CERTINA PreciDrive DS-2.
CERTINA PreciDrive DS-2.
Salutare,
Modelul asta de la Certina, are quartz termocompensat, nu?
Modelul asta de la Certina, are quartz termocompensat, nu?
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Calibrul 251.264 PreciDrive CEN de la ETA care echipeaza ceasul pus in discutie, pare a fi termocompensat....banuiesc ca si de aceea se cheama asa modelul...
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Mda.....am mai citit niste articole pe net...inca nu m-am lamurit pe deplin. 
Modelul asta, are mecanism termocompensat sau nu?
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 835-1.html
Este HEQ sau HAQ (ca inteleg ca ar fi o diferenta intre ele)?
Modelul asta, are mecanism termocompensat sau nu?
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 835-1.html
Este HEQ sau HAQ (ca inteleg ca ar fi o diferenta intre ele)?
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Alte info si aici:
http://forums.watchuseek.com/f9/afforda ... 587-3.html
Inteleg ca modelul LE este si COSC si acela probabil ca este si termocompensat.
Iar celelate PreciDrive-uri sunt doar termocompensate (Thermoline), fara sa fie ci COSC.
Ultimul ar fi modelul PowerDrive (Flatline) care nu e nici termocompensat si nici COSC.

http://forums.watchuseek.com/f9/afforda ... 587-3.html
Inteleg ca modelul LE este si COSC si acela probabil ca este si termocompensat.
Iar celelate PreciDrive-uri sunt doar termocompensate (Thermoline), fara sa fie ci COSC.
Ultimul ar fi modelul PowerDrive (Flatline) care nu e nici termocompensat si nici COSC.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Daca sunt cu precidrive trebuie sa fie termocompensate, iar in particular, editia limitata are si certificare COSC. Ai idee cat poate sa coste un chrono (editia de serie mare) la noi?
edit: le-am gasit pe bbshop, dar mi se pare o situatie cam nefericita ca au doar modele cu bezel PVD, care la primul contact cu o suprafata dura se va resimti serios.
edit: le-am gasit pe bbshop, dar mi se pare o situatie cam nefericita ca au doar modele cu bezel PVD, care la primul contact cu o suprafata dura se va resimti serios.
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Pe modelele DS-Sport scrie tot "PreciDrive" , insa acelea au un mecanism G-10 in ele si care nu cred ca este termocompensat.
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 849-1.html
Insa modele DS-2 Chrono si respective DS-Podium Big Size Chrono au acelasi mecanism termocompensat ETA 251.264 CEN PRECIDRIVE .
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 835-1.html
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 527-1.html
Acestea doua au cam acelasi pret...undeva pe la 3000 Ron (depinde si ce promotie prinzi)...oricum 10% iti face sigur reducere.
Ala editie aniversara si COSC, ma gandesc sa-l iau acum de Paste.
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 849-1.html
Insa modele DS-2 Chrono si respective DS-Podium Big Size Chrono au acelasi mecanism termocompensat ETA 251.264 CEN PRECIDRIVE .
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 835-1.html
http://www.bbcollection.ro/Ceasuri_cole ... 527-1.html
Acestea doua au cam acelasi pret...undeva pe la 3000 Ron (depinde si ce promotie prinzi)...oricum 10% iti face sigur reducere.
Ala editie aniversara si COSC, ma gandesc sa-l iau acum de Paste.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Scuze ca reinvii topicul la viata, dupa aproape un an de zile.
Am o intrebare cu privire la DS-2 (ETA 251.264 PreciDrive). Am luat recent un DS-2 din B&B si am observat ca secundarul nu "pica" fix pe gradatii, fiind un decalaj foarte mic (~1mm sau mai putin). Sunt mai tampit de fel, cand vine vorba despre detalii si lucruri de genul aceasta, iar acesta este primul meu ceas cu mecanism quartz.
Este normal? Are sens sa ii stresez pe cei de la B&B cu acest aspect? Stiu ca mai erau posesori de DS-uri pe aici.
Multumesc anticipat.
Am o intrebare cu privire la DS-2 (ETA 251.264 PreciDrive). Am luat recent un DS-2 din B&B si am observat ca secundarul nu "pica" fix pe gradatii, fiind un decalaj foarte mic (~1mm sau mai putin). Sunt mai tampit de fel, cand vine vorba despre detalii si lucruri de genul aceasta, iar acesta este primul meu ceas cu mecanism quartz.
Este normal? Are sens sa ii stresez pe cei de la B&B cu acest aspect? Stiu ca mai erau posesori de DS-uri pe aici.
Multumesc anticipat.
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
NU, nu are sens.....
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
A scapat la CTC - fiind un HEQ ar fi trebuit sa vina din fabrica cu secundarul perfect aliniat, se poate rezolva la ceasornicar, ramane la aprecierea ta daca sa te adresezi la service BB. Oricum nu apela la unul neautorizat.
Ultima oară modificat 11 Mar 2016, 02:30 de către Zar, modificat de 3 ori în total.
AR1070-56E
- satiriadis
- Mesaje: 1297
- Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
- Localitate: Rahova Inc
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Interventia unui ceasornicar neacreditat de catre Swatch group/Certina pentru a face interventii asupra ceasurilor din portofoliu, duce mai mult ca sigur la pierderea garantiei.
SBLA047
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Il duc in unitatea de service din Dorobanti, service autorizat Certina. Vreau sa le cer opinia, daca e vreo problema si poate fi schimbat sau desfacut de ei - as prefera sa nu umble in el. Exclud alte variante, fiindca de abia l-am cumparat aseara din reteaua de magazine B&B si beneficiaza de garantie.
Initial am luat un DS Podium ce avea probleme cosmetice. Pe acela l-am returnat si am platit diferenta pana la DS-2, sperand sa iau un ceas fara defecte. Poveste lunga. Ghinionul cred ca ma urmareste.
Initial am luat un DS Podium ce avea probleme cosmetice. Pe acela l-am returnat si am platit diferenta pana la DS-2, sperand sa iau un ceas fara defecte. Poveste lunga. Ghinionul cred ca ma urmareste.
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
mhh, unele bat fix pe markeri, altele nu...mai ales daca sunt elvetiene. Faptul ca al tau nu bate...nu
influenteaza mersul ceasului si nici nu este in sine un defect.
Sau poti trai cu asta sau...te duci la service, spui ca vrei sa-l intorci, ti-l
sigileaza si apoi, cu pachetelul in mana, bati Bucurestiul la pas in cautarea unuia care bate cum iti place
tie - desigur mai intai te uiti pe site sa vezi in ce magazine il au...
Spor!
influenteaza mersul ceasului si nici nu este in sine un defect.
Sau poti trai cu asta sau...te duci la service, spui ca vrei sa-l intorci, ti-l
sigileaza si apoi, cu pachetelul in mana, bati Bucurestiul la pas in cautarea unuia care bate cum iti place
tie - desigur mai intai te uiti pe site sa vezi in ce magazine il au...
Spor!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Re: CERTINA PreciDrive DS-2.
Nu este defect dar inseamna neglijenta ... pt. mine inacceptabil. Corectarea se poate face numai prin repozitionare, deci automat implica desfacere ceas. Eu am studiat mai multe modele cu aceste noi calibre PD, chiar sunt interesat de un anume Certina DS Action (C032.410.11.041.00) vizat pt. balaceala din vara, dar - cel putin la unele - pe langa nealiniere secundarul are un ''tremurat'' specific pt. quartz-uri de rand, inadmisibil la HEQ.
http://www.certina.com/watch/ds-action/C0324101104100
http://www.certina.com/watch/ds-action/C0324101104100
Ultima oară modificat 01 Apr 2016, 13:07 de către Zar, modificat 1 dată în total.
AR1070-56E



