Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Nu este nicio greseala de producator. Este un deosebit fals.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 12:44 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
timetwister scrie:
Imagine

Carcasa a fost polishata lucios dupa care s-au aplicat marcajele.
Zgarietura adanca din zona "D"-ului da de gol acest lucru. "D"-ul a fost aplicat peste zgarietura. Fals grosolan.
Se pot observa si alte interventii asupra ceasului.

Din ce cunosc, Pierpont a folosit doua tipuri de carcase. Capacele acestora au "circular brushing", indifferent de stilul carcasei.
Referintele acestora sunt 598* si 538*.

Imagine si Imagine

Exista mici variatii si la cadran si aratatoare.

Cel de pe ebay este un fals grotesc.
Desi pozele nu ma ajuta, exemplarul de pe Time514 ar putea fi cel original, insa prefer sa raman sceptic.


Eu cred ca gresiti. M-am uitat sub lupa. Zgarietura respectiva nu este pe sub litera D. Ci pe langa. Nu exclud varianta de polishare, insa nu vad relevanta.
Uitati-va, va rog la literq H pe toate cele 4 ceasuri pierpont si veti vedea aceeadi imperfectiune la baza orizontala si la piciorul din stanga. Toate cele patru au fost stantate cu aceeasi stanta DH imperfecta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 14:12 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Zgarietura la care faceti referire nu este una continua. Sunt, de fapt, doua. Una mai jos de litera D si alta mai sus. Observati, va rog, ca cele doua zgarieturi nu ating litera D si, mai, ales nu sunt liniare, fapt sugerat si de liniile negre paralele cu care timetwister le indica.
Mai mult, chiar daca marcajele ar fi fost aplicate ulterior, apare iarasi o problema de logica: ce a fost aplicat ulterior?
Marcajul DH? Daca da, atunci seria a fost stantata de producator (Pierpont) care a marcat aceeasi serie de trei ori??? Ok, pe un ceas civil, nu unul militar, dar tot de trei ori??
Marcajul intergral DH + serie? Asta ar face sens, dar atunci avem alta problema, Pierpont a scos pe poarta fabricii ceasuri cu serie si ceasuri fara serie?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 15:03 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Dar nu are nimeni de pe forum un Pierpont considerat original, cu acelasi model de carcasa ca celelate?
Sa facem o comparatie.
Asa este mai greu, pentru ca poza mea este macro, iar cealalta este cam mica la rezolutie, dar eu sunt 100% sigur ca nu este vorba de o rescriere a capacului.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 15:07 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
enicar scrie:

Eu am dubii la ceasul asta. Daca va uitati la cele doua imagini in care ceasul este cu cadranul in jos o sa remarcati diferenta de culoare intre partea din fata si cea din spate. In plus, nu este logic ca cele doua parti ale ceasului sa aiba grade de uzura atat de diferite.


Domnul meu, haideti sa scriem daca ne pricepem, nu toata lumea.
Evident ca diferenta aceea de uzura care va trezeste dubii este absolut normala. Carcasa ceasului este din nichel cromat (si in timp cromul se curata, se exfoliaza si carcasa cocleste), in timp ce capacul este din otel inoxidabil si isi pastreaza culoarea indiferent de trecerea timpului, uzura, frecare etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 16:08 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
cataradoi scrie:
enicar scrie:

Eu am dubii la ceasul asta. Daca va uitati la cele doua imagini in care ceasul este cu cadranul in jos o sa remarcati diferenta de culoare intre partea din fata si cea din spate. In plus, nu este logic ca cele doua parti ale ceasului sa aiba grade de uzura atat de diferite.


Domnul meu, haideti sa scriem daca ne pricepem, nu toata lumea.
Evident ca diferenta aceea de uzura care va trezeste dubii este absolut normala. Carcasa ceasului este din nichel cromat (si in timp cromul se curata, se exfoliaza si carcasa cocleste), in timp ce capacul este din otel inoxidabil si isi pastreaza culoarea indiferent de trecerea timpului, uzura, frecare etc.


Enicar din cite stiu eu este doamna nu domn...
Ma rog , ID-ul asta este ambiguu, mai bine l-ati schimba .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 18:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mar 2015, 10:21
Mesaje: 209
gherghin nicolae scrie:
Enicar din cite stiu eu este doamna nu domn...
Ma rog , ID-ul asta este ambiguu, mai bine l-ati schimba .

La cat misoginism am suportat eu la viata mea, prefer sa mi se zica ”domnule”... :)

Probabil ca doamnele lucreaza aici pe forum fie prin reprezentanti, fie sub acoperire... Totusi, daca existau mai multe doamne poate ca la subforumul Ceasuri de dama nu batea vantul.
E drept ca nu am experienta in orologerie dar invat... Nimeni nu s-a nascut invatat. Fiecare are competente si abilitati din domenii diferite... Nici eu cand m-am nascut nu vorbeam trei limbi straine...
Sunt doar 10 luni de cand m-a apucat pasiunea asta si primul meu ceas a fost un Enicar. Acesta este motivul pentru care am ales acest ID. Sper sa nu renunt pentru ca ma descurajeaza vreun membru de pe forum... Ma gandesc ca o sa rezist, nu doar pentru ca sunt olteanca :P ci pentru ca sentimentele pe care le am in fata unui ceas sunt de nepretuit... :)

_________________
The road to hell is paved with good intentions...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 19:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
dar eu sunt 100% sigur ca nu este vorba de o rescriere a capacului


Catalin, inscriptia de pe capacul tau e muuuult prea fresh/curata/clara pentru a fi ok!
De aici incolo, orice discutie nu prea cred ca are sens.......just my two cents :)

@enicar: oltencele rulz!! :!:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 20:06 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
@enicar: Doamna, intentia mea nu era sa va descurajez, ci sa va descurajez sa mai faceti comentarii inainte de a stapani subiectul. Stam citim, ne documentam, vedem 100 de ceasuri si apoi, sigur, deja putem formula o parere. Eu va doresc o prezenta cat mai activa pe forum - cu amendamentul de mai sus - pentru ca, intr-adevar, doamnele sunt subreprezentate pe forum.

@valentin1234: Nu stiu ce sa spun, carcasa este intr-o conditie foarte buna, ceea ce poate explica prospetimea marcajului.
Avand in vedere siguranta cu care va exprimati, presupun ca ati vazut multe ceasuri cu inscriptii DH false. Imi aratati si mie catvea, va rog, pentru comparatie?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 20:33 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Stiti cum este discutia cu ceasul Pierpont? Greii forumului sunt ca in bancul acela cu nea Ion care merge prima data la zoo si vede girafa si spune "Neah! Asa ceva nu exista!".

Iar eu - tot legat de girafe - sunt ca pustiul ala care vazand la zoo girafa ridica ochii spre Ceruri si spune "Haaaai! Recunoaste ca ai gresit cand ai facut-o pe asta!".

Aveti mai jos raspunsul lui Knirim

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mar 2015, 10:21
Mesaje: 209
cataradoi scrie:
@enicar: Doamna, intentia mea nu era sa va descurajez, ci sa va descurajez sa mai faceti comentarii inainte de a stapani subiectul. Stam citim, ne documentam, vedem 100 de ceasuri si apoi, sigur, deja putem formula o parere. Eu va doresc o prezenta cat mai activa pe forum - cu amendamentul de mai sus - pentru ca, intr-adevar, doamnele sunt subreprezentate pe forum.


Cred ca am vazut peste 10 000 ceasuri in ultimul an, poate si mai multe... Dimineata cand ma trezesc imi beau cafeaua si vad ce ceasuri mai sunt puse la vanzare. Recunosc, I am watch addicted... :) Este adevarat ca nu am fost interesata de ceasuri militare. Singurul meu ceas militar este un Tärnan militär. O sa incerc sa recuperez lipsa de cunostinte... Putintica rabdare, stimabile :) (Caragiale)
Daca nu aveti carti despre ceasuri militare in biblioteca, avem aceleasi surse de informare si atunci o sa incerc sa recuperez in cateva saptamani... Imi depaseste bugetul actual "Concise Guide to Military Timepieces" ca altfel ma informam mai repede...
Nimeni nu detine adevarul absolut in ceea ce priveste ceasurile, militare sau nu... Chiar si celebrul Roland Ranfft mai greseste uneori dar este de admirat ca recunoaste cand greseste... Acest amanunt pentru mine, personal, este peste informatiile lui in domeniul orologeriei, este valoarea lui ca om, nu ca si cunoscator in ale orologeriei (cred ca am citit undeva ca nu este ceasornicar).
Am intrebat mai demult despre un ceas daca este original sau nu si mi s-a raspuns cu un link... In cele din urma daca este original sau nu este important pentru noi sau pentru altii, daca este pentru noi - si eu am avut experienta asta, am exilat ceasul intr-o cutie, daca este pentru altii, atunci ceasul capata o alta valoare...
Eu va multumesc ca am invatat de la dvs. despre ceasurile militare...

_________________
The road to hell is paved with good intentions...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 21:10 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Catalin, de ce crezi ca cineva, pe ceasornicar, si-ar dori ca ceasul tau sa nu fie ce trebuie?
Eu mi-as dori sa gresesc/bat campii si totul sa fie ok, de exemplu.

Ca si vorbitor nativ de engleza, mie raspunsurile lui Knirim mi se par rezervate si oarecum ambigue.
Dar daca pe tine te lamuresc...e minunat.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 21:51 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
@valentin1234: Nu intelegeti, aici nu este discutia daca ceasul meu este original sau nu. Este irelevant acest aspect, nu incerc sa va conving ca este original.
Aici discutam cum s-a ajuns in aceasta situatie de sunt 3 ceasuri cu aceeasi serie.

Merg pe varianta dvs. si presupunem ca este fake. Si va intreb, facand abstractie de remarca dvs. "De aici incolo, orice discutie nu prea cred ca are sens", cum a fost facut?
Ce este fals si ce nu? Facut din bucati? Cum? Este cadranul militar? Sau este civil si rescris? Aveti vreun dubiu in privinta carcasei? Mie imi pare identica cu cea postata de timetwister parca.
De unde provin elementele false, dar cele originale? Cate exemple similare cunoastem/cunoasteti? Eu zic ca este important pentru toata lumea, ca sa stim de ce sa ne ferim.
In mod evident, este simplu sa ne rezumam la "facatura ordinara, provine din Ucraina". Dar in cazul asta valoarea forumului va ajunge la "Care ceas este mai bun: Guess sau Armani?".

Knirim este intr-adevar rezervat in privinta explicatiei situatiei (in mod evident, nu stie care este cauza, pentru ca nu s-a intalnit pana acum cu asa ceva), nu in privinta originalitatii ceasului meu sau al ucraineanului. "Yes both look oroginal except the second has spring bars, but they may have been attached later.
Maybe a mistake at the marking time? I never saw that before."

Era o vorba la un moment dat ca "numai prostii nu au nici un dubiu".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 23:11 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Mai exista o posibilitate chiar daca e pur speculativa.
Design-ul cadranului e de tip 2 adica post 07.1941. In 1942 la presiunea aliatilor Elvetia intrerupe livrarile de materiale militare catre germani. Este documentat faptul ca multe companii au continuat totusi exporturile in mod clandestin. Avand in vedere ca seriile erau stantate de producator iar cele dublata/triplate sunt de la inceputul intervalului, mi se pare posibil ca acestea sa fi fost multiplicate intentionat pentru a nu lasa urme privitor la nerespectarea embargoului

PIERPONT D.H. ( 15 watches).
S/N : DH only . Letters are bigger than numbers. One batch .
- 6 digits , range 538--- / 598--- .
Mvnt: AS1130 ( anonyme).
Case chrome top , 34mm .
(sursa: MWR forum)

Pe de alta parte sincer nu inteleg pentru ce atata tevatura pentru un ceas pe care si asa intentionati sa-l vindeti:
http://www.ebay.com/itm/PIERPONT-DH-WEH ... 1914457581


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pierpont DH
MesajScris: 09 Ian 2016, 23:27 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Imi scot palaria in fata dvs. Este foarte importanta explicatia dvs. inclusiv din perspectiva faptului ca vreau sa-l vand.
Sa nu ma trezesc ca ma acuze cineva ca i-am vandut o facatura. Dupa cum vedeti, am 100% rating pe ebay si n-as vrea sa-l stric.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România