Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Achraf »

Un ceas asiatic, care seamana cu Seiko 5, dar nu stiu nimic depsre el si despre mecanism:

TEAMKo 5

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Poate ma ajuta pasionatii / cunoscatorii de ceasuri asiatice. Multumesc.
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de rubin »

Este un ceas inspirat de Seiko 5 si face parte din gama Orientex ...superior.
Mecanism chinezesc bazat pe celebrul 17 rubine chinezesc ce a umplut lumea falsurilor dar care a echipat si Orex 17rubine...derivat din cal.Seiko 851 ce a echipat vechile Seiko champion...are armare automata dar si manuala...nu are quick set la data.
Acest calibru a echipat primul meu automatic Seiko fake ce avea precizie de ........+1sec pe zi dar dupa cativa ani nu a mai mers deloc.
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Achraf »

Multumesc Rubin!
Ce pot sa zic diferit de rubin este ca ceasul are quickset la data!
Carcasa este de otel, geamul este de sticla (Mineral?) iar precizia este de + 45 sec / zi (nu am incercat sa-l reglez). Gasit ratacit printr-o cutie ... s-ar putea sa fie un cadou frumos de Craciun pentru tatal meu ...

[nu am gasit o poza cu cal. 851 :? ]
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
cnd
Mesaje: 1403
Membru din: 28 Ian 2011, 10:57

Re: Ultima achizitie

Mesaj de cnd »

Multumesc Rubin,dar nu am noroc aseara mi s-a desprins rotorul oarecum si imi atinge geamul din spate... l-am returnat pentru garantie si o sa astept 15zile :(
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de rubin »

cnd scrie:Multumesc Rubin,dar nu am noroc aseara mi s-a desprins rotorul oarecum si imi atinge geamul din spate... l-am returnat pentru garantie si o sa astept 15zile :(
Regret.
In Romania e posibil orice. Nu e imposibil si nici tr.agic daca s-a slabit surubul ce prinde rotorul desi asta spune ca s- a umblat deja in ceas. Se strange si gata.

Voi cauta o poza pentru Achraf
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Zar »

Seiko - cal. 851 :wink:

Imagine
AR1070-56E
Avatar utilizator
adim
Mesaje: 268
Membru din: 05 Mai 2010, 14:46
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de adim »

Frumos 851. Champion Alpinist?
A $20 plastic quartz watch keeps better time than most fine mechanical watches, but anyone comparing the two is missing the point entirely.
Imagine
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: Ultima achizitie

Mesaj de danny »

Vrem si poze cu cadranul la seiko! :) (cel putin eu)
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Zar »

Nu detin ceasul si nici nu am alte poze cu el. Este o imagine salvata de pe Net mai demult si pastrata in arhiva mea in dosarul Seiko la mecanisme. Aici am postat-o cu titlu informativ. :wink:
AR1070-56E
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Zar »

Uitasem : Este un Seiko - Champion Alpinist lansat in 1963. Gasiti imagini si cu fata tot pe Net. :wink:
AR1070-56E
Avatar utilizator
robog
Mesaje: 57
Membru din: 11 Aug 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de robog »

Si ca sa fim in tema...

Imagine
Avatar utilizator
ate14
Mesaje: 1722
Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de ate14 »

Oooo da! 8)
Cand te induri, poti sa mai pui fotografii cu el, in topicul dedicat!
Sa te bucuri de el!
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!
Avatar utilizator
andreylungu
Mesaje: 323
Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de andreylungu »

Anul asta a venit Mosu' mai devreme :lol: :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
zveros
Mesaje: 853
Membru din: 07 Apr 2010, 01:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de zveros »

Superbe ! sa le porti cu placere :wink:
Avatar utilizator
andreylungu
Mesaje: 323
Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de andreylungu »

Ms ! Am uitat sa spun ca pozele sunt de la vechiul proprietar pentru ceasurile vor ajunge pe mana mea abia in seara asta :oops:
Scrie răspuns