Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 26 Apr 2015, 16:03 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2015, 22:01
Mesaje: 31
Localitate: Timisoara
Postez si eu pentru a va ajuta sa nu fiti pacaliti
Era sa o patesc si eu.Am un anunt cu un ceas de vanzare pe un site romanesc.Am fost contactat de un strain pe mail ca vrea sa imi cumpere ceasul,zic strain pentru ca scria in engleza(sigur era roman).Mi s-a parut dubios de prima oara mai ales ca lucrez intr-un domeniu in care am de-a face toata ziua cu asemenea persoane.Ceasul era destul de scump,din cauza asta a si fost ales,dar nu a negociat nimic chiar mi-a dat mai multi bani pe el,sanchi nu cunostea paritatea.Mai multi bani, si mai suspicios.Mi-a dat o adresa unde sa trimit ceasul,in Anglia, dupa care am primit un mail ca banii au intrat in contul meu.Am mers la banca dar contul era gol.Am trimis mail ca nu au intrat banii si am primit raspuns ca banii vor intra dupa ce voi pune pachetul si voi trimite numarul awb la Halifax bank.Chestia asta a continuat cateva zile,eu trimiteam mail ca nu trimit ceasul pana nu am banii el imi spunea ca nu primesc banii pana nu trimit awb-ul la banca (eram sigur ca e inselatorie dar am vrut sa vad pana unde merge).Bineinteles ca nu am pus coletul dar primeam mail in fiecare zi de la Halifax Bank (mail fals facut pe numele bancii cu sigla bancii) ca trebuie sa trimit ceasul.In cele din urma am trimis un mail la Halifax Bank ,cea adevarata, de la care am primit raspuns ca nu mi-au trimis nici un mail si ca totul este o inselatorie.Am luat legatura prin mail cu,cumparatorul, hotul caruia i-am spus ca voi merge la politie .Bineinteles ca s-a speriat si a inteles ca nu poate sa ma pacaleasca.Deci aveti grija la cine vindeti si nu trimiteti coletul decat atunci cand aveti banii in cont


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 26 Apr 2015, 16:15 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2015, 22:01
Mesaje: 31
Localitate: Timisoara
andudu scrie:
Am patit-o si eu ,cu o comanda venita din Anglia,tipul englez(rpman sigur pus pe furat) ma contactat cu un ceas pus pe net,toate bune si frumoase pana l-am trimis,nu mai intrau banii in cont,am sunat sa se anuleze expedierea coletului cand am vazut ca nu mai intra banutii in cont dar prea tarziu..fusese ridicat...nu va recomand tranzactii in afara Romaniei,sunt multi care traiesc numai din treburi de astea

Daca ajuta pe cineva am toate mailurile,inclusiv nr de telefon,banca cu care cica lucra el...in fine...pacat ca in RO nu ai unde sa faci o plangere ptr genul asta de frauda,dar na...ceasul era unul barbatesc,marca Oliver Weber cu cristale svarovski ,pretul lui pe net era undeva la 200 euro

Mailul respectivului este "Alan Cole" <colealan56@ymail.com> poate nu va mai tapui si pe altul.

Pentru astfel de cazuri plangere poti sa faci la Politie la crima organizata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 14 Oct 2015, 21:22 
Neconectat

Membru din: 14 Oct 2015, 18:04
Mesaje: 14
Imi pare rau pentru cine au suferit din cauza a astfel de indivizi, stim cu totii ca paguba nu e doar materiala.. Capul sus si tot inainte, in lumea asta traim.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 01 Iul 2016, 16:48 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
O colega de la serviciu a patit alta dandana: are un ceas de dama marca Atlantic automatic, cu spatele transparent, si de curand l-a dus la un ceasornicar din cartierul ei, sa il curete. Cand l-a luat inapoi, a constatat ca ii lipsesc mai multe rubine din cele 17 pe care le avea ceasul (s-a uitat cu lupa prin geamul din spatele ceasului, si a constatat lipsa lor). M-am uitat si eu, si asa este: se vede locul din care au fost scoase rubinele. Inainte acolo erau rubine, acum sunt gauri mici.
Intrebare: cum se poate dovedi furtul? (pentru noi e clar ca ceasorinicarul le-a luat).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 01 Iul 2016, 17:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Daca ii trebuie, ii ofer eu gratis 17 rubine :)
Ceasul functioneaza acum, dupa ce l-a luat de la ceasornicar ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 03 Iul 2016, 10:04 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Chestia cu furatul rubinelor din ceas este un mit hilar!
Nici un ceasornicar nu vad cum ar fura rubinele din ceas si pentru ce.Este mai greu si mai costisitor de scos rubinul si pus altceva in locul lor si sa si fie functional ceasul,decat sa cumperi cateva rubine de la un dealer.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 04 Iul 2016, 11:33 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Ceasul functioneaza (este un Atlantic automatic, are doar minutar, oras, secundar, fara data).
Totusi, cand ma uit cu lupa, se vad locurile in care erau rubinele, si acum nu mai sunt.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 04 Iul 2016, 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Pune foto să vedem şi noi.
Cu tot respectul, nu-s tocmai mituri urbane că UNII ceasornicari mai "inovează" pe la ceasurile ce le vin la reparat. De rubine "uitate" n-am auzit nici eu, dar de înlocuiri/adaptări de piese diverse fără ştirea clientului, da. Bine, e vorba de ani în urmă, că acum meşteşugul e pe cale de dispariţie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 08 Sep 2016, 21:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2016, 20:58
Mesaje: 79
Cred ca, mai degraba, "ceasornicarul" a lucrat asa de bine la ceas pana cand a fortat rubinele din mecanism. Alt motiv eu nu vad aici... Dupa cum a zis si Claudiu sa scoti rubinele alea ca sa le pui chipurile la un alt mecanism e mult prea multa bataie de cap.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 28 Oct 2016, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Un subiect unde apare si un nume romanesc:

http://www.mark-john-stenner-stole-my-rolex.com/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 29 Oct 2016, 01:01 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Da, Paypal-ul este uneori o mizerie. Ii vand prin ebay unui american un cronometru vintage (NOS) Heuer cu 350 USD.
Face plata prin paypal, avea insa numai cateva calificative. Ebay-ul imi da mesaj de "potential fraud". Si-mi cere expres sa livrez numai dupa ce fac ei verificarile (maxim 24 de ore).
Dupa 24 de ore, ebay cere prelungirea exceptionala a termenului cu inca 24 de ore.
Abia a treia zi, ebay confirma "poti expedia coletul".
Ajunge posta la el, semneaza pentru colet. Imi lasa calificativ pozitiv pe ebay, ba imi si scrie mesaj privat si-mi confirma ca este foarte multumit de tranzactie, dar s-ar fi bucurat daca ii dadeam si un manual al cronometrului.
Dupa 3 zile, face reclamatie la paypal pentru "plata neautorizata". Paypal imi retrage banii. Le explic toata tarasenia, cu print screen-uri si le argumentez ca sunt cretini. Atata vreme cat fac dovada ca l-a primit si a semnat pentru el trebuie sa beneficiez de "seller protection", in conditiile pe care le expun in reguli.

Explic si ebay/ului ca atata vreme cat mi-au cerut timp ca sa faca verificarile si au decis ca este OK, atunci este responsabilitatea lor.
Ebay nu raspunde, paypal raspunde generalitati. Se fastacesc dar nu-mi dau banii.
Numai dupa ce l-am amenintat pe idiot ca am o ruda avocat in State (culmea, la 50 de km de locuinta lui), a revenit asupra declaratiei initiale, comunicand paypal/ului ca a fost, intr-adevar, o tranzactie autorizata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 06 Noi 2016, 21:12 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
A avut cineva genul urmator de problema, tranzactionand pe ebay pana acum ?
Am vandut un ceas (fara acte/cutie) , in Germania, prin intermediul Ebay. La o saptamana dupa ce a primit ceasul vanzatorul a facut claim la PayPal cu item not as described si comentariul cum ca ceasul a fost furat, din Germania, in 2011.
Am escalat cazul de claim la PayPal si am cerut fie ceasul inapoi, fie dovada de la politie cum ca ceasul le-a fost predat.

Am luat legatura, telefonic, cu cumparatorul si i-am explicat ca rezolvam situatia, neavand la cunostinta faptul ca ceasul a fost furat. L-am intrebat unde este ceasul si mi-a zis ca la politie. La intrebarile, unde este documentul de la politie/cum a ajuns ceasul in posesia politiei, mi-a inchis telefonul in nas.
L-am contactat , pe urma, pe email si mi-a raspuns ca daca nu-i returnez banii ma reclama la politie. Ceva nu-mi miroase bine in toata povestea asta. Daca i-ar fi fost confiscat ceasul, de catre politie, cel mai probabil ar fi fost intrebat de unde-l are. Datele mele de contact ar fi fost deja in posesia politiei, amenintarea lui cu reclamatia la politie nemaiavand nici un rost.

Banii, momentan, sunt blocati de PayPal si tot PayPal-ul a cerut sa returneze ceasul.

Pareri, sfaturi ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 06 Noi 2016, 21:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
In toate tarile civilizate pentru orice obict retinut de politie se intocmesc acte. Toata povestea miroase a abureala.
Ar fi util de luat telefonic legatura cu paypal pentru lamurirea cazului, eventual amenintat cumparatorul cu actionarea in justitie pentru frauda.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 06 Noi 2016, 22:13 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Daca ati escaladat cazul pentru returnarea ceasului, Paypal va tine fondurile blocate pana primesc confirmarea ca acesta a fost returnat, nu va fi suficienta confirmarea dumneavoastra ori a expeditorului returului,vor solicita acestuia tracking number si vor verifica ei trimiterea. Mai aveti calea intelegerii si inchiderii cazului de comun acord dar trebuie explicatii din partea cumparatorului. Amenintarile nu mai rezolva nimic in acest moment, decizia apartine, deocamdata, Paypal. Ulterior este o alta discutie si va doresc sa nu ajungeti acolo.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 07 Noi 2016, 00:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
PricoMigdala avand in vedere ca ai vandut ceasul pe ebay , presupun ca nu stiai istoricul ceasului .Dupa ce a primit ceasul cumparatorul a facut o afirmatie cum ca acesta ar fi fost furat in Germania dar asta nu presupune ca este o realitate , trebuie sa argumenteze afirmatia cu o dovada oficiala , altfel nu ar avea castig de cauza in nici o disputa, fie ea pe ebay , PayPal , Politie sau oriunde in alta parte .Faptul ca ai acceptat returul fara sa ceri o dovada presupune ca implicit ai fost de acord cu afirmatia cumparatorului , dar .........in continuare chiar si asa fara o dovada din partea acestuia ceasul este inca curat , motiv pentru care cumparatorul are datoria sa-ti trimita item-ul inapoi daca ai cerut aceasta si dupa cum spunea si Blowup cumparatorul sa iti faca dovada de truck number pentru retur . Te sfatuiesc daca ai sa primesti ceasul inapoi ca incepand de cand semnezi pentru coletul returnat si pana deschizi si verifici continutul coletului sa filmezi si nici macar o clipa sa nu dispara din cadru coletul. Iti doresc o rezolvare favorabila si tine-ne la curent cum se desfasoara cazul .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România