Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un ceas militar?
MesajScris: 24 Feb 2008, 19:49 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Astazi am achizitionat un ceas de la targul din spatele Hanului Manuc. Mie imi pare a fi unul militar, dar in urma cautarii (scurte) pe internet nu am gasit nimic legat de el. Ceasul se prezinta bine, semnele de uzura sunt minore, are o carcasa cromata, cadranul este negru (aproape perfect), capacul spate este din otel, in dreptul cifrelor sunt pozitionati indecsi luminiscenti, limbile de tip cadru au avut candva o substanta luminiscenta aplicata, dar aceasta a disparut/cazut. Ceasul nu este inscriptionat, pe capacul spate se gaseste cuvantul "bodenedelstahl" si o sageata (cu un panas de 4 pene) ce strapunge literele "K" si se pare un "Y". Pe mecanism se gasesc inscriptionate cifrele 2075 si intr-un cadru litera "F"mare de tipar, ce pare sa aiba lipita de ea un "B" pana la inaltimea liniutei mijlocii a "F"-ului
Adaug cateva fotografii facute in graba :( , sper sa va spuna voua mai multe!
Multumesc.
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 20:34 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Felicitari priam!
Ai achizitionat un ceas similar cu cele care au echipat in mod curent trupele germane WWII!
Mecanismul este Foerster (FB) 2075 si este produs de Foerster Pforzheim si a echipat ceasurile HADO (producator Hamacher Dortmund). Pe cadran ar fi trebuit sa fie inscriptionat HADO. Au fost multi producatori "acreditati" sa produca un astfel de ceas si asta nu stirbeste cu nimic din valoarea ceasului tau! In mod curent pentru ceasurile Wehrmarcht ar fi trebuit pe carcasa spate sa fie inscriptionate literele D H ('Dienstuhr Herr' = army service watch) si un numar.
Un model ca al ceasului tau prezinta Konrad KNIRIM in cartea sa!
Inca odata felicitari! Sa-l stapanesti sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 20:45 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult!
Totusi, ce ar putea sa insemne acea sageata ce strapunge un "K" si se pare un "Y"?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 20:51 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
N-ai pus o fotografie a carcasei spate cu respectivele marcaje!
Ar trebui sa o vedem; cred insa ca este doar sigla unuia dintre producatori!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 21:01 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Nu pot sa o fotografiez, e prea mic marcajul! :( :( :( (nu am macro)
Voi face un desen!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 21:10 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pentru rapiditatea raspunsurilor. trebuie sa inteleg ca e un ceas din acea perioada, dar care nu are marcajele militare, asa e?
Scuze pentru calitatea "desenului"! 8)
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 22:12 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Din pacate nu stiu! Dar am sa mai caut!
Poate mihai33 daca vede acest topic sa stie mai multe! Eu sunt foarte "slab" la militare germane.
Poti vedea cateva fotografii cu un ceas similar cu al tau aici! Vezi HADO in lista si pozele 6-9!
Mecanismul curent folosit de multi producatori pentru ceasurile Wehrmarcht a fost AS 1130. Tipul tau de mecanism (mai rar, cf. standardului cu o cerinta de 15j) denumit "baguette" prin forma sa asigura un minim de waterproof.
In lipsa marcajelor de care spuneam exista un dubiu sa fi folosit de militari insa cu siguranta este un ceas din anii '940! Mai exista o diferenta fata de ceasurile militare; in general ceasurile de acest tip au avut pe cadran inscriptionat producatorul dar se poate ca acesta sa fie re-scris!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 22:59 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Si eu am dubii, legate in mod special de urmatoarele elemente
-lipsa oricaror elemente de identificare de tip militar (KM, DH, etc)
-carcasa spate este presata, nu insurubata
-nu are inscrisa marca niciunui producator
-carcasa, cromata, nu are suportii de telescop sudati, ci unii de tip modern
-cu toate acestea, nu cred ca acest cadran a fost rescris, nu se justifica prin valoarea ceasului, si daca a fost facuta rescrierea, rezultatul e mai mult decat multumitor
Multumesc inca o data, Montana, pentru informatiile la obiect si rapiditatea raspunsului! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 23:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Priam: TIP
In modul Av nu mai tine diafragma la F1.4. Ai sanse mari sa ratezi focusul.

:wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008, 23:53 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Gabi scrie:
Priam: TIP
In modul Av nu mai tine diafragma la F1.4. Ai sanse mari sa ratezi focusul.

:wink:

Asa e, de obicei fac full manual, acum m-am grabit! :oops:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Feb 2008, 17:21 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
Din cate stiu eu, ceasuri de tipul acesta (cu mecanism dreptunghiular in carcasa rotunda) au fost facute mai mult pentru Luftwaffe, pentru personalul auxiliar. Din acest motiv nu au nici capacul filetat, si nici marcaje (mai sunt unele pe care este marcat RLM, parca).
Ceasul este foarte frumos, felicitari :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Feb 2008, 17:24 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
aaa...am uitat de carcasa...
Am vazut multe ceasuri care au fost modificate in acest fel de-a lungul timpului, pentru comoditate, in special datorita faptului ca la unele carcase bara fixa nu era sudata, ci introdusa fortat. Nu cred ca este un impediment major, si, la limita, cred ca s-ar putea pune din nou bare fixe.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Feb 2008, 20:43 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
mihai33 scrie:
aaa...am uitat de carcasa...
Am vazut multe ceasuri care au fost modificate in acest fel de-a lungul timpului, pentru comoditate, in special datorita faptului ca la unele carcase bara fixa nu era sudata, ci introdusa fortat. Nu cred ca este un impediment major, si, la limita, cred ca s-ar putea pune din nou bare fixe.

Multumesc mult! :D :D :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2008, 21:13 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Nu vreau neaparat sa contrazic cele spuse de mihai33!
Mecanismele, din ceasurile Luftwaffe, "dreptunghiulare" au in general o alta geometrie (este un dreptunghi cu colturile "taiate" - producator pentru majoritatea Urofa) si echipau, iarasi in general, trupele de parasutisti. Intr-adevar marcajul pe spatele carcaselor pentru ceasurile Luftwaffe era "RLM (Reichs-Luftahrtministerium) dar s-a folosit si marcajul "D" (Dienstuhr) tocmai pentru ceasurile personalului administrativ sau cel de la sol.
Despre "sageta KY" prezentata de priam am scris lui Konrad Knirim! Sper intr-un raspuns rapid!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008, 23:13 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
Adevarul este ca, intr-adevar, majoritatea ceasurilor de genul acesta au mecanism de tip Urofa. Eu am un Aristo cu mecanism Urofa care are cadranul si minutarele similare cu cele ale ceasului lui priam.
In plus nu am gasit informatii despre astfel de ceasuri facute dupa cel de-al doilea razboi mondial, deci eu inclin totusi sa cred ca a fost fabricat pentru armata.

Ar fi interesant sa aflam parerea lui Konrad, el fiind, fara indoiala, singurul care poate lamuri problema definitiv :).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România