Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 10:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 12:59 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Doamne, cate exagerari! De la A la Z!
Cand eu cumparam de la Spritzane primul meu Borel Datoptic Incastar prin 2006 (care nici nu stia ce vinde) ceasornicar.ro era abia la inceputuri!

Topicul initiat de catralin "Ernest Borel Incastar" viewtopic.php?f=13&t=11591 s-a produs in data de 11 Mai 2010.

Cu ceva timp in urma 25 Aug. 2008 :wink: prezentam aici viewtopic.php?f=13&t=6234 un topic intitulat "Ernest Borel Datoptic Incastar (Felsa 692)"

Mai tarziu (01 Dec. 2009) am prezentat iarasi cateva informatii despre Incastar in topicul "Felsa - pagini de glorie orologera" viewtopic.php?f=13&t=9869

In 16 Ian. 2010 initiam un alt topic "I Want To See Your Movements!" in care prezentam din nou acelasi Incastar.

In 6 Apr. 2010 am baut o cafea la Facultatea SAS cu catralin, asta dupa ce in 21 Mar. 2010 am iesit la un ceai in City Mall cu Rubin & Catralin si le-am prezentat o mica parte din colectia mea, inclusiv Borel-urile Incastar, iar atunci catralin mi-a spus ca stia si el de Mido Incastar (si chiar mi-a dat mult mai tarziu un mecanism nefunctional Mido 917 Incastar).

Dar este foarte bine ca [,] catralin a preluat initiativa si a dezvoltat topicul despre Borel Incastar. Nu este vorba nici de merite, nici de exagerari ("enorm") nici de cine a fost primul (doar daca este nevoie sa respectam o cronologie).

Este pacat ca uneori cineva care detine informatii / stie sa le caute/ utilizeze face casa buna cu http://thesaurus.com/browse/agent+provocateur

Ce ar trebui sa ne "mâne în luptă" ar trebui sa fie setea de cunoastere, nu profesionalismul <--> amatorismul revansard!
Stiu - veti spune ca este o problema "morala" / de caracter. Eu nu spun decat atat: cine este neprihanit, sa arunce primul cu piatra!

PS. Welcome back Alfie!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 13:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
... si cate ceva despre sistemul similar
TRIOSTAT Regulator

ETA 2370 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&ETA_2370
ZentRa Schwebering Triostat Manual Wind, ca. 1955, ETA 2370 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... 1254322824

AS 1560 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&AS_1560
Tourist Manual Wind, Triostat Regulator, ca. 1955, AS 1560 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... 1174492857

Despre Invicta ca frima / brand nu m-am documentat inca ... nu am nici un ceas Invicta, doar un mecanism automatic nefunctional ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 13:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Achraf

Excelenta prezentarea Incastar! :wink:


Neavand dovezi certe despre cine se ascunde in spatele RAC,momentan singura masura posibila este banarea contului RAC.
Iar celui ce se ascunde in spatele acestui cont ii sugerez sa se abtina la actiuni de acest gen,pentru ca voi obtine si dovezi despre cine este cu adevarat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 01:50 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2011, 16:07
Mesaje: 11
Impactul Incabloc

Dar astăzi sunt multe, printre care cea mai celebră este fără îndoială şi de folosit, Incabloc. Acest accesoriu, acum esenţial pentru supravieţuirea a ceasului a fost inventat în anul 1933 (dar marca Incabolc a fost inregistrata in usa pe 8 octombrie 1957) de către doi ingineri de Politehnica din Zurich, acesti Braunschweig Georges şi Fritz Marti, care a creat SA Poarta-Escapment (Portescap din 1981), în la Chaux-de-Fonds.

În 1988, Eric Zutter cumpara de la Portescap departamentul Incabloc, ţinând în mână viitorul unui prestigios produs..

Ideea a fost că la naşterea Incabloc a fost de a propune la producătorii de ceasuri, antichoc un complet pre-asamblat şi potrivit pentru orice tip de mişcare.

Energie sub control
În cazul în care un ceas cade la pământ de la o înălţime de un metru, bar trece printr-o forţă echivalentă cu 5.000 de ori propria greutate!

În coliziune, prin urmare, del'amortizatore pragul de reacţie se află în jurul valorii de 35 de grame, iar sistemul funcţionează în două etape: iniţial, de energie de pe axa soldului transferat este complet absorbit de către blocul amortizare, în al doilea fază, sistemul va re-center imediat şi cu o precizie extremă.

Prin urmare, este datorită acestor funcţii, ceasul corect martie nu este afectată.

De asemenea, compania sistem Catalog de Novadiac, are un amortizor de şoc în punerea sa în aplicare mai economice pentru constructii exigente mai puţin într-o piaţă mai competitivă.

Ultima născut este în schimb "Ressort Ideal" ultra-subtire o pernă de şocuri şi diametrul redus.

sper sa fie util pt cineva :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 01:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Este utila informatia insa ar fi trebuit sa precizati sursa , pentru ca google nu traduce intocmai...
Oricum , multumim pentru informatie .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 04:03 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2011, 16:07
Mesaje: 11
nu se poate copy paste,
http://www.galileus.ch/articolo/l%E2%80 ... bloc/3972/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 04:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Mesaje: 350
Localitate: Craiova, Dolj
Sa continuati, va rog, cu informatiile utile, daca nu pe topicul asta, macar pe inca un alt topic. Imi place cand devine constructiv subiectul (in acest caz- incastar-ul). Sper sa o tinem asa tot anul care a inceput, sa nu mai existe conflicte si sa inceapa sa apara iar subiectele frumoase.


Numai bine!
Tavi

_________________
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 04:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Mateiciuc scrie:

E bun si asa .
Multumim.
T_A_v007 ai dreptate...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 08 Ian 2012, 17:01 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2011, 16:07
Mesaje: 11
Cu multa placere stimati colegi,
as fi postat si o schita (care o gasiti in linkul postat mai sus) dar nu-mi mai aduc aminte cum se procedeaza.
Postez alta schita Incabloc :wink: http://www.clock-watch.de/index.html?ht ... to/inc.htm

Va doresc o duminica placuta.
Mateiciuc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România