Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 22:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Apr 2008, 23:13 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Dupa cateva luni de consultat dosare la Arhivele Nationale din Brasov in care am fost ridicat la rangul (nemeritat si exagerat) de "cercetator" am reusit sa valorific cautarile despre Longines si pentru a realiza o prima lista cu ceasurile de bord ale avioanelor produse la IAR Brasov.
Este evident ca furnizorul aproape exclusiv pentru aceste ceasuri a fost LONGINES si este surpinzator cum istoriile Longines nu au consemnat acest lucru.
* * *
Am avut in vedere in lista mea doar avioanele care au intrat in productia de serie IAR si in consecinta am exclus variantele prototip.
Este intuitiv care dintre avioane au fost conceptie IAR si care au fost produse sub licenta!
La intocmirea listei am avut in vedere informatiile prezentate aici de catre prof. Ion DUMITRASCU, o persoana remarcabila si probabil unul dintre cei mai buni cunoscatori ai istoriei IAR.
Alaturi de bucuria de a gasi informatii interesante am avut sansa de a cunoaste si coresponda cu cativa entuziasti ai lumii istoriei aviatiei deosebit de pasionati si bucurosi in a-mi oferi suportul lor.
Le multumesc!
* * *
CEASURI DE AERONAVA / IAR Brasov (1927-1946)

Tip avion | ani fabricatie | nr. avioane | tip ceas de bord
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* Morane-Saunier MS-35 | 1927-1931 | 42 | informatie nedisponibila
* Potez XXV | 1927-1934 | 207 | informatie nedisponibila
* IAR-14 | 1934 | 20 | presupus Longines
* Fleet - 10 G | 1936-1937 | 82 | informatie nedisponibila
* PZL - 11F | 1936-1937 | 95 | informatie nedisponibila
* PZL - 24E | 1937 | 25 | "ceasornic Longines"
* IAR-37 | 1937-1939 | 50 | "ceasornic Longines tip 5036"
* IAR-38 | 1938-1939 | 75 | "ceas At. 5786-17"
* Savoia-Marchetti S-79 | 1938-1944 | 91 | v1: "ceasornic Longines tip 6036" / v2: "ceasornic Longines tip 4331" | 3 buc./avion
* IAR-39 | 1938-1941 | 95 | "ceasornic Longines tip 6036"
* IAR-80/81 | 1940-1944 | 450 | "ceasornic Longines tip 4331"
* Messerschmitt Bf-109G | 1944-1946 | 75 | "ceasornic tip Fl.23885" (Junghans)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
lista avioanelor, anii de fabricatie, nr. avioane dupa: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro
* * *
In posturile urmatoare voi detaila pentru fiecare avion, cu documente, informatiile prezentate.


Ultima oară modificat de Anonymous pe 12 Apr 2008, 10:24, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Apr 2008, 23:41 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Primul dintre avioanele pentru care am gasit o informatie, ce-i drept minimala, este - IAR-14 / produs in 1934 in 20 buc.!
Este considerat a fi primul avion romanesc produs in serie.
Prin amabilitatea lui Dan MELINTE am primit un desen al bordului acestui avion in care la poz.3 se poate observa schita unui ceas de bord aparent a fi Longines cu 5 puncte de prindere in "suspensie elastica". Nu am gasit alte documente care sa detaileze subiectul!
* * *
Imagine
foto credit: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro
- - - - - - - - - -
Imagine
- - - - - - - - - -
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2008, 19:34 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Despre existenta pe avioanele PZL-24E (fabricate de IAR sub licenta poloneza) a unui "ceas de bord tip Longines" am aflat initial de la Denes BERNAD pe la inceputul cautarilor mele. Denes BERNAD (istoric de referinta pentru aviatia militara romana) m-a sustinut in cautarile mele in toate aceste luni si a avut amablititatea de a-mi trimite fotografii si informatii fundamentale. Urmareste din cand in cand forumul nostru si pentru ajutorul sau ii multumesc si pe aceasta cale.
* * *
PZL-24E s-a fabricat in 25 de exemplare pe parcursul anului 1937 in baza Contractului No. 17112 semnat in 19.noiembrie.1936.
- - - - - - - - - - -
Imagine
foto credit: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro
* * *
Am avut sansa sa gasesc acest contract in arhivele IAR si in "Anexa no.1" a acestuia care evidentiaza "Lista echipamentelor complecte ale avionului P-24 motor IAR-K.14" este precizat la poz.27 "un ceasornic Longines".
In masura in care voi reusi sa intru si in posesia unor extrase din documentatia tehnica a avionului voi reveni cu completari.
- - - - - - - - - -
Imagine
Imagine
- - - - - - - - - -
sursa: Arhivele Nationale / Directia Judeteana Brasov - Fond IAR Brasov (IV 4)
* * *
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Ultima oară modificat de Anonymous pe 01 Mai 2008, 13:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mai 2008, 13:44 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Intre 1937-1939 au fost construite 50 de avioane IAR-37, avioane de recunoastre si observatie:
* * *
Imagine
foto credit: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro

Constructia acestora a avut la baza Contractul 17113/19.noiembrie.1936 intre IAR si Ministerul Aerului si Marinei (MAM), contract in care la Art.25, din Caietul de Sarcini se preciza:
"1 Ceasornic LONGINES tip 5036":
- - - - - - - - -
Imagine
Imagine
Imagine
sursa: Arhivele Nationale / Directia Judeteana Brasov - Fond IAR Brasov (IV 4)
* * *
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Mai 2008, 22:02 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Cu mici imbunatatiri fata de IAR-37 intre 1938-1939 au fost fabricate 75 de avioane IAR-38.
N-am gasit prea multe informatii in arhivele IAR si cu amabilitatea unui coleg forumist si pasionat de istoria aviatiei pot sa va prezint un desen al bordului acestui avion:
* * *
Imagine
foto credit: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro
- - - - - - - - - -
Intr-o codificare singulara intre cele gasite pana acum se precizeaza: "CEAS At. 5786-17"
* * *
Imagine
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mai 2008, 01:00 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Am ajuns, in fine, la Savoia-Marchetti S-79, produs intre 1938 si 1944 (91 buc.) sau chiar 1946 pentru ca sunt inca neclaritati in istoricul productiei IAR.
In consecinta un avion in protofoliul IAR de la inceputul razboiului si dus probabil pana'n ultimele zile de activitate dupa cum se poate observa in planurile de productie IAR prezentate intr-un alt post.
Cu un astfel de Savoia a plecat din tara Grossu-Viziru!
* * *
Imagine
foto credit: Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro

Au existat probabil cel putin 3 contracte in baza carora au fost fabricate cele 91 de avioane SM-79. Pentru doua dintre ele am gasit documente ce le voi prezenta in continuare. Ambele contracte prezentate ofera detalii despre ceasurile de bord ce echipau avioanele. Recunosc ca am avut o mare surpriza cand am vazut ca se face referire (incepand cu 1941) la acelasi model de "Longines type 4331" care a echipat si IAR-80|81! Este insa normal avand in vedere ca productia acestor doua avioane s-a "suprapus" pe toata durata razboiului! Pentru primele variante (contract 1938) insa a existat un "Longines type 6036" dupa care v-a mai fi de cautat. Stiu, v-am ametit!
- - - - - - - - - -
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
sursa: Arhivele Nationale / Directia Judeteana Brasov - Fond IAR Brasov (IV 4)
* * *
Cel mai interesant aspect este insa (pentru cei care au avut rabdare sa ajunga pana aici) ca acest avion | bombardier | avea 3 (trei) ceasuri de bord, cate unul pentru fiecare dintre cei doi piloti si unul pe panoul observatorului.
In consecinta pentru avioanele IAR80|81 si Savoia estimez a fi fost livrate (intre 1939-1944) de catre Longines cca. 1.000 (una mie) ceasuri type 4331!
- - - - - - - - - -
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
sursa: Arhivele Nationale / Directia Judeteana Brasov - Fond IAR Brasov (IV 4)
* * *
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mai 2008, 09:38 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
3 ceasuri de bord
:shock: :shock: Ramane insa de vazut daca au fost si la varianta 79 B cu motoare Junkers tot ceasuri Longines
Cel din imagine este varianta cu motoare Junkers.
Este interesant ca varianta bimotor a fost produsa doar pentru FAR initial in Italia iar apoi in Romania .
IAR a produs de fapt un avion despre care putem spune ca a fost un produs nou dupa utilizarea motoarelor Junkers Jumo.
Mare parte dintre indicatoarele de bord au fost Askania?
Varianta B dupa integrarea in productie a lui Me 109 G nu a utilizat si ceasuri Junghans??

Multumim Montana


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mai 2008, 10:08 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Apropo de productia Savoia-Marchetti S-79B n-am vrut sa intru prea mult in detalii caci lucrurile au fost amestecate. Las in continuare pe cineva mai experimentat decat mine sa explice:
* * *
"În 1938, la IAR Bra?ov începea construc?ia primelor bombardiere Savoia 79B, sub licen?? italian?. Primele celule de bombardiere au fost montate în Italia la Sesto - Calende, unde au fost puse 12 motoare IAR - K14 cu reductor ½ în anul 1937. Motoarele IAR - K14 au fost înlocuite în 1940 (contract 2427/1940) cu motoare Junkers Jumo 211. Astfel putem vorbi de dou? tipuri de avioane de bombardament Savoia 79B JRS ?i JRI pentru c? montarea celor dou? tipuri de motoare necesita modific?ri constructive ale aparatului. Cele mai dificile modific?ri s-au datorat nehot?rârii Ministerului Aerului ?i Marinei, care prin contractul nr. 3831 din mai 1938 a cerut transformarea fuzelajului bombardierului în bimotor (în licen?a italian? avionul era trimotor), apoi prin adresa nr. 21646 din 29 dec. 1938 s-a revenit la trimotor (8 fuzelaje au fost t?iate ?i transformate în trimotor). Prin adresa Subsecretariatului de Stat al Aerului nr 491 secret din 10 iulie 1939 s-a revenit la Savoia 79B bimotor, f?r? a preciza tipul de motor. Prin contractul nr. 2427 din 1940 avioanele Savoia 79B trebuiau s? fie echipate cu motoare Junkers - 211F. Pe durata r?zboiului avionul a fost perfec?ionat: 3 lansatoare de bombe (dou? orizontale ?i unul vertical cu 30 de bombe), pilot automat, protec?ia Mavrodin (protec?ia rezervoarelor). Au fost construite la IAR Bra?ov 91 de avioane Savoia S79B între 1938-1943. La Tecuci, unde se afla Flotila de Bombardiere, IAR Bra?ov avea un atelier pentru reparat bombardierele Savoia S79B. În 1943 atelierul a fost preluat de Administra?ia Stabilimentelor Aeronauticii ?i Marinei (A.S.A.M.) pentru a repara celule de bombardier în scopul "cre?terii capacit??ii de repara?ii". Prin adresa nr. 1238 din 16 februarie 1943 Subsecretariatul de Stat al Aerului a decis ca la A.S.A.M. s? fie produse aripile avionului Savoia 79B. Apoi s-a decis ca A.S.A.M. s? produc? întreg avionul. A fost încheiat un contract între IAR Bra?ov ?i A.S.A.M. prin care uzina bra?ovean? acorda licen?a, livra dispozitivele, preda utilajele, deta?a personalul de specialitate. Din iulie 1944 pân? în ianuarie 1945 A.S.A.M. trebuia s? livreze câte un bombardier Savoia S79 pe lun?.
- - -
Ioan DUMITRASCU - "Avioane produse la IAR Bra?ov (1925-1945)", ianuarie 2006, www.aviatori.ro
* * *
N-as vrea sa anticipez acum despre ceasurile Junghans inainate de a ajunge la prezentarea bordului pentru Messerschmitt Bf-109G. Savoia S-79B (productie IAR, n-am vazut contractul ASAM) ar fi trebuit sa aiba exclusiv Longines! Din pacate (dupa cautari extrem de atente) pana in acest moment nu exista nici o dovada ca Junghans sa fi fost furnizor IAR Brasov.
Alta este insa situatia cu Askania (si eu m-am tot intrebat de ce nu au luat si ceasuri de la ei) care impreuna cu Prerom Satulung (Sacele-Brasov de astazi) au fost cei mai importanti furnizori pentru aparatura de bord.
Despre ceasurile Junghans pe avioane IAR am doua 'teorii' la care ma voi referi la capitolele IAR-80 si Bf-109.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Mai 2008, 22:18 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Cum ai scris la inceputul acestui subiect este foarte trist ca cei de la Longines nu cunosc legatura cu IAR ori informatiile lor sunt jalnice.

Cred ca ar fi un punct forte in publicitate pentru ei alaturi de Weems ,Linbergh si uluitoarea lor legatura cu aviatia.
A fost totusi o realizare spectaculoasa iar germanii ,americanii si rusii au simtit asta din plin.
Trebuie sa fie onorati de acest fapt,din pacate insa ca tot ce se intampla la noi.... :cry: :cry: :cry:
Sunt sigur ca ungurii ,polonezii ori oricine altcineva stiau sa respecte si sa foloseasca constructiv trecutul.
Ungurii ca exemplu ridica in slavi prototipul Silver Arrow WM 23Ezust Nyil produs de catre Manfred Weiss si acesta a fost doar un prototip mult inferior avionului nostru.
Tipic pentru noi din pacate.
Multumim mult Montana


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2008, 16:04 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
La 17.mai.1939 s-a semnat primul contract intre MAM (Ministerul Aerului si Marinei) si RA IAR Brasov pentru realizarea a 50 de avioane IAR-39.
Acest tip de avion, un biplan cu schelet de lemn + metal si invelisul din placaj si panza, avion de recunoastere si bombardament avea un echipaj format din pilot, observator si tragator.
S-au produs la IAR Brasov intre 1939-1941 (in doua contracte = 95 buc.) dar acelasi avion, dupa 1941, a fost produs si de SET Bucuresti (cca. 160 buc.):
* * *
Imagine
* * *
Prin ambilitatea colaboratorilor istorici de aviatie am primit cateva schite/fotografii ale bordului lAR-39. Cum se va putea vedea in continuare in aceste schite se precizeaza la poz. 29 - "Ceas Junghans" dar analizand fotografia bordului prezentat prin sistemul de prindere in triunghi a ceasului (n-am vazut nici un Junghans aviatie care sa nu se prinda in 4 puncte) consider mentiunea (29) o eroare:
- - - - - - - - - -
Imagine
Imagine
Imagine
- - - - - - - - - -
De-altfel contractul 35/17.mai.1939 pentru primul lot de avioane precizeaza in mod explicit, in Anexa II (Caiet de Sarcini) la art. 24: Instrumente de Bord - "ceasonic Longines tip 6036 cu suspensie elastica, antivibratorie, de ultim model adoptat de MAM si care se va comunica uzinei IAR dupa 2 luni de la semnarea contractului."
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
* * *
Paragraful de contract citat mai sus il consider foarte important pentru ceea ce au reprezentat ceasurile de bord ale avioanelor militare romanesti WW2.
MAM stabilea in mod concret ce fel de ceasuri de bord urmau sa fie achizitionate si asta inseamna ca este doar o chestiune de timp pana cand astfel de specificatii vor fi gasite in arhivele militare.
- - - - - - - - -
NOTA: utilizarea fotografiilor, scanarilor si informatiilor din prezentul material se poate face doar cu acordul explicit <montana>.


Ultima oară modificat de Anonymous pe 03 Iun 2008, 10:38, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2008, 22:49 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Si eu cred ca a fost Longines.
Nu e logic ,ca la momentul respectiv sa se utilizeze Junghans .
Me 109 si He 112 probabil aveau Junghans dar ele au fost montate de catre tehnicieni germani .
IAR 39 a fost un avion 100% romanesc iar elementele integrate au fost procurate de catre inginerii romani.
Montana se pare ca prin ajutorul tau istoria IAR 39 este mai clara.
este interesant ca in caietul de sarcini este prevazuta echiparea cu motor BMW .Adevarat dar modelul de serie a fost produs cu motor IAR K 14(Gnome Rhone)
De aici concluzia poate fi alta,exista totusi posibilitatea echiparii cu Junghans?
Poate cele produse de SET in Bucuresti.
IAR 38 a avut motoare BMW???
Premergatorul sau IAR 37(50 buc.) a fost dotat cu motoare Gnome Rhone 14 K(prelicenta???) IAR 38(75 buc.) cu BMW???? iar 39 cu IAR 14K ???
Daca motoarele ridica semne de intrebare atunci nu trebuie sa ne mire situatia ceasurilor de bord .
Au fost doar 100 avioane IAR 39?
Am inteles ca au fost 160 +variantele IAR 37 si 38.
Ne ajuti Montana?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2008, 00:03 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare Lucian,
sper sa pot ajuta si raspunde la intrebarile tale!
La randu-mi am cerut ajutorul lui Denes BERNAD si informatiile tale apropo de motoarele pentru seria IAR-37-38-39 sunt corecte.
Doar IAR-38 a fost echipat cu BMW 132! Centralizand productia si echiparile au fost:
- IAR-37 (50 buc.) / Gnome Rhone 14 K. Mai precis I.A.R. K-14 II C32 (870 cp).
- IAR 38 (75 buc.) / BMW 132A;
- IAR 39 (255 buc.) / 95 buc. produse IAR Brasov = motor I.A.R. K-14 II C32 (870 cp) si 160 buc. produse SET Bucuresti = motor I.A.R. K-14 IV C32 (1025 cp).
Informatia mea (care vine din surse/bibliografie romaneasca de referinta) este contrazisa de Denes BERNAD (foarte bine si riguros documentat) care are dovezile existentei pentru IAR-39 nr. 253!
* * *
In concluzie la IAR-39 avem doi producatori si daca pentru cele 95 buc. fabricate la Brasov nu exista nici un element care sa indice altceva decat ceasuri Longines in situatia SET Bucuresti trebuie sa accept ca pot fi si alte variante si de ce nu Junghans!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2008, 09:55 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Multumesc
Se pare ca totusi Longines a facut o afacere destul de buna cu IAR .
Doar pentru IAR 39 si variantele anterioare au vandut 380 de ceasuri de bord.
Curios este faptul ca nu stiu despre acest lucru desi cred ca este onorant pentru ei.
Poate reusesti tu sa le ridici un semn de intrebare si ca un vis pentru mine,poate vom avea o varianta de Longines dedicata lui IAR asa cum are IWC pentru Spitfire.
Visez oare prea mult????
Poate cineva trebuie sa le aminteasca vesticilor ca IAR 80 a fost muuuuuuuuuuuuullllllllt superior oricarui avion produs in Europa cu exceptia modelelor ultra celebre produse in Anglia si Germania.
Franta a fost mult inferioara din toate punctele de vedere iar SUA pana la P40 Warhawk deasemenea.Rusia traia in epoca Polikarpov iar Mig -ul 3 a fost in stadiul de proiect si chiar si cand acesta a ajuns la maturitate a fost departe de magnificul IAR 80 ,pana la seria IAK si Lavocikin rusii au pierdut mult sange.
Pana una alta :rusine Longines, trebuia sa cunosti unde au zburat ceasurile tale/ :D .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2008, 10:10 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Off topic dar chiar merita vazut
http://www.iar823.com/

Noroc ca sunt altii care ne respecta trecutul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2008, 20:40 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Lucian, din pacate faci cateva afirmatii mult prea categorice!
Fara sa contest intr-un fel meritele avionului IAR 80 si a variantelor sale ulterioare, trebuie sa precizam ca la momentul anului 1940 aparatul era unul performant, de top. Este meritul celor care l-au construit si proiectat! Din pacate dezvoltarea sa ulterioara a fost prea dificila, si aici au fost aratate limitele unei industrii subdezvoltate, in timp de razboi. Sa amintim doar ca la 1940 era normal ca motorul unui avion de vanatoare sa aiba 900-1000cp, acesta ajungand la 1945 la 2000-2300cp!!! IAR 80/81 a devenit clar depasit in 1942-1943, si din pacate nu s-a putut dezvolta un motor nou, mai performant si puternic!
Si acum, punctual
-MIG-ul 3 era un aparat cu certe calitati (1350hp!, 640km/h), dar a fost gandit ca vanator/interceptor de mare inaltime, performa mai slab sub 2500m, altitudine sub care se defasoara luptele aeriene in prima faza a razboiului din est.
-Franta a avut avioane bune de vanatoare, seria Dewoitine D520, 930hp, 540km, Curtiss P-36 de origine americana, etc, dar prost folosite
-si italienii au dezvoltat avioane de vanatoare performante, dar pana nu au renuntat la motorizarea Potez 14 radial nu au stralucit. Au excelat in schimb Fiat G55 si Macchi MC 205V Veltro
Si- DA, ai dreptate! E pacat ca nu se face conexiunea intre vanatorul IAR 80/81-produs in Romania si firma Longines, cea care a produs ceasurile pentru acest avion.
PS sa nu te superi pe mine, superior/inferior nu au grade de comparatie! :D 8)

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România