Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 30 Mar 2024, 02:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De ce este Panerai atat de scump?
MesajScris: 22 Ian 2017, 14:53 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Imi plac ceasurile robuste si am cateva cu ETA/Unitas 6497/6498 (Tourby, Frederique Constant, JeanRichard, custom-made etc. etc.).
Treptat, a inceput sa creasca interesul pentru Panerai (modelul de baza, cu Unitas in el), insa este infiorator de scump.
Care este explicatia obiectiva/tehnologica a pretului mare? Un Unitas ultra-modificat si prelucrat nu trece de 1.000 de euro. De unde, deci, diferenta pana la 4.000 de euro second-hand?
Inteleg rationamentul subiectiv-afectiv (asocierea cu marina italiana, cu Sly, cu Ponta :lol: , cool factor-ul legat de forma carcasei si de aparatoarea pentru coronita, apartenenta la elitele potente financiar, editiile limitate etc.), insa acestea nu sunt costuri pentru producator.

Este marja de profit mai mare la Panerai decat la Omega, de exemplu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:13 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
cataradoi scrie:
...Inteleg rationamentul subiectiv-afectiv (asocierea cu marina italiana, cu Sly, cu Ponta :lol: , cool factor-ul legat de forma carcasei si de aparatoarea pentru coronita, apartenenta la elitele potente financiar, editiile limitate etc.),

Este suficient ca e un ceas cu o anumita aura si cu un pret restrictiv ceea ce-l face un "status symbol".
Nu exista vreo lege europeana care sa interzica profituri ale producatorului de 700% sau peste. Iar daca nu ar fi fost episodul cu Sly, Panerai ar fi ramas si in prezent o manufactura obscura cu un magazinas intunecos in spatele domului din Florenta. Cei care au vizitat magazinul vor sti la ce ma refer.
Insasi ideea de a fabrica la inceputul anilor '90 un ceas cu o conceptie de inceput de ani '50 este extravaganta pana la suicidara d.p.d.v. economic. Dar cand e sa ai noroc nu mai conteaza ratiunea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:32 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Alexvintage scrie:
cataradoi scrie:
...Inteleg rationamentul subiectiv-afectiv (asocierea cu marina italiana, cu Sly, cu Ponta :lol: , cool factor-ul legat de forma carcasei si de aparatoarea pentru coronita, apartenenta la elitele potente financiar, editiile limitate etc.),

Este suficient ca e un ceas cu o anumita aura si cu un pret restrictiv ceea ce-l face un "status symbol".
Nu exista vreo lege europeana care sa interzica profituri ale producatorului de 700% sau peste. Iar daca nu ar fi fost episodul cu Sly, Panerai ar fi ramas si in prezent o manufactura obscura cu un magazinas intunecos in spatele domului din Florenta. Cei care au vizitat magazinul vor sti la ce ma refer.


Panerai nu este o manufactura obscura.
E de ajuns sa citesti putin despre istoria lor, ceea ce cred ca deja ai facut-o. Au facut ceasuri ptr marina italiana si cea egipteana. Au folosit, la inceput, mecanisme Rolex.
E o marca cu o istorie bogata si mie unul imi plac ceasurile lor. Mecanismul de blocare a cheitei de la modelele Luminor Marina e superb si unic. E patent Panerai ca si compozitia Radiomir.

Pretul nu se justifica, de fapt, la mai nici un ceas din gama lux si high-end. nici la Omega, Rolex, IWC sau JLC. Ceasurile costa in mare masura cam jumatate sau putin peste jumatate din pretul final.

Panerai a fost pe val in anii 2000. Au folosit marketing bun si marca a prins bine. Pretul a stat sus si la SH ptr ca Panerai nu da disccount (sau daca da, e unul foarte mic). E aceeasi strategie folosita si de Rolex care da discount mic si fix peste tot in lume.
Acum, insa, preturile Panerai au mai scazut ptr ca, in general, piata ceasurilor e jos. Gasesti multe in jur de 3000 de euro. Insa, grija mare ca sunt multe falsuri bune.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Mai bifează ca fac puține bucăți din fiecare model pe an și încet încet se conturează un răspuns pertinent.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Mircea scrie:

Panerai nu este o manufactura obscura.....

Trebuie facuta distinctia intre adevaratul producator Panerai care si-a incetat productia in urma falimentului din 1970 si actuala firma Panerai care este legata de traditie doar cu numele.
http://paneraiworld.blogspot.de/2007/07 ... nerai.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:52 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Bun, dar asta insemna ca la Panerai primesti "mai putin ceas" si mai multa "mostenire istorica, ADN militar, asociere cu Rolex etc.". Adica marketing?
Probabil ati vazut povestea cu PAM318 care folosea un mecanism Unitas ordinar de 50 de euro bucata.
Pana la urma l-au schimbat, dar managementul Panerai a ramas pe pozitii, insistand ca mecanismul folosit nu este cu nimic mai prejos decat mecanismele lor.
Perfect, asta asteptam sa spuna.
Mi-am facut un homage cu Unitas 6497 Swiss Made, intr-o carcasa chinezeasca, cu safir. Pe principiu ca nu m-ar deranja la 300 de euro sa cumpar un Steinhart cu mecanism de Daytona in el.

Am un blocaj mental sa platesc 3-4000 de euro pentru un ceas cu Unitas in el, cand mecanismul similar de la Tourby - decorat manual si pe fata si pe spate - costa 1.000 de euro.

Intrebare ajutatoare (pentru ca sa inteleg mai bine): de fapt ce insemna mecanism modificat? Care este ordinea operatiunilor? Panerai cumpara 200 de mecanisme ETA/Unitas ordinare si se apuca sa le modifice (taie puntile, schimba rubinele, finiseaza suprafete, pun suruburi albastre etc.) sau au deja patentul si produc direct cu puntile taiate, din alt otel , cu alt balans etc.?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 15:59 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Speaking of the movement, it is a hand wound COSC certified OP XI Calibre, which is based on the tough, reliable, and easily serviceable ETA 6497/2. It has been modified by Panerai with a swan’s neck regulator, completely redesigned bridges, Geneva stripes across the plates, and a power reserve of 56 hours. The early production 111’s from 2002-2005 had “Panerai” repeatedly engraved across the bridges in place of the newer Côtes de Genève (Geneva stripes) but is mechanically the same. This good looking movement is displayed through the sapphire case back. Although it may lack some of the cutting edge technology of more contemporary ones, it is an uncomplicated tank of a movement that will last a lifetime.


sursa: http://www.woundforlife.com/2015/02/06/ ... -pam00111/


PS: tre sa te gandesti ca nu cumperi doar mecanismul. cumperi tot pachetul, iar carcasele lor sunt unice. cadranul sandwich e o frumusete.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 16:15 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Bun, dar ce insemna "It has been modified by Panerai"???? Ca le cumpara in bulk urate si le redecoreaza ei??? Sau le produce ETA direct conform specificatiilor lor? Sau si le produc singuri?
Munceste cineva sa faca aceasta modificare?

Pentru ca este o foarte mare diferenta: imagineaza-ti un Logan verde. Apoi, alt Logan verde, modificat de un pasionat care il face in culori de camuflaj. Munceste la el trei zile si-l vopseste. Este modificat? Este.
Apoi, imagineaza-ti un Logan care iese de pe poarta fabricii rosu. Este modificat in comparatie cu cel verde? Este! Este acelasi tip de modificare ca a tipului care vopseste in culori de camuflaj? Nu este.

Asta cu ETA 6497/2, care este tehnic superior 6497/1, nu poate tine de explicatie. Iti arat ceasuri cu 6497-2 care incep de la 3-400 de euro. Si decorate cu Cotes de Geneve.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 16:24 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Scuze pentru dublu-post.
Dar uita-te la Glycine: si ei folosesc mecanismele Unitas modificate, cu alte punti, alt balans, mecanismul este stantat peste tot cu Glycine etc.etc. Aceeasi poveste. Dar ceasul este 1.000 de euro nou, nu 3-4.000 vechi.
Haideti sa comparam exclusiv ceasuri care au 6497/6498 in ele. Cu finisaje superioare, cu modificari, cu complicatii (vezi Maurice Lacroix, de exemplu). De departe Panerai este cel mai scump. Refuz sa cred ca Maurice Lacroix face carcase mai proaste decat PAM.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 16:29 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Eu doar ti-am rapsuns ce modificari fac. Din ce inteleg eu, ei le cumpara stock si le modifica in-house. Mai departe nu te pot ajuta.

Repet, pretul nu se justifica la nici un ceas din asta scump. IWC a folosit ETA modificate la o multume de modele. Toate peste 4000 de dolari.
Daca mergi pe criteriul asta, putin ceasuri merita cumparate si ........... ca alternativa mereu vei iesi mai ieftin facand un homage cu piese chinezesti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 16:44 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu, nu este vorba de homage cu piese chinezesti. Pe asta l-am facut exclusiv ca sa vad cum ma impac cu dimensiunea/forma carcasei.
Dar pot de 4.000 de euro sa iau un Panerai vechi sau 1 Maurice Lacroix + 1 Glycine + 2 Frederique Constant. In care din cele doua scenarii primesc "mai mult ceas"?

Asocierea cu marina militara mi se pare un pic o golanie de marketing. A la Omega Man on the Moon. Daca nu vorbim de ceasuri cu relevanta istorica - ceasurile care au fost purtate efectiv de eroii respectiv - nu-mi este clar de ce sa platesc premium pentru asta. Doar nu-si imagineaza cineva ca sunt scafandru militar italian cand intru cu Panerai-ul pe mana la carciuma?

Ne raportam la calitatea produsului, nu la legendele create in jurul lui. Este Maurice Lacroix sau Glycine de 5-6 ori mai prost finisat decat Panerai?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
La Panerai dai bani pe exclusivitate, ca au productie mica de ceasuri pe an. Mai dai bani si pe tehnologia carcasei si pe sistemul de asigurare a coronitei.
Mai consulta si unele videos care sunt pe net cu linia de productie de la Panerai, au tehnologie excelenta de fabricare a carcaselor si a mecanismelor, daca ai vreo tangenta cu ingineria nu ai cum sa nu fii impresionat de asa ceva.

Daca ai un blocaj in a da 4k pe un Panerai, inseamna ca nu ti-l permiti, e destul de simplu :)
Oricarui ceas mai scump fata de un Seiko 5 automatic sau vreun japonez quartz, ii poti gasi cu greu o justificare reala. Pur si simplu nu exista niciun motiv real pentru care ai da mai mult de 100-200 eur pe un ceas, care nici sa nu fie la fel de precis ca un quartz si care sa mai inghita si bani, periodic, pentru revizii.

Glycine, ML sau FC nu au cum sa faca o carcasa precum face Panerai. Depinde acum ce iti doresti si ce aspecte te intereseaza, poate fi relevant sau nu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:42 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
Nu, nu este vorba de homage cu piese chinezesti. Pe asta l-am facut exclusiv ca sa vad cum ma impac cu dimensiunea/forma carcasei.
Dar pot de 4.000 de euro sa iau un Panerai vechi sau 1 Maurice Lacroix + 1 Glycine + 2 Frederique Constant. In care din cele doua scenarii primesc "mai mult ceas"?

Asocierea cu marina militara mi se pare un pic o golanie de marketing. A la Omega Man on the Moon. Daca nu vorbim de ceasuri cu relevanta istorica - ceasurile care au fost purtate efectiv de eroii respectiv - nu-mi este clar de ce sa platesc premium pentru asta. Doar nu-si imagineaza cineva ca sunt scafandru militar italian cand intru cu Panerai-ul pe mana la carciuma?

Ne raportam la calitatea produsului, nu la legendele create in jurul lui. Este Maurice Lacroix sau Glycine de 5-6 ori mai prost finisat decat Panerai?


Si mai mult "ceas" primesti daca iti cumperi vintage. Un Omega, un IWC, un Zenith si un Rolex, iti iei 4 ceasuri si toate se incadreaza in 4000 de euro si au mecanisme in-house. Pe rationalmentul asta nu o sa cumperi niciodata ceva ce iti place ptr ca achizitia unui ceas scump e irationala oricum. Mereu se gasesc variante mai ieftine. Balta are mult peste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:51 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Clipper scrie:
Daca ai un blocaj in a da 4k pe un Panerai, inseamna ca nu ti-l permiti, e destul de simplu :)


La dracu! Adica sunt doua praguri psihologice??? :shock: :shock: Ala la care cu stradanii te aduni sa platesti 4.000 de euro pe un ceas si inca unul cand trebuie sa ai deja FP Journe si vreo doua Moser & Cie, ca sa poti spune "Da, mah! Acum merge sa sparg 4.000 si pe un Panerai!"?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:59 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Mircea scrie:
Mereu se gasesc variante mai ieftine. Balta are mult peste.


M-ati omorat cu "variante mai ieftine". Nu este vorba de variante mai ieftine, ci de achizitii mai intelepte.
Daca regret ceva, este ca nu am 15.000 de euro pentru un Moser Cie sau Laurent Ferrier. Alea sunt ceasuri pentru care stii de ce platesti.
Comparativ, mi se pare "mai ieftin" un FP Journe, decat 2 Panerai aproape identice, numai cu unul are si logo OP deasupra cifrei 6, echipate de acelasi mecanism utiliyat de Glycine.

Asta incerc sa-mi deslusesc si se pare ca devine din ce in ce mai clar: nu cumva Panerai este de fapt o bula de marketing?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România