Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
- andreycatalin
- Mesaje: 33
- Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
- Localitate: BUCHAREST
- Contact:
Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Salutare tuturor...mi-am achizitionat un Casio G-Shock GA-100-1A2 cu putin timp in urma...este primul ceas Casio G-shock purtat,mentionez ca iubesc aceste modele G-Shock,siii tot vad review-uri pe youtube net etc,ca sunt extrem de rezistente,am gasit un filmulet pe youtube cu un ceas "asemanator",acelasi model numai culoarea diferita,cum un hummer de 5 tone trece peste el si nu are nimichttp://www.youtube.com/watch?v=o8xrHYQglw0 acum provocarea lansata de tatal meu e in felul urmator...bagal sub roata masinii sa vedem ce iese,masina nu are mai mult de 2 tone,iar intrebarea mea ee,sa risc sau sa nu risc??? 
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Depinde de miza...sa risc sau sa nu risc?
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Depinde ce doriti....
1. Daca vreti sa scapati de ceas... puneti-l pe sina de tramvai. Boghiul are sub 5 tone greutatea.
2. Daca vreti sa scapati de ceas + spectacol cu filmare de noapte.... pe sina de tren pe la Timis de la Predeal spre Brasov.
Parerea mea...nu sunt fan Casio...nu stiu daca un ceas merita asemenea incercari.
1. Daca vreti sa scapati de ceas... puneti-l pe sina de tramvai. Boghiul are sub 5 tone greutatea.
2. Daca vreti sa scapati de ceas + spectacol cu filmare de noapte.... pe sina de tren pe la Timis de la Predeal spre Brasov.
Parerea mea...nu sunt fan Casio...nu stiu daca un ceas merita asemenea incercari.
Homo suus fortuna faber est.
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Risca fara probleme!Nu ai nimic de pierdutandreycatalin scrie:Salutare tuturor...mi-am achizitionat un Casio G-Shock GA-100-1A2 cu putin timp in urma...este primul ceas Casio G-shock purtat,mentionez ca iubesc aceste modele G-Shock,siii tot vad review-uri pe youtube net etc,ca sunt extrem de rezistente,am gasit un filmulet pe youtube cu un ceas "asemanator",acelasi model numai culoarea diferita,cum un hummer de 5 tone trece peste el si nu are nimichttp://www.youtube.com/watch?v=o8xrHYQglw0 acum provocarea lansata de tatal meu e in felul urmator...bagal sub roata masinii sa vedem ce iese,masina nu are mai mult de 2 tone,iar intrebarea mea ee,sa risc sau sa nu risc???
- andreycatalin
- Mesaje: 33
- Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
- Localitate: BUCHAREST
- Contact:
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
@wisepiggy-paai din pacate nu e nici o miza,numai ca tatal meu e convins ca nu va rezista,si ca acel video e o porcarie...intradevar nici eu nu prea cred acel video pana nu vad/testez pe propria piele daar...nu prea ma incanta ideea
@mnm-1.oooo nuuu de scapat nu vreau sa scap clar de el este primul ceas g-shock fiind fan swatch in trecut...dar daca nu rezista sa il calce o masina nu ma intristez atat de rau deoarece imi dau seama si ma conving ca nu sunt chiar atat de rezistente
2.mmmmda buna ideea asta daca chiar doresc sa scap de el
@saphire-mmmmmmmmmda nu stiu inca ce sa fac,de pierdut as avea...dar daca pierd oricum stau cu sufletul pe jumate impacat caa g-shock nu e g-shock in adevaratul sens...acum nu stiu,subscriu pana nu testez pe propria "spinare"...nu imi exprim nici o parere daca chiar e shock resistant sau nu
Oricum daca il voi tortura o voi face eu si tot odata voi revenii cu un filmulet chiar daca il iau sau nu cu forasul
)) 
@mnm-1.oooo nuuu de scapat nu vreau sa scap clar de el este primul ceas g-shock fiind fan swatch in trecut...dar daca nu rezista sa il calce o masina nu ma intristez atat de rau deoarece imi dau seama si ma conving ca nu sunt chiar atat de rezistente
2.mmmmda buna ideea asta daca chiar doresc sa scap de el
@saphire-mmmmmmmmmda nu stiu inca ce sa fac,de pierdut as avea...dar daca pierd oricum stau cu sufletul pe jumate impacat caa g-shock nu e g-shock in adevaratul sens...acum nu stiu,subscriu pana nu testez pe propria "spinare"...nu imi exprim nici o parere daca chiar e shock resistant sau nu
Oricum daca il voi tortura o voi face eu si tot odata voi revenii cu un filmulet chiar daca il iau sau nu cu forasul
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
baga-l linistit sub ORICE masina . daca are cauciucuri nu va pati nimic
. ala din filmulet cred ca ar fi fost mai afectat daca trecea vreun lambo cu cauciuc foarte mic in balon si eventual si run-flat. la ce talon are cauciucul de hummer, as baga foarte calm piciorul sub el.
numai sa nu faci plecare de pe loc cu el sub roata sau sa pui frana taras pe el, ca se alege praful.
numai sa nu faci plecare de pe loc cu el sub roata sau sa pui frana taras pe el, ca se alege praful.
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Chestia cu masina care trece peste ceas , este pura miscare de marketing
(nu cred ca pentru asta la i cumparat ,sa vezi daca merge o masina peste el si nu se strica )
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Sa va raspund cu o gluma: puteti sa treceti cu masina peste el atita timp cit nu-l aveti la mina. (si nu va scarpinati in nas) 
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
Salut!
Am avut si eu un ga-100 pana de curand si intr-adevar e un ceas foarte rezistent,ca de altfel toata gama g-shock.Eu nu l-am pus la astfel de teste pentru ca nu le vad rostul..nu inteleg in ce circumstante ai avea tu nevoie de o astfel de caracteristica la un ceas.
Dar ma rog,in principiu am vrut sa iti spun sa nu-l angrenezi in astfel de teste nu pentru ca l-ai putea sparge,ci pentru ca s-ar putea sa capete zgarieturi si alte urme destul de urate in urma curiozitatii tale.
Sa-l stapanesti sanatos!
Am avut si eu un ga-100 pana de curand si intr-adevar e un ceas foarte rezistent,ca de altfel toata gama g-shock.Eu nu l-am pus la astfel de teste pentru ca nu le vad rostul..nu inteleg in ce circumstante ai avea tu nevoie de o astfel de caracteristica la un ceas.
Dar ma rog,in principiu am vrut sa iti spun sa nu-l angrenezi in astfel de teste nu pentru ca l-ai putea sparge,ci pentru ca s-ar putea sa capete zgarieturi si alte urme destul de urate in urma curiozitatii tale.
Sa-l stapanesti sanatos!
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
G-shock este ...G-Shock ...
Incearca sa-l arunci de pe la etajul 8, vezi ce se intimpla....
Glumesc.
Nu stiu ce se intimpla daca treci cu masina peste el, probabil ca o sa reziste. Dar cesul nu a fost conceput pentru asa ceva, a fost conceput pentru eforturi ''normale'' ( cred eu ) care apar in timpul purtarii : lovituri, vibratii etc.
Cam ce se intimpla daca lucrezi cu un pickhammer si ai un ceas mecanic la mina ?
Bafta ( daca cumva il bagi sub masina ) !
Nicu
Incearca sa-l arunci de pe la etajul 8, vezi ce se intimpla....
Glumesc.
Nu stiu ce se intimpla daca treci cu masina peste el, probabil ca o sa reziste. Dar cesul nu a fost conceput pentru asa ceva, a fost conceput pentru eforturi ''normale'' ( cred eu ) care apar in timpul purtarii : lovituri, vibratii etc.
Cam ce se intimpla daca lucrezi cu un pickhammer si ai un ceas mecanic la mina ?
Bafta ( daca cumva il bagi sub masina ) !
Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
- andreycatalin
- Mesaje: 33
- Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
- Localitate: BUCHAREST
- Contact:
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
mihai20-da total de acord cu tine:)
zveros-da la asta m-am dus si eu cu gandul...probabil ca este doar oooo propaganda de marketing
mihneam-
shtefanel-da un ceas frumos si rezistent acest model GA-100...da nuu are nici o caracteristica acest test daaar...am acea curiozitate sa vad daca atat ceasul cat siiiii g-shock-ul este ceva serios
Nicu-da interesanta ideea
stau la etaju 6,de la 6 as incerca dar de la 8..hmmmmm
...ooooooooooooooo daaa un ceas mecanic si cu pickhammeru in mana
Nu am mai scris nimic de ceva timp...ceasul inca il am la mana perfect functional dar nuuu chinuit
doresc sa il vand asa caa nu cred ca voi mai face teste pe el dar cu un gand neimpacat raman...UN SINCER LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!!
o sa revin si va voi cere un sfat cu achizitia unui nou ceas bineinteles tot g-shock...multumesc frumos!!!!
zveros-da la asta m-am dus si eu cu gandul...probabil ca este doar oooo propaganda de marketing
mihneam-
shtefanel-da un ceas frumos si rezistent acest model GA-100...da nuu are nici o caracteristica acest test daaar...am acea curiozitate sa vad daca atat ceasul cat siiiii g-shock-ul este ceva serios
Nicu-da interesanta ideea
Nu am mai scris nimic de ceva timp...ceasul inca il am la mana perfect functional dar nuuu chinuit
o sa revin si va voi cere un sfat cu achizitia unui nou ceas bineinteles tot g-shock...multumesc frumos!!!!
Re: Casio G-Shock GA-100-1A2 rezistenta
salut,
Eu am 2 cisco. un prg-40T si un g-shock riseman.
Am ales prg-40T in detrimentul unui suunto si nu regret.Ceasurile au luat temperaturi de -25 -30C si adancimi la scuba de -20-30 de m.
Se comporta ireprosabil.riseman-ul a luat cazaturi si lovituri la greu si nu are absolut nimic.
Consider ca sunt cea mai buna alegere pentru banii pe care ii dai pe ele.
Eu am 2 cisco. un prg-40T si un g-shock riseman.
Am ales prg-40T in detrimentul unui suunto si nu regret.Ceasurile au luat temperaturi de -25 -30C si adancimi la scuba de -20-30 de m.
Se comporta ireprosabil.riseman-ul a luat cazaturi si lovituri la greu si nu are absolut nimic.
Consider ca sunt cea mai buna alegere pentru banii pe care ii dai pe ele.
"Where there is a shell, there is a way"




