Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noua mea achizitie
MesajScris: 25 Oct 2015, 18:28 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2015, 17:44
Mesaje: 19
Buna ziua,
Sunt utilizator nou pe forum si sunt un iubitor de ceasuri, fara sa fiu neaparat un fin cunoscator. Pana acum, colectia mea s-a limitat doar la cateva quartz-uri elvetiene, japoneze, italienesti si americane. Dar acum am facut pasul catre un ceas vintage mecanic. Am achizitionat acest Wittnauer Geneve, probabil din anii '60, intr-o stare f buna. Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, parerea dvs. despre el (atat ca model cat si ca brand). Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 25 Oct 2015, 18:41 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2015, 17:44
Mesaje: 19
Imagine
Vic46 scrie:
Buna ziua,
Sunt utilizator nou pe forum si sunt un iubitor de ceasuri, fara sa fiu neaparat un fin cunoscator. Pana acum, colectia mea s-a limitat doar la cateva quartz-uri elvetiene, japoneze, italienesti si americane. Dar acum am facut pasul catre un ceas vintage mecanic. Am achizitionat acest Wittnauer Geneve, probabil din anii '60, intr-o stare f buna. Va rog sa-mi spuneti, daca se poate, parerea dvs. despre el (atat ca model cat si ca brand). Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 25 Oct 2015, 18:45 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2015, 17:44
Mesaje: 19
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 26 Oct 2015, 19:39 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ar fi frumos sa vedem si mecanismul....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 27 Oct 2015, 11:52 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2015, 17:44
Mesaje: 19
Din pacate mi-e frica sa-i scot capacul, deoarece, din ce am vazut cand am fost cu el la ceasornicar, este genul de mecanism care trebuie scos cu totul din carcasa.
Oricum din ce am aflat, are un mecanism in stare aproape impecabila Wittnauer Watch Co., Inc, Seventeen 17 Jewels, Cal. C11K, Swiss, AXA.
Acum imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap sa-i fac macar o poza cad a fost desfacut de ceasornicar.
Mi s-a spus sa revin cu el peste aproximativ 2 ani pentru gresarea mecanismului si probabil o sa incerc tot atunci sa-i fac si o polishare geamului, deoarece, dupa cum se vede si in poza, are 2-3 zgarieturi superficiale.

Ca idee, am cautat pe net ceva asemanator si am gasit aici http://www.ebay.com.sg/itm/Mens-MINT-Or ... 1614593896 inclusiv exista si o poza a acestui calibru.

Astept in continuare pareri.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 28 Oct 2015, 20:51 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2015, 17:44
Mesaje: 19
Am uitat sa mentionez ca nu ma intereseaza sa.l vand, asa ca nu am nevoie de vreo evaluare, doar ma intereseaza informatii cu privire la legatura cu Longines, daca pentru acest model s-a folosit un mecanism Longines sau e facut inhouse etc. Cautand pe internet nu am putut gasi decat informatii generale, dar nimic concludent. Ma intereseaza si la ce nivel este situat acest brand (daca este de duzina sau intra in clubul premiantilor elvetieni etc.)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 03 Ian 2016, 17:10 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Foarte simplu, vă duceți la ceasornicar, îi dați 5 lei vă desface ceasul, faceți o poză
mecanismului și-l puneți aici pe ceasornicar.ro ( rublica-identificări ) și veți primi
răspuns la întrebările dv-stră imediat, nu așteptați 2 luni de zile.( omul din greșeli învață )
Stimă. Nicola56.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua mea achizitie
MesajScris: 04 Ian 2016, 07:16 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Vic46 scrie:
Din pacate mi-e frica sa-i scot capacul, deoarece, din ce am vazut cand am fost cu el la ceasornicar, este genul de mecanism care trebuie scos cu totul din carcasa.
Oricum din ce am aflat, are un mecanism in stare aproape impecabila Wittnauer Watch Co., Inc, Seventeen 17 Jewels, Cal. C11K, Swiss, AXA.
Acum imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap sa-i fac macar o poza cad a fost desfacut de ceasornicar.
Mi s-a spus sa revin cu el peste aproximativ 2 ani pentru gresarea mecanismului si probabil o sa incerc tot atunci sa-i fac si o polishare geamului, deoarece, dupa cum se vede si in poza, are 2-3 zgarieturi superficiale.

Ca idee, am cautat pe net ceva asemanator si am gasit aici http://www.ebay.com.sg/itm/Mens-MINT-Or ... 1614593896 inclusiv exista si o poza a acestui calibru.

Astept in continuare pareri.

Multumesc.


Wittnauer a folosit in mare parte mecanisme ce au la baza calibre AS (Adolf Schild).
11 K si 11 KS au si ele ,probabil, la baza AS . Diferenta este data de plasarea secundei.
Posibil AS 1754 pentru care datele de identificare, imaiginile sunt rare.

http://uhrforum.de/identifizierte-uhrwe ... -t86322-17

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România