Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 17:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: poveste interesanta
MesajScris: 20 Iun 2015, 19:53 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ceasul unui pilot american doborat in urma unui bombardament asupra Ploiestiului si luat prizonier, regasit dupa 70 de ani undeva in Bulgaria.
http://www.mwrforum.net/forums/showthre ... r-70-years


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 20 Iun 2015, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Extraordinar! Am rămas fără cuvinte... Mă bucur că acel ceas a rămas în familie. Păcat că sunt foarte puține astfel de cazuri...Mulțumesc pentru postare D-le Alex.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 08 Iul 2015, 16:01 
Neconectat

Membru din: 10 Iun 2015, 22:52
Mesaje: 25
Frumoasa poveste! Bravo!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 08 Iul 2015, 16:15 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2010, 15:56
Mesaje: 37
Frumos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 01:45 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Apropo de ceasuri de piloti cazuti in misiune
http://aviatim.ro/adjutant-aviator-ioan ... -memoriam/
Initial au vrut sa ingroape si ceasul (sau ce a mai ramas din el). Am insistat sa mi-l dea sa-l pot trimite familiei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 09:19 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
In articol spune ca nu are rude in viata. Care familie?

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 10:29 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Articolul este inexact. pilotul are in nepot de la sora sa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 10:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
dumcatalin scrie:
In articol spune ca nu are rude in viata. Care familie?


Citez din articol:

"...
After a few more hours of additional research I found the original owners daughter living in Oregon and contacted her to see if she would like the watch back. She was pretty flabbergasted and definitely wanted the watch. It turns out she had some additional information on her father as he had kept a journal and the mission had been mentioned in a couple of books. His personal items, including the watch, had been taken from him at some point but later returned at the POW camp. It was unclear as to how the watch was lost again but probably bartered away, at some point, for food or privileges as food was scarce.
... I returned the watch last week as a gift to the daughter.
..."

Daca ai nevoie sa-ti traduc articolul, spune-mi.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 10:37 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Cred ca dumcatalin se referea la linkul postat de mine referitor la pilotul roman cazut in polonia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
cataradoi scrie:
Cred ca dumcatalin se referea la linkul postat de mine referitor la pilotul roman cazut in polonia.


In cazul asta, imi cer scuze fata de dumcatalin. Nu am mai urmarit subiectul.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 12:30 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:
cataradoi scrie:
Cred ca dumcatalin se referea la linkul postat de mine referitor la pilotul roman cazut in polonia.


In cazul asta, imi cer scuze fata de dumcatalin. Nu am mai urmarit subiectul.

la ultimul link ma refeream, cel pus de cataradoi.
bogdan11, te rog ai mai multa grija cand postezi chestii in care faci referire la posturile mele.
cand m-ai facut marlan pt ca nu ai inteles ce vreau sa spun ti-a zis Claudiu sa iti ceri scuze dar nu ai facut-o. sa spunem ca s-a intamplat o singura data si pot intelege.
acum insa e a 2-a oara cand faci pe desteptul cu mine si nu intelegi contextul in care postez si daca se mai repeta comportamentul o sa inteleg ca urmaresti ce postez doar pt a te lua de mine ori asta denota un comportament care nu e tocmai sanatos(pt tine).
pe mine nu ma atinge ca am armura groasa insa la un moment dat s-ar putea sa iti intorc favoarea,(just for fun) si crede-ma ca nu vrei sa ajungem acolo :)
avand in vedere ca tu faci asta pe main si eu va trebui sa o fac tot pe main si nu cred ca face bine bunei intelegeri pe care ar trebui sa o avem pe acest forum/comunitate.

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 12:39 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
@cataradoi, cand ai zis "Am insistat sa mi-l dea sa-l pot trimite familiei." te refereai chiar la tine?
daca da atunci felicitari pt implicare, f bine ai facut.
daca esti in clubul ala de unde ai postat linkul te rog mai pune informatii de genul cand mai dai peste ele. tema aviatori romani parca nu are f multe subiecte usor de gasit si as aprecia orice link cu informatie de genul.
mersi

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 14:02 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
O poveste foarte interesanta, mulțumesc că ne-ai semnalat-o.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 14:58 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Dincolo de latura emotionala, articolul mai denota o stare de fapte neschimbata de atunci incoace si anume dotarea insuficienta a aviatiei nationale. Pilotul zbura cu ceasul privat (Alpina cu mecanism Urofa 58), nicidecum cu un cronograf Longines sau Universal Geneve, ceasuri omologate drept ceasuri de serviciu pentru aviatori. Probabil ca multe din cronografe au ajuns la cine stie ce eroi de birou care nu aveau nici o tangenta cu zborul propriu zis. :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: poveste interesanta
MesajScris: 12 Dec 2015, 18:38 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
dumcatalin scrie:
@cataradoi, cand ai zis "Am insistat sa mi-l dea sa-l pot trimite familiei." te refereai chiar la tine?
daca da atunci felicitari pt implicare, f bine ai facut.
daca esti in clubul ala de unde ai postat linkul te rog mai pune informatii de genul cand mai dai peste ele. tema aviatori romani parca nu are f multe subiecte usor de gasit si as aprecia orice link cu informatie de genul.
mersi


Da, lucrez la ambasada la Varsovia, m-am ocupat direct de aceasta poveste si am participat si la funeralii.
Si am incercat sa recuperez - pentru familie sau pentru muzeu - cat mai multe din efectele personale ale pilotului.
Insa - din cauza vitezei impactului, cat si a faptului ca pilotul a fost ingropat cu avion cu tot - vreo 70 de ani, ceasul a fost singurul obiect "recuperabil".
Si eu am fost un pic dezamagit ca nu era un ceas de serviciu, ci unul privat.

Pot sa-ti ofer mai multe informatii strict despre povestea acestui avion/pilot, dar nu stapanesc tema "aviatori romani".
Foarte interesant mi s-a parut modul in care a fost dezgrapat avionul. La Krosno (in sudul Poloniei) exista un muzeul privat al luptelor din WW1 si WW2 purtate in regiune. Directorul muzeului a cumparat (cred ca de pe ebay) sau a primit de la un prieten din Marea Britanie (nu este foarte clar), un set de fotografii cu niste piloti romani din WW2 in jurul unei cruci pe care scria, in limba romana, ceva de genul "aici odihneste pilotul Ioan Clop, ingropat impreuna cu avionul sau".
Recunoscand elemente din poza respectiva (cladirea primariei parca), a tradus in poloneza inscriptia si a incercat sa reconstituie ce s-a intamplat.
Asa a aflat despre prabusirea avionului (antrenament de bombardament in picaj), ingropat la 2 metri, intr-o fosta zona mlastinoasa. Si s-au apucat sa sape, pana l-au gasit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România