Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 11:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Aug 2014, 14:29 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Salutare!

Datorita unui bun prieten, am prins "microbul" cu ceasurile Junghans si design-ul lor simplist (a se citi: elegant). Dupa ce am probat un Junghans Max Bill Chronoscope (si cand zic probat, vreau sa zic ca nu l-am mai dat jos decat dupa vreo 4 ore de probat :lol: ) si un Junghans de prin anii '60 (o frumusete de ceas!), era doar o chestiune de timp pana sa imi iau si eu un ceas de la ei.

Dupa aceasta introducere, zic sa continuam cu cateva poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si pe scurt, cateva vorbe despre Junghans Meister Kalendar (ref 027/4200):
    - este un model relativ nou (de prin 2013, daca nu ma insel)
    - ETA 2824 cu modului Dubois Depraz 9310. Aici e o chestie noua pentru mine, nu stiu daca au modificat ei mecanismul sau asa e din cauza moduluiui, dar pentru quick set sunt 4 butoane (par ascunse, sunt mai degraba pe spatele ceasului decat lateral prorpiu-zis), cate 2 pe fiecare parte a carcasei: unul pentru zi, unul pentru data, unul pentru luna si unul pentru fazele lunii. Asta inseamna ca data nu se mai schimba din coronita (nici nu mai exista pozitia intermediara de unde se schimba data la un 2824 normal) ci direct din acel buton.
    - 40.4mm diametru cu 45mm lug to lug :idea: - aici am avut cele mai mari emotii, la cum se poarta. Dar faptul ca are ansele scurte (iar cureaua se prinde foarte aproape de carcasa, si lasa impresia ca ansele sunt si mai scurte) il face foarte placut la purtare.
    - un alt aspect demn de mentionat consta in forma carcasei: desi are 12 mm grosime (plexicul contribuie si el aici), ceasul "se aseaza" foarte placut pe incheietura si pare mult mai subtire. Acest lucru se datoreaza formei usor conice a carcasei -> daca ceasul are 40.4mm diametru, partea care intra efectiv in contact cu incheietura este reprezentata de geamul din spate si are doar 23-24mm diametru ( :!: ).
    - si da, Junghans isi echipeaza ceasurile cu plexic. Sunt multe discutii pe tema asta (ca de ce nu pun safir vs ca e mai fain cu plexic), eu unul il prefer cu plexic pentru aerul vintage. Ei zic ca nu e un plexic simplu, ci ca are un SICRALAN MRL UV coating care l-ar face mai bun. Aici e si o buba in sensul ca nu stiu daca mai merge polish-ul clasic cu putin poliwatch si o carpa de bumbac, ori acesta era unul dintre avantajele plexicului :| .
    - un alt detaliu fain: stelele cele mai mari de pe discul de moonphase sunt de fapt stelele din sigla Junghans
    - as pune si un minus aici: cureaua are 21mm la anse si 18 la catarama. Daca il faceau de 20mm la anse era prea simplu (mult mai multe optiuni de curele) :lol:

Mai multe info despre Junghans gasiti aici:
wornandwound.com - A LOOK AT THE JUNGHANS MEISTER LINE
Ablogtowatch.com - Junghans Meister Kalendar Watch
WuS - Junghans Meister Kalender

Sper ca v-a placut!
George


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 15:17 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
George,
mie mi-a placut !
sa-l porti sanatos !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 16:38 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Superb ceasul, sa il porti sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 16:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Multumim pentru review! Detaliat si interesant!
La vanatoare de Junghans de-acum! :D

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 18:12 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Ma bucur ca va place mini-review-ul!
De-abia astept sa se mai racoreasca un pic pe afara si sa il pot lua la o tinuta mai eleganta, o sa incerc sa revin atunci si cu cateva wrist shots :) .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Toarna un strut galben pe el ASAP!!!

PS Seamana putin cu Patek ul nu?

Imagine

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 22:39 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Cumva, eu am ce am cu o curea de croco, dar cred ca l-ar incarca prea mult...

Asa, unii zic ca ar putea semana si cu GP 1966 - FULL CALENDAR
Imagine


sau JLC MUT moon 39
Imagine

sau cu Frédérique Constant
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2014, 23:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Seamana,dar are personalitatea lui.Este bine si frumos impartit cadranul,apare simplu,lizibil si totusi are destule functii.
Felicitari pentru el este un ceas deschis la privire ! :shock:

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Aug 2014, 21:58 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Si un wrist shot:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Aug 2014, 18:12 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Sunt foarte frumoase aceste Junghansuri, dar , ca un sfat prietenesc, fa o rezerva de plexicuri pentru el. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Aug 2014, 19:54 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
ca un sfat prietenesc, fa o rezerva de plexicuri pentru el. :wink:

Faptul ca are plexic nu ar fi asa deranjant (din contra, vizual chiar imi place mai mult ca safirul pentru genul acesta de ceas) si nu ma astept sa adune prea multe zgarieturi (fiind un ceas elegant, cred ca sunt mai putine ocazii prin care poate capata o zgarietura pe geam comparativ cu un diver sau cu un ceas de zi cu zi). Dar, odata ce a capatat o zgarietura pe geam, faptul ca are acel SICRALAN MRL UV coating se pare ca este o problema mare pentru ca nu mai merge sa ii faci polish. Cei de la Junghans recomanda (ce surpriza?!) sa inlocuiesti geamul cu totul, iar pe wus era o discutie in care un tip povestea ca tentativa lui de polish mai mult a stricat.
O eventuala solutie ar fi indepartarea stratului de Sicralan coating in prima faza (am reusit sa indepartez stratul exterior de AR foarte ok de pe 2 ceasuri cu safir) si apoi un polish la plexic, dar cred ca e mult mai complicat decat schimbarea plexicului cu totul...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2014, 16:25 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Stai linistit, nici schimbarea plexicului nu este simpla, deoarece plexicul are un fel de rama de prindere, un guler de fapt, care face montarea acestuia destul de dificila, cu riscul crescut de a ciobi plexicul la o incercare neadecvata de montare. Am schimbat cateva, si am avut ocazia sa vad incercari nereusite ale altora, una chiar a mea, la prima schimbare, acum cativa ani! :lol:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2014, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Sa nu mai punem la socoteala ovalizarea bezelului (atunci cand el exista si este detasabil, si se incearca montarea sticlei initial pe bezel: am avut o asemenea experienta).
Din fericire, acest Junghans MK nu are prevazut inel de tensiune pe sticla, si nici bezel detasabil. Suprafata nu este nici ea mica. Montarea unei sticle noi nu ar trebui sa fie dificila.

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Aug 2014, 12:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Ba chiar este. Avand acel guler la plexic destul de pronuntat este dificil! :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2014, 21:17 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1337
E superb.S-al porti sanatos.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România