Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 22:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Mai 2012, 09:59 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
Buna ziua tuturor, recent am intrat in posesia unui Cyma Cronograf SS cu o poveste interesanta care,dupa cate am studiat si comparat pe internet pare a avea inauntru un mecanism Valjoux 71 frumos personalizat, mecanism foarte apreciat si cautat "The movement determines the worth, Valjoux 71 or 72 are higher paid than a 23, a 23 ist better paid than a 7733. You should check ebay for references (sursa: http://forums.watchuseek.com/f8/can-som ... 14021.html) " .
Carcasa din otel arata foarte bine inclusiv limbile, coronita si pusher-ele, deasemenea cadranul se prezinta intr-o stare foarte buna pentru varsta lui( anii 40-50) . Ceasul are diametrul de 36mm f.c. si 39mm cu coronita, si o inaltime apreciabila de aprox. 13 mm, care da ceasului un aspect robust si masculin.
Ceasul se pare ca a apartinut unui fost pilot de avion din zona Bucuresti care ulterior s-a retras in zona Rucarului, si care s-a stins in urma cu ceva ani. Ceasul il am de la nepotul acestuia (care cu greu s-a despartit de ceas), ceasul l-a gasit in momentul in care se efectuau lucrari de modernizare in jurul casei si a descoperit ceasul acoperit de un strat relativ subtire de pamant 5-10 cm si buruieni, probabil atunci cand s-au mutat diverse lucruri din casa ceasul a fost pierdut si pe parcursul a aproximativ 7 ani a fost acoperit de iarba si pamant.
Si mai interesanta este insa starea ceasului, cea estetica fiind foarte buna, insa mecanismul este partial oxidat dar complet din cate am observat, mai ales ca ceasul a fost purtat zilnic si intretinut peste 30 de ani de un singur proprietar .


Atasez si cateva poze, orice impresii, sugestii sunt bine venite.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2012, 17:47 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2011, 02:33
Mesaje: 168
Frumos,felicitari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2012, 18:09 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ar fi fost interesant de aflat mai multe despre istoricul ceasului ptr. ca e un cronograf medical. Dar si asa e un ceas deosebit. Felicitari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mai 2012, 22:27 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
O sa incerc weekendul acesta sa iau legatura cu persoana de la care l-am luat sa vad daca ar stii mai multe, cert este ca in ultimii aprox. 30 de ani ceasul a fost la bunicul sau, insa momentan nu stiu nimic despre sursa de unde a fost procurat initial.
Ceea ce stiu, este ca proprietarul avea ceva colectii de timbre si ilustrate, cat despre ceasuri nu stiu sa fii colectionat...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2012, 17:28 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
Am luat azi legatura cu respectivul si dupa ce a avut loc o "conferinta de familie" :mrgreen: intre el si tatal sau, a rezultat ca bunicul a primit ceasul cadou de la fratele sau mai mare cu ocazia unei zile de nastere la implinirea unei varste rotunde. Fratele bunicului a fost medic (probabil de aici si originea ceasului - cronograf medical) si a trait in Franta, loc in care a si decedat in urma cu ceva ani.
Revenind insa la ceas, in special la mecanismul acestuia....Din cate am citit mecanismul trebuie demontat piesa cu piesa si apoi se poate pune in solutie ( in general neofalina) si/sau la aparatul cu ultrasunete pentru a se indeparta din stratul de mizerie... Momentan nu sunt decis asupra a ceea ce voi face cu ceasul deoarece in zona nu prea am incredere sa-l las la vreun ceasornicar sa-l desfaca bucata cu bucata, fiind un mecanism deosebit nu imi permit sa stric ceva la el, plus de asta momentan am alte prioritati ca si investitii, si din pacate cel putin momentan, ceasurile sunt pe locul doi...
Nu as vrea nici sa-l descompun pe piese si sa-l pun pe ebay cu toate ca dupa ce am vazut ce preturi au componentele unui astfel de mecanism (la fel si carcasa si restul) :shock: ....
Si mai mult imi pare rau de carcasa, cadran, aratatoare,pushere...care arata foarte bine si ar fii pacat sa ramana fara mecanism...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2012, 18:14 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Luati legatura cu Claudiu prin mp.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2012, 09:46 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
Ceasul este foarte frumos, dar calibrul cred ca este Valjoux 22, diferenta fiind data de faptul ca Valjoux 71 are un cadran suplimentar pentru ore.
Eu cred ca se poate repara/reconditiona fara probleme si ceasul chiar merita asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2012, 14:03 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
Multumesc pentru aprecieri. In legatura cu mecanismul, eu personal nu am gasit nici o diferenta de constructie a mecanismului intre Valjoux 71 si Valjoux 22 pe internet, Ranfft spune ca este exact acelasi mecanism doar ca 71 are contor orar pentru cronograf insa pe multe siteuri am vazut scris in descrierea ceasurilor avand mecanism " Valjoux 71(22)" sau "Valjoux 22(71)", deci pare a fii practic acelasi mecanism.
Deasemenea sunt ceasuri ceasuri care aveau in descriere Valjoux 22 si cronograf cu 3 registre: http://wannabuyawatch.jewelry.1stdibs.c ... 188&memo=1


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2012, 21:14 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu cred ca mai are mare importanta. Cert e ca e un mecanism foarte bun (altfel nu s-ar fi construit peste 60 de ani fara modificari semnificative) care merita reconditionat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România