Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:39 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Pai si atunci, oare nu putem banui ca Pierpont a dormit pe el si a facut mai multe ceasuri (3 in acest caz, pana acum) cu acelasi numar?
Aveti aici un Pierpon cu rotile de armare fara striatii, la care - din nou - eu nu am nici un dubiu asupra originalitatii

http://www.ebay.com/itm/PIERPONT-WATCH- ... 7675.l2557


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Item location:
Kharkov, default, Ukraine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:44 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
1. Domnule Nicolae, haideti sa trecem mai departe de originea vanzatorului.
V-am spus doar, stiu ce fac ucrainenii. Si stiu ce fac si chinezii.
Dar nu pot sa cred ca dvs sau Alexvintage nu ati fi in stare sa faceti diferenta intre un fals si un original pe elemente constitutive ale ceasului (mecansim, cadran, carcasa etc.).
Chiar si asa, daca excludeti ceasul ucraineanului, ramane ceasul meu si celalalt. Deci nu trei, dar macar doua.


2. Carcasele la care faceti referire le-ati cumparat de la mine, sau de la cineva care a cumparat de la mine.
Le stiu foarte bine si nu sunt 100% de acord cu varianta ca sunt false.
Exista cel putin doua surse germane care se refera la carcasele marcate DIH.
Eu le-am cumparat, la randul meu, din Polonia dintr-o singura sursa.
Daca ar fi false, ati gasi 100 de vanzatori, asa cum este cazut Tissoturilor de pe ceasuridemana.Dar nu este.


Ultima oară modificat de cataradoi pe 09 Ian 2016, 01:47, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Nu am zis de alea...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:48 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ar fi util sa renuntati a mai cauta exemple din spatiul ucrainian. In cazul ultimului link diferenta inscriptionarii capacului, distanta intre inscriptii si diferenta de marime a caracterelor sugereaza (cel putin) un capac falsificat daca nu chiar mai mult.
Incercati sa intelegeti ca rusii au "confiscat" enorm de multe ceasuri militare germane din ramasitele carora intreprinzatorii actuali recreeaza "originale".
PS.
capacul (sau poate mai mult) asa-numitului Pierpont provine de la un Leonidas D-H


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ukrainenii la fel ca bulgarii sint renumiti in constructia falsurilor.
Am si scris modalitatea , pe pagina anterioara.
Chiar daca sa zicem ca ar gasi acolo la ei , de altfel plauzibil pentru ca s-au purtat multe batalii acolo in Ukraina dar si in alte parti din Rusia, eu cel putin nu am deloc , dar absolut deloc incredere in nici un vinzator de la ei .
Nu stiu daca este o prejudecata ...dar prea multe chestii se falsifica pe acolo incit sa mai am incredere sa cumpar ceva de la ei .Cam aia e logica.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:50 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Alte carcase?
Ne puteti impartasi, va rugam? Sa stim si noi sa ne ferim?

Daca mergem pe ipoteza ca se lucreaza cu carcase false (desi eu nu vad nici o indicatie ca ar fi asa), mecanismele provin din ceasuri civile (plauzibil), dar cadranele??
Va asigur ca al meu nu este rescris.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Exista o multime de ceasuri cu cadranele negre .
Mecanismele din nou se gasesc.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 01:59 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Revenind la ucraineni si mai ales la vanzatorul respectiv.
Luati, de exemplu, acest ceas http://www.ebay.com/itm/ALPINA-K-M-GERM ... Swv0tVbg6W

ceas de buzunar, rotit si pus in alta carcasa
submarin pictat pe cadran
microregulator (??) eu nu inteleg cum functioneaza, cred ca este lipit cu super/glue

Fix 10 secunde ca sa-mi dau seama ca este o facatura.
Dar la Pierpont, eu nu vad nimic aiurea.

Va spun, sub lupa, la ceasul meu , eu nu vad nici un motiv sa cred ca este un cadran rescris.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 02:15 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Depinde de inteligenta lor , depinde de cit au citit pe tema ceasurilor militare...
Si cei care falsifica au o scoala ...de asta zic.
Unele falsuri se vad de la o posta, altele e necesar microscopul sau studiul multor pagini de net ...si chiar si atunci e greu de depistat.
Evolueaza si ei odata cu tehnologia, devine din ce in ce mai greu de a fi depistate.
Repet, eu nu spun ca al dvs e fals. Nu l-am studiat. Daca ar fi fost al meu, atunci as fi avut cel mai mare interes sa aflu ce si cum...Nu, nu mi-l trebuieste, nu la asta ma refer . Studiul este mai intens la dvs. e normal sa fie asa.Noi aici emitem teorii, unele plauzibile , altele mai putin plauzibile...ca la scoala. Intelegeti acum de ce va scriu toate astea ?
Mecanisme cu cadrane negre cred ca am , si sigur veti gasi o multime pe net.
Asta incerc sa va spun , ca nu-i chiar asa de greu de realizat un fals, in lipsa unor tabele cu serialele respective, existente doar pe capacul spate . Atit . Practic asta e singurul, sau cel putin unul dintre elementele radical diferite ale unui ceas militar.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mar 2015, 10:21
Mesaje: 209
cataradoi scrie:
Pai si atunci, oare nu putem banui ca Pierpont a dormit pe el si a facut mai multe ceasuri (3 in acest caz, pana acum) cu acelasi numar?
Aveti aici un Pierpon cu rotile de armare fara striatii, la care - din nou - eu nu am nici un dubiu asupra originalitatii

http://www.ebay.com/itm/PIERPONT-WATCH- ... 7675.l2557


Eu am dubii la ceasul asta. Daca va uitati la cele doua imagini in care ceasul este cu cadranul in jos o sa remarcati diferenta de culoare intre partea din fata si cea din spate. In plus, nu este logic ca cele doua parti ale ceasului sa aiba grade de uzura atat de diferite.
Ma bucur ca ati adus in discutie ceasul asta. Saptamana trecuta am vazut un Tissot, anii '50, care avea capacul intr-o stare prea buna in comparatie cu partea din fata si m-am gandit ca este ceva ciudat dar nu mi-a trecut prin cap ca sunt falsuri. M-am gandit ca sunt imperecheate de la ceasuri diferite.
Am si eu doua Fortis cu aceleasi numere pe capac dar unul dintre ele este clar fals, asta e parerea mea.
In ceea ce priveste cadranele negre refacute de ceasuri vintage cred ca am vazut "fara numar" in ultima vreme. Chiar banuiesc ca am si eu un Eterna refacut, e drept ca atunci cand l-am cumparat de pe net nu mi s-a parut evident.

_________________
The road to hell is paved with good intentions...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 11:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Puneti o poza macro cu capacul spate. Ceasul dvs. nu este in regula.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 11:55 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Poza macro. Click odata si se deschide mare, click a doua oara si se deschide imensa.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Imagine

Carcasa a fost polishata lucios dupa care s-au aplicat marcajele.
Zgarietura adanca din zona "D"-ului da de gol acest lucru. "D"-ul a fost aplicat peste zgarietura. Fals grosolan.
Se pot observa si alte interventii asupra ceasului.

Din ce cunosc, Pierpont a folosit doua tipuri de carcase. Capacele acestora au "circular brushing", indifferent de stilul carcasei.
Referintele acestora sunt 598* si 538*.

Imagine si Imagine

Exista mici variatii si la cadran si aratatoare.

Cel de pe ebay este un fals grotesc.
Desi pozele nu ma ajuta, exemplarul de pe Time514 ar putea fi cel original, insa prefer sa raman sceptic.


Ultima oară modificat de timetwister pe 09 Ian 2016, 12:37, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 12:35 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Alexvintage scrie:
PS.
capacul (sau poate mai mult) asa-numitului Pierpont provine de la un Leonidas D-H

Exista insa o mica fractura de logica in explicatia dvs. Ok, nu este capacul original de la un Pierpont, a fost inlocuit de catre cineva cu unul de Leonidas DH. Original deci, dar nu de Pierpont, ci de Leonidas. Atunci avem deci trei capace de Leonidas cu aceeasi serie?
Si ne-am intors la intrebarea initiala.
I-am aratat lui Knirim dilema mea. Si pentru el este prima data cand vede asa ceva. In opinia lui, ceasurile sunt autentice, iar greseala (daca a fost greseala si nu intentie) apare la producator.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România