putin editiile de top), si va spun din experienta mea personala, nu din ce am citit pe forumuri. Ceasul meu, din nou din experienta personala, are mai toate caracteristicile originalului. Chiar ass vrea sa vad unul mai apropiat in conceptie, design si echipare... care sa poata di purtat, si.... maine il cumpar. Eu nu am gasit.

Din punctul meu de vedere... nota 10 pentru Gunter si Steinhart! :wink:

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 23:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
vagsoftware, eu te cred ca ai citit pe WUS, ca pe acolo am citit si eu, dar ai citit gresit! Steinhart au service, in Germania, au 3 ceasornicari. Daca te uiti la ei pe site o sa vezi toata echipa. Sunt oameni care i-au vizitat pe cei de la Steinhart, la ei acasa. Gasesti pe aceleasi forumuri si asta. Deci, repet, au service! Si unul chiar bun! Daca se intampla sa ai probleme cu un ceas, acesta nu zace prin sertarele vreunui dealer!
Ai zis 2801 fata de Unitas... Pai nu e bine, nu te supara. Unitas nu e mai slab decat 2801! Un mecanism 6497 e mai scump decat un 2801. Laco a ales aacest mecanism pentru ca are secundar central, e cu armare manuala (este in mare parte un 2824 fara armare manuala), asa cum era originalul, iar un unitas modificat cu secundar central ar fi fost mai scump bine. Deci, folosirea acestui mecanism este din considerente economice. Nicidecum pentru ca ar fi Unitas mai "slab" decat 2801. Unitas 6497/8 sunt mecanisme cu o foarte buna arhitectura, extrem de robuste si de stabile, preferate de multi producatori, ce echipeaza ceasuri de mii de euro.
Alegerea ta este foarte buna, in ideea in care ai vrut un model care,estetic!, sa se apropie cat mai mult de original. Te felicit pentru al tau Laco si astept cu nerabdare sa- l vad. Mi-ar placea sa-l vad si live, recunosc. Imi place si ca te- ai informat, dar s-au strecurat mici... Scapari in studiul tau
Felicitari inca o data pt achizitie!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 23:59 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Citat:
De pilda la Steinhart au scos modelul A pe titan, editie limitata care mai arata a flieger, dar s-au zgarcit la capacul pe spate, care e otel, arata ciudat, l-as fi cumparat daca avea capacul din titan.


Carcasa de titan si cu capac de titan infiletat nu prea merge pentru ca se "sudeaza" intre ele. Din cate stiu eu asta e motivul, nu ca s-au zgarcit. :)

Asa ca nu l-ai cumparat, dintr-o preconceptie, asta e... ghinion. ;)

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 00:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Asa este, Bogdan, in timp se produce acest fenomen. De aceea se prefera spatele din inox.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 07:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
bogdan_fondrea scrie:
Carcasa de titan si cu capac de titan infiletat nu prea merge pentru ca se "sudeaza" intre ele.
Sa inteleg ca diversi posesori de Sinn au luat teapa? :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 09:18 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
IosiP - trebuia sa ma citezi cu exactitate - "Din cate stiu eu..."
Evident se prea poate sa nu am dreptate. Nu am vorbit bazat pe experienta personala, ci din ce am citit in literatura. Sunt convins ca cei de la Sinn nu fac tampenii, dar nici nu stiu in ce fel sunt facute carcasa si capacul spate la ceasurile lor.

Daca mai are cineva puncte de vedere bazate pe literatura (fie ea de pe forumuri), cu siguranta as vrea sa le aflu. :)

Pana acum, eu cred ca titan pe titan nu e ok. :)

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 10:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Sursa este timezone:

"Titanium is a relatively light-weight metal, with a hardness exceeding that of most steels. It also has a poor heat transfer capability, which means that it won't carry heat away from your skin as quickly as steel or aluminum (i.e. it will feel warmer to the touch - sometimes you'll see claims that titanium "remains at skin temperature" - this is technically incorrect, any more than a small piece of wood stays at skin temperature). Several varieties of titanium are available. Titanium has some interesting mechanical properties: it can "rip" when cut so it is difficult to machine, and two pieces of titanium pressed together can "weld" themselves together. This latter property is why it is important that watches with titanium cases and backs have the casebacks removed periodically - the threads can actually rip out of the case if left undisturbed too long."

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 10:40 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
bogdan_fondrea scrie:
...
Carcasa de titan si cu capac de titan infiletat nu prea merge pentru ca se "sudeaza" intre ele. ...


Da, asa am auzit si eu - insa am impresia ca mai conteaza foarte mult si 'tratamentul' de suprafata la titan.

Am acum doua ceasuri in situatia respectiva - un Seiko care a fost desfacut pana la urma (nu usor) acum vreun an si ceva cand a fost schimbata bateria, si acel Citizen 'washable' cu secundar care se misca 'lin' - care deocamdata nu a fost desfacut niciodata dar cred ca anul asta o sa-i vina si lui randul ... insa ambele au ceva 'coating' peste titan.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 09 Feb 2011, 19:45 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
ate14 scrie:
Sursa este timezone:

"Titanium is a relatively light-weight metal, with a hardness exceeding that of most steels. It also has a poor heat transfer capability, which means that it won't carry heat away from your skin as quickly as steel or aluminum (i.e. it will feel warmer to the touch - sometimes you'll see claims that titanium "remains at skin temperature" - this is technically incorrect, any more than a small piece of wood stays at skin temperature). Several varieties of titanium are available. Titanium has some interesting mechanical properties: it can "rip" when cut so it is difficult to machine, and two pieces of titanium pressed together can "weld" themselves together. This latter property is why it is important that watches with titanium cases and backs have the casebacks removed periodically - the threads can actually rip out of the case if left undisturbed too long."


Nu citisem acest post,dar pot confirma din experienta ca ceasurile de titan cu capac de titan,sunt f.greu de desfacut mai ales daca au stat o perioada indelungata nedesfacute.
Titanul este si un material ciudat-nu cunosc suficienta chimie,dar vorbesc din experienta-in sensul ca este dur dar totusi maleabil.Se prelucreaza greu dar se deformeaza usor.Cele mai multe incuietori de titan se rup f.repede,se deformeaza usor cind vrei sa-l desfaci,etc.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 18 Noi 2011, 18:30 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
in sfarsit a ajuns si la mine:
Imagine
Imagine
Imagine
ii multumesc lui ate14 pentru sfaturi!
o prima impresie - ceasul este suficient de mare pt mine (44 mm - initial ma gandeam la cel de 47 mm), modelul coronitei imi place foarte mult, cureaua superba, iar ceasul este ft. frumos lucrat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 18 Noi 2011, 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
Frumos!...Felicitari!

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 18 Noi 2011, 19:07 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 18 Noi 2011, 19:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Felicitari este superb!

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 18 Noi 2011, 19:23 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
de mult timp tot imi doresc unul - imi place ft mult secundarul la ora 9 - asa ca am renuntat la o parte din ceasurile din colectie si l-am comandat ... am asteptat ceva pt el, dar a meritat. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 19 Noi 2011, 10:42 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
Felicitari, un ceas superb!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România