Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
calin gabi
Mesaje: 3019
Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Localitate: Pitesti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de calin gabi »

Felicitari! Frumos cu data la 6 respectiv ziua la 12.Ambele pe negru,nu ai vrut Tissot pe argintiu pentru contrastul cu Oris-ul .
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
Avatar utilizator
otvos-bruno
Mesaje: 1816
Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de otvos-bruno »

Frumoase...mai ales Tissot-ul.Mi-am dorit unul inaintea lui Doxa.Nu l-am gasit nici in strainatate.Am facut comanda la un magazin din Timisoara si a trebuit sa ajunga prin sept anul trecut si a venit prin noiembrie,la un pret mai mare decat atunci cand l-am comandat si nu l-am mai cumparat.
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Ultima achizitie

Mesaj de adl »

faine amandoua, dar cel mai mult imi place orisul. sa le porti sanatos!
DaanC
Mesaje: 55
Membru din: 02 Oct 2010, 16:44

Re: Ultima achizitie

Mesaj de DaanC »

Multumesc mult pentru aprecieri.
Si mie imi plac amandoua, mi-am dorit insa mai mult Oris-ul. Imi plac Oris-urile si probabil imi voi mai lua...cand voi mai putea:((
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Achraf »

Juvenia Automatic 21 (Juvenia MFG 894)

Imagine
Imagine

Restul pozelor aici: http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 85#p111485
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
savu21
Mesaje: 268
Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Localitate: Alba Iulia

Re: Ultima achizitie

Mesaj de savu21 »

A sosit si Citizen-ul meu din gama Signature, multumita aceluiasi colaborator de incredere :georgewatches (de pe,, ceasuri de mana ,,)! Ceasul este fantastic ,de la prezentarea in ambalaj pana la finisaje, diametru de 43mm, bratara de 22mm cu suruburi in loc de pini -e foarte usoara scurtarea si scoaterea catorva zale.Este destul de greu pt un ecodrive , aproape ca cele automatice pe care le am.Despre safir s-a mai scris pe forum, din unele unghiuri parca e invizibil, mai ales pe intuneric da o senzatie de adincime. Bezelul are rotatie unidirectionala , este un cauciuc striat, foarte fin cu cifrele metalice inserate, extrem de placut la pipait (exact ca modelul Tag heuer aquaracer 500m ); rezistenta la apa 30 bari, calendar perpetuu...in rest pozele sunt prea slabe comparativ cu realitatea :
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

[img]http://i971.photobucket.com/albums/ae19 ... CN2543.jpg[/im

Un lucru interesant care la inceput m-a speriat -la intrarea la intuneric secundarul se opreste la ora 12, dar minutarul merge in continuare iar la revenire la lumina secundarul se roteste rapid la ora exacta ( am vazut asa ceva doar la Seiko kinetic perpetual)Dupa ce m-am convins ca minutarul merge la ,,fix,, in timp ce secundarul hiberneaza m-am linistit ca nu e defect, probabil e ptr. economisirea energiei ...zic eu !
Avatar utilizator
t_A_v007
Mesaje: 351
Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Localitate: Craiova, Dolj
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de t_A_v007 »

Adi, frumoase achizitii... imi pare foarte rau de patania cu UG Whiteshadow, un ceas care mi se pare extraordinar, mare pacat. Ce sa zic... chestiile astea te fac sa te gandesti mai bine atunci cand licitezi la un ceas, dar cateodata si licitatiile astea in care riscul e mai ridicat te fac sa te simti mai bine atunci cand reusesti :D. Sper sa nu se mai intample nimanui asta. Succes!
Un lucru interesant care la inceput m-a speriat -la intrarea la intuneric secundarul se opreste la ora 12, dar minutarul merge in continuare iar la revenire la lumina secundarul se roteste rapid la ora exacta ( am vazut asa ceva doar la Seiko kinetic perpetual)Dupa ce m-am convins ca minutarul merge la ,,fix,, in timp ce secundarul hiberneaza m-am linistit ca nu e defect, probabil e ptr. economisirea energiei ...zic eu !
Da, este pentru economisirea energiei. Daca nu mai primeste lumina, intra intr-un mod "hibernate", limbile inceteaza miscarea, dar mecanismul continua sa functioneze. Cum da de putina lumina porneste instant si aratatoarele se pozitioneaza, indicand timpul. Ei spun ca incarcat la maxim si lasat in intuneric, ar putea tine timpul corect intre 45zile si 3 ani (o marja de eroare cam mare din partea lor :D).
Sa il stapanesti sanatos!
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Zar »

Citizen - frumos lucrat, inclusiv cutia. :)
AR1070-56E
otto
Mesaje: 7
Membru din: 12 Oct 2011, 12:25

Re: Ultima achizitie

Mesaj de otto »

Foarte frumos Citizen-ul. Sa-l porti sanatos!

Ce grosime are?
Avatar utilizator
savu21
Mesaje: 268
Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Localitate: Alba Iulia

Re: Ultima achizitie

Mesaj de savu21 »

Eu am masurat 13mm in grosime; de ieri de la ora 12,00 abatere 0 sec, in carte scrie 10-30 sec/ luna, asa ca e foarte bine !
Mai pun niste poze facute la lumina zilei :

Imagine

Imagine

Imagine
TudorM
Mesaje: 4
Membru din: 14 Dec 2011, 21:05

Re: Ultima achizitie

Mesaj de TudorM »

Nici nu am ajuns bine acasa din vacanta si m-am repezit la posta sa iau ceasul cumparat de la Parkers.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

PW molnija

Imagine

Imagine
Imagine
basty
Mesaje: 404
Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Localitate: Bistriţa

Re: Ultima achizitie

Mesaj de basty »

Superb ceas. Este nepurtat? Se observă că nici "rodajul" îl are făcut.Bănuiesc că au folosit acelaş cal.-3602 fabricat în vechea URSS.
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

basty,multumesc !
da,3602,precizie +30 sec/24h...nu am vrut sa il desfac,este aproape nepurtat desi anul de fabricatie este 2004
Imagine
Avatar utilizator
bogdan_iasi
Mesaje: 887
Membru din: 28 Iul 2008, 11:27
Localitate: Tg. Mures
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de bogdan_iasi »

impala2328 scrie:este aproape nepurtat desi anul de fabricatie este 2004
Chiar ma intreb daca ceasurile mai vechi de 1992 de provenienta sovietica aveau scrise cccp sau made in russia?
Scrie răspuns