Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Sep 2016, 17:02 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2016, 10:19
Mesaje: 22
Salutare
Cred ca poza de mai jos e un indiciu pentru tipul mecanismului AS Cal 13 332


Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Sep 2016, 19:41 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Este 332-ul. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Sep 2016, 21:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru informatii. Am cautat pe net acest calibru dar nu am gasit absolut nimic despre el. Cred ca nu fac eu ceva bine. :)

Unde pot gasi ceasuri similare cu acelasi mecanism?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2016, 15:24 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2016, 10:19
Mesaje: 22
Pe e-bay sau pe site-urile de ceasuri vechi si in targurile de vechituri, unde altundeva?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mar 2017, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Continui cu acest ceas datator de batai de cap.

L-am cumparat la un targ al anticarilor. Asa ca aveam un ceas in carcasa de argint cu mecanism AS, care mergea cateodata si care avea un cadran distrus, carcasa neagra, curea de piele originala (!!!) cu prinzatori de argint in ea. De cand l-am luat, nu m-a interesat ceasul pentru ca nu aveam nicio sansa sa scot ceva din el. Cred ca l-am luat din pasiune si potentialul pe care il avea. A ramas intr-o cutie. :)

Cand colegul cataradoi a scos de curand niste cadrane NOS din WW1 la vanzare, brusc m-am gandit ca poate ar fi o ocazie sa fac ceasul. Sanse mici si riscuri multe dar.....
Asa ca m-am dus la un ceasornicar sa ma consult cu el si sa examineze ceasul inainte de a cumpara cadranele. A gasit cateva probleme la mecanism fata de ce stiam eu dar chiar si asa a zis ca se baga si ca poate sa il faca.
Planuia sa curete carcasa, schimbe geamul, revizie a mecanismului, curatare si revopsire a acelor.

Dupa ce am luat cadranele, am vazut ca doar unul s-a potrivit ca diametru si distanta intre axe. Piciorusele de prindere nu. Asa ca ar fi trebuit taiate.

L-am dus la ceasornicar si l-am lasat acolo, el spunandu-mi ce vrea sa faca. Intre timp, eu am plecat in concediu in Portugalia. :D

Fiind in concediu, el m-a mai sunat sa imi spuna diverse probleme pe care le descoperea la el pe masura ce lucra - ca parul de la balans nu este cel original, are altul inlocuit care este mai lung; ca balansul atingea o roata, ca stanga nu stiu cum a fost un pic alterata in timp de fosti posesori/ceasornicari.

Apoi....cea mai grea veste: cadranul nou este mai gros decat cel vechi iar rama geamului nu poate fi pusa la ceas. Singura varianta rezonabila gasita a fost sa ia cu pila dintr-o margine, cadranul oricum nefiind imprimat simetric pe centrul sau si permitea o anumita suprafata taiata. Se vede la ora 9 ca e luat din margine. Operatiune riscanta care putea strica tot cadranul, sa il fisureze etc.

Ceasul arata asa inainte:
Imagine

Astazi m-am dus sa iau ceasul. Arata asa acum:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Am fost avertizat ca precizia nu va fi punctul forte dar mi-am asumat.

Sunt multumit de cum arata si multumit ca am readus acest ceas la viata, asa cum s-a putut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2017, 05:38 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Foarte frumos ca l-ai salvat. arata foarte bine, sa il porti cu placere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2017, 07:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Parca are voma pe acele alea....nu inteleg de ce ai optat pentru aceast aculoare cand acum exista substanta luminiscenta care arata ca si cum ar fi imbatranita...
Serios te intreb, tie iti place?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2017, 07:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
:lol: :lol: :lol: Nu am vazut vopseaua inainte. Doar dupa. Tipul avea doar un culoarea asta. Si...da, e ok. Comparand cu starea anterioara....este mult mai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2017, 19:19 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2016, 10:19
Mesaje: 22
Foarte reusit nu-i deloc ciudat cu vopseaua aceea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Apr 2017, 09:01 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2016, 10:19
Mesaje: 22
Inca un trench watch :)
Carcasa de argint 925, George Stockwell, 1916, cadran de portelan afectat putin langa ax, dar arata super :D
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2018, 15:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
In urma cu aprox 6 luni am cumparat un ceas despre care nu stiam foarte multe. L-am luat pentru carcasa de argint, constructia interesanta a carcasei cu balama plus capac antipraf, cadran din email in stare ok, mecanismul bun si functional si diametru maricel - 35 mm.

Dupa ceva cautari, am aflat ca mecanismul e FHF (cel mai probabil) iar ceasul a fost importat in Anglia de Arthur George Rendell (conform stantelor) - cunoscut retailer (?) al vremii. Circa 1910.

Cand l-am luat ceasul arata asa:

Imagine
Imagine

L-am trimis la Claudiu pentru o revizie completa si s-a intors mult mai frumos:

Imagine
Imagine
Imagine

Azi i-am gasit si o curea potrivita si am putut, pentru prima oara, sa il pun la mana:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Sep 2018, 18:59 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Felicitari pentru initiativa de a-l reface. A iesit remarcabil tinand cont de varsta pe care-o are.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Oct 2018, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc, Alex. Si eu sunt fericit ca am reusit sa il aduc intr-o stare buna de purtat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România