Ce model de Casio G-Shock aveti ?
-
best_x_treme
- Mesaje: 352
- Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
- Localitate: Piatra Neamt
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Nu l-am luat din magazin, nu prea cred ca se gaseste pe la noi, dar poti incerca pe ebay sau amazon.
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Salut, cred ca poti incerca aici, in cazul in care nu ai rezolvat deja:fether scrie:best_x_treme scrie:Eu am luat recent un 5610BC vine cu bratara de compozit si arata mai bine cu display-ul negativ, doar ca nu e la fel de lizibil ca cel normal. E singurul G-Shock pe care il am, imi place ca pastreaza foarte bine design-ul clasic al seriei 5600, dar inglobeaza tehnologia moderna.
Sslut, de unde l ai luat si cat a costat?
Sa l stspanesti sanatos!
http://www.ceasuridemana.ro/casio-g-sho ... 94924.html
Stiu pentru ca am cochetat si eu o vreme cu ideea de a achizitiona un GW-m5510bb, mai mult pentru bratara compozit (cumparata separat este nejustificat de scumpa), decat pentru functia Multiband care pe mine personal nu ma incanta/ajuta in mod deosebit.
A trebuit insa sa ma abtin, am deja prea multe square-uri din seria 5xxx si poate chiar ar trebui restransa colectia deja, nu extinsa...
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
la g-shock cu incarcase solara, poate aparea vreo problema daca este expus la lumina destul de mult, chiar daca este incarcat maxim ? are si el o protectie ceva si merge purtat linistit sau sa ma astept sa devina incandescent ?
-
best_x_treme
- Mesaje: 352
- Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
- Localitate: Piatra Neamt
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
La ceasurile solare este recomandat sa fie lasate pe cat posibil la lumina, nu este niciun pericol de supraincarcare.
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Salu!
Sunt nou pe acest forum si fiindca tot am dat de acest topic o sa-mi prezint si eu ceasul meu G-shock.
Este vorba de un Casio G-shock DW-5700 model anul 1987.
Am ceasul primit de la un var undeva prin 98. Ceasul a fost al lui de nou. l-am purtat si eu câțiva ani buni pana s-a rupt bezelul si curelele. Când am dat bezelul jos un șurub nu a vrut sa se desfacă si s-a rupt in interior. Am pus bine atat șuruburile cat si tot ce am dat de pe el,atât de bine ca nu mai dau de ele. Bateria s-a terminat acum doi ani. Anul asta căutând pe la maică-mea prin lucrurile ce-mi mai ramasesera pe acolo am dat de ceas. Am cumpărat baterie si ceasul inca funcționează impecabil toate funcțiile. Este modelul cu butoane gold. așa ca m-am pus pe căutat bezel si curea si am constatat valoarea lor cu/fara bezel si curea.
Am gasit kit (bezel+curea+garnitura de pe capac) pentru el undeva prin Brazilia si mi-am comandat unul. Abia astept sa-mi ajunga kit-ul sa pot sa-l port din nou la mana. Mai ramane sa rezolv problema celor 4 suruburi de fixare a bezel-ului.


Si ar trebui sa arate asa dupa ce o sa fie echipat cu kit-ul lui.

Sunt nou pe acest forum si fiindca tot am dat de acest topic o sa-mi prezint si eu ceasul meu G-shock.
Este vorba de un Casio G-shock DW-5700 model anul 1987.
Am ceasul primit de la un var undeva prin 98. Ceasul a fost al lui de nou. l-am purtat si eu câțiva ani buni pana s-a rupt bezelul si curelele. Când am dat bezelul jos un șurub nu a vrut sa se desfacă si s-a rupt in interior. Am pus bine atat șuruburile cat si tot ce am dat de pe el,atât de bine ca nu mai dau de ele. Bateria s-a terminat acum doi ani. Anul asta căutând pe la maică-mea prin lucrurile ce-mi mai ramasesera pe acolo am dat de ceas. Am cumpărat baterie si ceasul inca funcționează impecabil toate funcțiile. Este modelul cu butoane gold. așa ca m-am pus pe căutat bezel si curea si am constatat valoarea lor cu/fara bezel si curea.
Am gasit kit (bezel+curea+garnitura de pe capac) pentru el undeva prin Brazilia si mi-am comandat unul. Abia astept sa-mi ajunga kit-ul sa pot sa-l port din nou la mana. Mai ramane sa rezolv problema celor 4 suruburi de fixare a bezel-ului.


Si ar trebui sa arate asa dupa ce o sa fie echipat cu kit-ul lui.

Imi puteti spune bacy! 
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Am primit kit-ul intre timp si l-am si montat, din pacate nu mai gasesc suruburile de prindere a bezelului.
Ceasul arata acum asa:



Ceasul arata acum asa:



Imi puteti spune bacy! 
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Va salut. Am primit de curand un ceas G-Shock modelul GWX-5600C-7ER pe care mi-l doream de f mult timp. Sunt aproape foarte multumit momentan. AM zis aproape ca am o mica problema, nu stiu cum sa fac, cum sa setez ceasul sa faca actualizarea prin unde radio. Eu mometan am setat ceasul pe Athena ca era singura locatie care avea ora exacta ca a noastra. Stiu ca pot seta manual ora/data dar l-am lasat pe Athena momentan. Chiar as vrea sa invat exact cum sa steaba cu setarile unui astfel de ceas iar daca vreti sa va rupeti cateva minute pentru mine sa-mi explicati exact cum trebuie sa fac si ce setari sa ii fac la ceas pentru a putea face actualizarea automata v-as fi foarte recunoscator. Multumesc o zi buna http://i.imgur.com/wey08TA.jpg http://i.imgur.com/zd2Gc7M.jpg
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Pe capac ai un cod de patru cifre, pe care îl bagi aici, la manuals: http://www.g-shock.eu/euro/support/.
"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?


Cateva detalii despre al meu:
http://www.casio-intl.com/asia-mea/en/w ... LX-6900-7/
Sunt multumit de specificatiile ceasului, in special de rezistenta la temperaturi scazute de pana la -20 grade Celsius si de faptul ca este editie limitata. Anul viitor sper sa-mi mai cumpar inca un G-Shock...
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
- satiriadis
- Mesaje: 1297
- Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
- Localitate: Rahova Inc
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Bogdane intreb si eu, nu e cam de fete asa? Dpdv cromatic ma refer.
SBLA047
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Nu cred...nu mi se pare...tu chiar crezi că ar trebui să-l dau logodnicei și pe ăsta?satiriadis scrie:Bogdane intreb si eu, nu e cam de fete asa? Dpdv cromatic ma refer.
L-am ales tocmai pentru combinația de culori. Am vrut un G-Shock multicolor, dar nu foarte "excentric". Poate dacă era roz sau mov mai credeam că e mai mult pentru fete.
Îmi luam un King dar nu l-am găsit la preț bun( pentru mine) .
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Mă faci să spun că toate modelele de G-Shock sunt unisex
url=http://postimage.org/]
[/url]
Să știi că am văzut pe google și pe YouTube bărbați care și-au luat acest model de G-Shock roz...
url=http://postimage.org/]
[/url]Să știi că am văzut pe google și pe YouTube bărbați care și-au luat acest model de G-Shock roz...
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
Re: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
Salut! imi poti spune te rog de unde l-ai luat si cat a costat?viorelgn scrie:
saptamana asta vreau sa-mi cumpar si eu un g-shock ieftin pt vacanta, mare, piscina.ce parere aveti despre acesta? http://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-maga ... 817-4.html
mie mi se pare cam "colorat", lucios..vreau ceva mai simplu , pe negru, cum ar fi acesta. http://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-maga ... 377-1.html dar din pacate, la reduceri nu gasesc astfel de modele. bugetul ar fi maxim 400lei.






