Citizen Eco Drive Promaster 300m

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
Valadi
Mesaje: 33
Membru din: 12 Apr 2012, 21:01

Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Valadi »

Buna ziua...As vrea sa cumpar ceasul din imagini...Dar,oare e original?Se fac copii dupa modelul acesta?Vanzatorul nu se pricepe,dar spune ca-i original(i-a spus un ceasornicar)...Nu-l acuz de rea credinta,dar din necunoastere si neavand nici un act al ceasului,posibil sa se insele...M-ati putea ajuta?Imi place tare mult ceasul si as vrea sa-l am..Multumesc...
http://imageshack.com/a/img673/7004/NKOPnV.jpg
http://imageshack.com/a/img673/8641/w53jPB.jpg
http://imageshack.com/a/img908/9091/MPBWpe.jpg
CristiRD
Mesaje: 91
Membru din: 22 Ian 2015, 11:50

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de CristiRD »

Parerea mea : ceasul este autentic insa pare ca cineva nu foarte priceput l-a desfacut si de aici mi-as pune niste intrebari...
Valadi
Mesaje: 33
Membru din: 12 Apr 2012, 21:01

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Valadi »

Din cate stiu,a fost schimbat acumulatorul...la ceasornicar...Ce fel de intrebari?
CristiRD
Mesaje: 91
Membru din: 22 Ian 2015, 11:50

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de CristiRD »

Intrebari de genul : daca cine a desfacut ceasul a "reusit" sa lase astfel de urme (daca este intradevar vorba despre schimbul acumulatorului, banuiesc ca ar trebui sa fie vorba doar despre o singura operatiune de desfacere-inchidere a ceasului, nu vad de ce s-ar fi schimbat acumulatorul in mai multe randuri, avand in vedere durata medie de viata a unui acumulator), oare ce scule si "skil" a avut respectivul pentru restul operatiunilor din mecanismul ceasului ?

Nu am folosit termenul "ceasornicar" in mod intentionat, nu vreau sa jignesc aceasta frumoasa breasla pe care o stimez in mod deoasebit.

Sper sa ma insel insa din imagine reiese ca si cele 4 suruburi ar fi fost cumva fortate, posibil ca operatiunea sa fi fost facuta de vreun nene care schimba baterii la ceasuri, incarca brichete etc.
Valadi
Mesaje: 33
Membru din: 12 Apr 2012, 21:01

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Valadi »

CristiRD,multumesc pt pareri....Inclin si eu sa cred ca era un tip care incarca brichete si schimba baterii la ceasurile de duzina...:D Actualul detinator,spune ca a fost la ceasornicar...Daca e original si e functional,etans,cred ca n-ar fi nici o problema cu aspectul suruburilor,oricum,nu se vad.... :D
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Gabi1 »

cred ca n-ar fi nici o problema cu aspectul suruburilor,oricum,nu se vad.... :D
Nici anumite doamne/domni nu poarta lenjerie intima pe considerentul ca oricum nu se vede.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
CristiRD
Mesaje: 91
Membru din: 22 Ian 2015, 11:50

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de CristiRD »

Valadi, a fost doar parerea unuia care a patit-o si el la randul lui, fara a fi vreun specialist in mecanica fina sau ceasornicar de meserie.

In trecut am achizitionat si eu un ceas al carui capac fusese desfacut cu scule nepotrivite, tot un capac pe filet insa foarte zgariat, cel din imaginile prezentate de tine nu are zgarieturi, este doar lucrarea unui nepriceput.
Revenind la ceasul meu, tot un model cu acumulator...surpriza mare a fost cand inauntru am gasit o baterie CR2016 in loc de acumulatorul ML2016 !!

M-am felicitat pentru initiativa de a desface ceasul indata ce am intrat in posesia lui, expunerea prelungita la soare cu bateria respectiva ar fi putut compromite ceasul definitiv.
Valadi
Mesaje: 33
Membru din: 12 Apr 2012, 21:01

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Valadi »

CristiRD,ce ma sfatuiesti sa fac?Sa renunt la ceas,sau sa-l iau si dupa aceea sa fac o vizita la ceasornicar,sa-l desfaca sa vedem ce e pe acolo? :D
CristiRD
Mesaje: 91
Membru din: 22 Ian 2015, 11:50

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de CristiRD »

Greu de dat un sfat rezonabil pentru ca nu sunt in locul tau sa am toate datele :)

Eu unul, daca imi doresc un model de ceas neaparat iar pretul este unul care ma avantajeaza, imi asum riscul...am facut-o si probabil o voi mai face. Pana la urma asta facem toti cand cumparam ceasuri sau alte obiecte folosite, care nu beneficiaza de garantie, posibilitate de returnare etc.

Insa asa cum am spus initial, daca starea ceasului este una care ridica unele intrebari...mi le pun...si nu doar mie ci si vanzatorului, incerc sa elimin cat mai multe dintre "necunoscute" :))

Spor la achizitii !
Valadi
Mesaje: 33
Membru din: 12 Apr 2012, 21:01

Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m

Mesaj de Valadi »

Multumesc,CristiRD....O sa ma mai gandesc!!O zi buna iti doresc...
Scrie răspuns