Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 24 Mar 2013, 21:44 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
... ce parere aveti?
Imagine

Imagine

Ar fi o posibila viitoare achizitie.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 25 Mar 2013, 00:10 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Nu arata rau, dar cadranul cred ca este rescris.
daca vine din Asia (India) atunci este rescris si carcasa polishata.
Rescris foarte bine, dealtfel!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 25 Mar 2013, 00:27 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Multumesc pentru raspuns,

asa mentioneaza vanzatorul : repainted, serviced, polished case".

Ceea ce e inauntru sa fie F-L ? Care mecanism?

Din cate am cercetat (amator, posibil sa ma insel) Duomaticul FL are 21 rubine, iar modelul afisat spune 17.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Favre Leuba Duomatic ... cumparat!
MesajScris: 30 Mar 2013, 06:47 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
sa zicem, in ciuda avertizarilor :-)

pana acum (de cateva zile), ceasul merge bine, +/- secunde. De altfel cand am trecut la ceasuri mecanice nu am considerat precizia "chirurgicala" un element definitoriu - cum spunea cineva pe aici, vrei asa ceva, ia un quartz sau uita-te la mobil :-) - corect!

Nu am masurat inca si nici nu o sa o fac decat daca observ un delta t major :-)

Interesant feelingul pe mana - ceas foarte usor fata de celelalte, care sunt mult mai grele (ok, diametru 40-45mm si bratara otel) - aspect de ceas elegant "finut" si sper sa " imblanzesc" curand cureaua de piele :-)

l-am dus la ceasornicar, care spune ca "are tot ce trebuie" si ca "e pe ETA" - am intels ce e ETA de pe forum, si multumesc aici pentru educare :-). Pe de alta parte am primit info cum ca ar fi totusi un FHF 908 care inteleg ca e un mecanism destul de bun.

Am si o remarca - nu e fosforescent, trebuia? nu ca ma deranjeaza foarte tare...

Si o intrebare - cand il "scutur" putin se aude un zgomot "de armare" si parca in interior "ceva se duce dintr-o parte in alta lovindu-se de pereti",impresia mea e - hai ca v-am asigurat portia de ras cu descrierea asta de totala inocenta :-)

Rugaminte: cum se /nu se face intoarcerea ceasului si fixarea orei/datei/zilei?

Multumiri,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 30 Mar 2013, 10:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Ceea ce se intampla interior cand il scuturi e chiar armarea ceasului. Are un rotor - e bucata aceea mobila de metal - si ala, la fiecare miscare a mainii, incarca ceasul cate putin. Daca se aud lovituri inauntru cand il scuturi, nu e tocmai ok, inseamna ca ceva nu e fixat bine sau ceva de genul.

Ceasul nu se intoarce, cum am scris, se incarca prin miscarea mainii. Decat il scuturi si el o sa inceapa sa mearga. Ora se potriveste tragand coroana in pozitia 2, adica pana la capat si apoi rotesti pana la ora dorita.

Pentru data, tragi de coroana pana in pozitia 1, adica nu la maxim si apoi rotesti inainte pentru data si inapoi pentru zi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 30 Mar 2013, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
.....si nu schimba data intre orele 21-4 .

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 30 Mar 2013, 14:04 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
bonheur scrie:
Ceea ce se intampla interior cand il scuturi e chiar armarea ceasului. Are un rotor - e bucata aceea mobila de metal - si ala, la fiecare miscare a mainii, incarca ceasul cate putin. Daca se aud lovituri inauntru cand il scuturi, nu e tocmai ok, inseamna ca ceva nu e fixat bine sau ceva de genul.

Ceasul nu se intoarce, cum am scris, se incarca prin miscarea mainii. Decat il scuturi si el o sa inceapa sa mearga. Ora se potriveste tragand coroana in pozitia 2, adica pana la capat si apoi rotesti pana la ora dorita.

Pentru data, tragi de coroana pana in pozitia 1, adica nu la maxim si apoi rotesti inainte pentru data si inapoi pentru zi.


Multumesc mult pt. lamuriri. De fapt ceea ce aud eu "ciudat" e armarea de care spui, mi-am dat seama.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 17 Apr 2013, 21:51 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Ceasul "se poarta" bine deocamdata - ii trebuie ceva purtare ca sa stea treaz :-) insa e ok.

De aratat arata exact ca in poze, zic eu binisor chiar daca e refacut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 02 Sep 2013, 01:18 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2013, 20:31
Mesaje: 4
It's so difficult to find Favre Leuba watches that aren't bad restored dials from India. Unfortunately, this is one of those. Usually there are many bad ones for sale, but keep looking for one that is all original. Favre Leuba is one of my favourite companies. Their "twin power" movements are fantastic. The company used to be partnered with JLC :)

Este atât de dificil de a găsi Favre ceasuri Leuba care nu sunt apelează rău restaurate din India. Din păcate, aceasta este una dintre acestea. De obicei, există mai multe cele rele de vânzare, dar sa mai caut pentru unul care este tot original. Favre Leuba este una dintre companiile mele preferate. Lor mișcări "gemene de putere" sunt fantastice. Compania a folosit pentru a fi un parteneriat cu JLC :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Favre Leuba Duomatic
MesajScris: 02 Sep 2013, 13:00 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
flawless51 scrie:
It's so difficult to find Favre Leuba watches that aren't bad restored dials from India. Unfortunately, this is one of those. Usually there are many bad ones for sale, but keep looking for one that is all original. Favre Leuba is one of my favourite companies. Their "twin power" movements are fantastic. The company used to be partnered with JLC :)

Este atât de dificil de a găsi Favre ceasuri Leuba care nu sunt apelează rău restaurate din India. Din păcate, aceasta este una dintre acestea. De obicei, există mai multe cele rele de vânzare, dar sa mai caut pentru unul care este tot original. Favre Leuba este una dintre companiile mele preferate. Lor mișcări "gemene de putere" sunt fantastice. Compania a folosit pentru a fi un parteneriat cu JLC :)


I can`t argue on this one with you, almost all watches coming from India, if not ALL of them, are refurbished so that their vintage value decreses a lot.
But if the owner loves it and feels joy wearing it, then so be it. Lucky happy guy!

Nu pot sa te contrazic pe aceasta tema, aproape toate ceasurile provenite din India, daca nu chiar toate, sunt cosmetizate (rescrise cadranele, polisate ) ceea ce le reduce mult din valoarea de ceas vintage.
Dar daca posesorului ii place si simte bucurie cand il poarta, atunci este ok. Un om norocos si fericit!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România