Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 06:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri originale pe elefant.ro ?
MesajScris: 17 Iun 2016, 18:31 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2016, 17:12
Mesaje: 1
Salutare .
De curand mi-am luat si eu in ceas , e primul ceas , nu este unul foarte sofisticat. E modelul acesta https://www.fossil.com/us/en/men/watche ... 5184p.html .
L-am comandat de pe elefant.ro acum aproximativ o saptamana dar abea acum am ajuns acasa si l-am vazut .
Intrebarea ar fi ce parere aveti despre ceasurile de pe elefant.ro , sunt originale sau nu ?
Cel putin eu asa am crezut ca sunt originale insa acum cand m-am uitat pe cutie surpriza : "Made in china" .
Ceasul a costat 400lei ,dar acum observ ca numai este pe elefant.ro . Ce alte site-uri imi recomandati cu ceasuri originale pentru ca in viitor chiar as vrea sa mai achizitionez .

O zi buna tuturor !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2016, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Faptul ca scrie pe el "Made in China" mie nu mi se pare o dovada ca ceasul nu este original ci mai mult o dovada de onestitate.
https://www.reference.com/beauty-fashio ... f4d9dd0f6#


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2016, 19:19 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Astia sunt un mall online cu o cifra maricica de afaceri, nu cred ca se preteaza sa comercializeze ceasuri fake care au un pret real de 30$, dpmdv., dar la urma urmei traim in RO si totul e posibil.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2016, 19:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Elefant.ro nu comercializeaza ceasuri false! De foarte slaba calitate DA, dar false NU!
Cred ca solutia e sa va informati inainte de a achizitiona 8) Daca intrebati aici, de exemplu,
nu cred ca ar fi recomandat nimeni Fossil.....

Acuma.....spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2018, 17:54 
Neconectat

Membru din: 11 Noi 2016, 11:15
Mesaje: 37
Ce parere aveti despre oferta asta?

http://www.elefant.ro/fashion/ceasuri/mecanism-automatic/ceas-orient-ray-ii-faaiiiiivdix-argintiu-891873-22.html

Mie mi se pare dubios de mic pretul. E drept, nu am urmarit elefantul pana acum, insa nu am gasit pe nicaieri, nici macar in zona Singapore asa de ieftin, fara a mai pune la socoteala taxele de import.

As sa-mi schimb Starfish-ul cu un diver, si mi se pare ca am gasit inlocuitorul.
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2018, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
http://ceasuridemana.ro/orient-mako-ii- ... 13793.html
Vanzatorul activeaza si pe acest forum si e creditat ca fiind serios si de incredere.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2018, 14:00 
Neconectat

Membru din: 11 Noi 2016, 11:15
Mesaje: 37
Totusi, ceva consideratii referitoare la motivul pentru care pretul poate fi atat de mic? Faptul ca activeaza aici si e creditat ca serios nu-mi raspunde la dilema. La fel si faptul ca se afla pe locul intai in Top Afaceri Romania, au 312 angajati, o cifra de afaceri de peste 28 milioane lei, din care profit (-)minus 4 milioane, datorii de 13 milioane s.a.m.d.
Sper ca datoriile nu le fac reducand pretul produselor vandute sub pretul de achizitie, caci asta chiar nu o cred.
Intr-un mediu ca cel din ziua de azi, nici un chilipir nu poate fi adevarat, adica, undeva, cumva, trebuie sa fie o mica sau mai mare teapa. De-aia suflu si-n iaurt!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2018, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Vorbim amandoi,dar ne-ntelegem separat. :oops:

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2018, 18:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Tibaldi scrie:
http://ceasuridemana.ro/orient-mako-ii-blue-dive-watches-with-new-f6922-in-house-movement_a213793.html
Vanzatorul activeaza si pe acest forum si e creditat ca fiind serios si de incredere.


In ideea de a va oferi o aternativa,ma refeream la vanzatorul din link.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2018, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
adris scrie:
Totusi, ceva consideratii referitoare la motivul pentru care pretul poate fi atat de mic? Faptul ca activeaza aici si e creditat ca serios nu-mi raspunde la dilema. La fel si faptul ca se afla pe locul intai in Top Afaceri Romania, au 312 angajati, o cifra de afaceri de peste 28 milioane lei, din care profit (-)minus 4 milioane, datorii de 13 milioane s.a.m.d.
Sper ca datoriile nu le fac reducand pretul produselor vandute sub pretul de achizitie, caci asta chiar nu o cred.
Intr-un mediu ca cel din ziua de azi, nici un chilipir nu poate fi adevarat, adica, undeva, cumva, trebuie sa fie o mica sau mai mare teapa. De-aia suflu si-n iaurt!


Cumperi compania sau doar un produs? :) De ce conteaza de ce e asa mic pretul? Poate au ei o promotie, poate poate etc. Ideea e ca elefant.ro este un retailer online cunoscut si nu vinde marfa contrafacuta.

In plus, colegul Tibaldi a a sugerat o alternativa, de pe piata gri.

Cred ca si daca am sti motivul pentru care pretul e mic comparativ cu alte locuri, nu face pretul mai atractiv decat este deja.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2018, 23:52 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
Fashion Days, probabli si Elefant cumpara de la Italjapan, un "distribuitor" din Italia. Pretul pentru FAA02005D9, pe bucata (nu en-gross) este de 122 de euro. Asta nu inseamna ca ceasul nu este ceea ce trebuie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Noi 2018, 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Pretul de pe elefant nu e mic. Poate fi gasit pe site-uri de afara sub acest pret redus, la aproximativ 600 lei convertiti. Iar cand se cumpara direct de la producator pretul este si mai mic.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România