Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 15 Iul 2017, 19:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Frumoasa lucrare, felicitari!

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 15 Iul 2017, 21:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Multumesc dar cea mai mare este satisfactia de a purta un ceas care a participat activ la evenimentele din WW2.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 15 Iul 2017, 21:54 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Alexvintage scrie:
Multumesc dar cea mai mare este satisfactia de a purta un ceas care a participat activ la evenimentele din WW2.


Felicitari! Un ceas care va face sa visati cu ochii deschisi...fascinant. daca am putea vizualiza momentele inmagazinate in aceasta mica bijuterie...fara cuvinte.

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 16 Iul 2017, 15:59 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Alex, e un ceas extraordinar iar restaurarea este splendida.
Felicitari spuse cu toata gura! Ca sa nu ai nici un dubiu, cind vrei sa-l faci cadou, eu nu te refuz.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 16 Iul 2017, 18:52 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
De obicei, recromarea carcaselor de ceas duce la rotunjirea muchiilor carcasei (la anse, la bezel, etc). Asta pentru ca trebuie indepartat cromajul vechi... Acu'... sincer nu-mi dau seama din poze foarte bine, dar am impresia ca si in acest caz muchiile s-au cam rorunjit.... Ori nu vad eu bine?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 16 Iul 2017, 21:33 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
mihaieros scrie:
De obicei, recromarea carcaselor de ceas duce la rotunjirea muchiilor carcasei ...

Pentru a putea recroma o carcasa de ceas e necesara indepartarea prealabila a resturilor de crom. Aceasta operatie se poate face mecanic (cu afectarea inevitabila a muchiilor) sau chimic. In cazul de fata s-a folosit procedura chimica. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 16 Iul 2017, 23:42 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
chimic, ne-chimic, mie-mi par rotunjite ansele...
Da'ca veni vorba, care este procedeul de indepartare chimica a cromarii vechi?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 17 Iul 2017, 00:19 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
mihaieros scrie:
.... mie-mi par rotunjite ansele...

Este vorba de un ceas de serviciu purtat peste 70 de ani, ceas a carui carcasa care are o anumita uzura.
mihaieros scrie:
....care este procedeul de indepartare chimica a cromarii vechi?

Baia de acid. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 17 Iul 2017, 22:45 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Felicitari pentru restaurare!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iul 2017, 06:50 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Alexvintage scrie:
mihaieros scrie:
.... mie-mi par rotunjite ansele...

Este vorba de un ceas de serviciu purtat peste 70 de ani, ceas a carui carcasa care are o anumita uzura.

Eu ma refeream la cum arata ceasul inainte de cromare... ati pus o poza in care spuneati ca ceasul este pregatit pentru cromare... iar comparativ cu asta, dupa cromare, ceasul, asa cum vad eu, are muchiile de la ans rorunjite, si parca la fel e si la partea de inel de la geam. Cu alte cuvinte.... se "vede" ca este recromat...
Acu' va rog sa nu ma intelegeti gresit... E un ceas deosebit si felicitari pentru efortul de a aduce ceasul "la lumina zilei" dar intrebarea este: ce trebuie sa facem atunci cind vrem sa restauram un ceas astfel incit sa nu stricam mai mult in incercarea de a aduce ceasuri la conditia initiala? Dar poate asta ar putea sa fie un nou topic ;)

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iul 2017, 17:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2016, 20:58
Mesaje: 79
In general muchiile ies rotunjite la o operatiune de genul asta. Presupun ca dupa recromare se slefuieste carcasa pana arata aproximativ ca inainte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iul 2017, 20:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
armyn16 scrie:
In general muchiile ies rotunjite la o operatiune de genul asta. Presupun ca dupa recromare se slefuieste carcasa pana arata aproximativ ca inainte.

Mai asteptam 3 posturi sa vadem boambele.

@ mihaieros : sunteti cusurgiu.

@ Alexvintage: multumim de poze

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 18 Iul 2017, 22:20 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Poate ca am fost inteles gresit...
Asta e un ceas dupa care-mi curg balele de mult... pe bune. si as fi dispus la sacrificii sa am unul ca asta - recromat sau nu.
Dar eu incerc sa invat cite ceva... iar acest topic mi-a readus in vedere un subiect pe care incerc sa-l inteleg mai bine: Cit de mult trebuie/e bine sa ne implicam atunci cind vrem sa restauram un ceas... Sincer, personal as fi optat a-l lasa asa cum e, probabil... Pentru ca am vazut carcase recromate unde operatiunea de restaurare/recromare a dus mai mult stricaciuni... carcasa parca nu mai era la fel... anse subtiate, rotunjite, capacul parca nu mai calca cum trebuie pe carcasa; culoarea (cromarea) era alta... etc
Dar uite ca, cusurgiu sau nu, am mai invatat ceva: armyn16 spune ca dupa recromare trebuie slefuita carcasa ... nu stiam - buna informatie... multumesc armyn16.

Si in final ... daca intrebari pertinente (zic eu) la o asemenea restaurare si pentru un ceas, din punctul meu de vedere e fantastic, ma face cusurgiu... asta e... sunt convins ca Alex are oricum aprecierea noastra si la fel si a mea, doar am spus-o.. nu e nimic nou. Doar ca vreau sa mai invat ceva si consider ca la asta e bun (printre altele) acest forum.
Daca deranjez cu intrebarile, promit ca nu mai intreb nimic...niciodata... sa nu mai fiu cusurgiu ;) OK?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 19 Iul 2017, 18:18 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Orice operatiune de polish-are poate avea efectul rotunjirii muchiilor.daca este vorba de un ceas din otel,precum cele moderne,care nu are zgarieturi adanci se poate face un polish care sa nu afecteze muchiile,sau sa le afecteze atat de putin incat sa fie greu sa observi.
Dar cand vine vorba de carcase vechi,din diferite materiale sau aliaje se schimba problema.Si asta pentru ca la o asemenea carcasa in general este necesar ca in prima faza sa fie indepartat stratul initial de crom,lucru care se poate face prin prelucrare mecanica-gen polish-chimic,sau sablare.
In toate cele 3 variante muchiile au de suferit.Iar dupa indepartarea stratului initial,trebuie si dat luciu pentru a recroma.Alta prelucrare,alte afectare a muchiilor.
In aceste conditii se vede ca o recromare clasica are ca efect pierderea de material si implicit pierderea formei initiale a carcasei-care fie vorba intre noi,si-a pierdut forma odata cu corodarea initiala.Cat din forma initiala tine de uzura carcasei si de rabdarea celui care face pregatirea pentru cromare.

Singura solutie pentru ca carcasa sa pastreze forma initiala este reconditionare completa a carcasei,ceea ce presupune umplerea cu material a fatetelor uzate,a coroziunilor si a tuturor locurilor unde acesta carcasa are lipsa de material.Dupa care se reface forma initiala si apoi se recromeaza,in general de fapt se rodiaza.Si se rodiaza,pentru ca in procesul de cromare exista etape care afecteaza muchiile.Adica,curatarea chimica in soda in baie electrica va afecta muchiile carcasei,deasemenea cuprarea cat si cromarea finala va avea efecte asupra muchiilor,deoarece toate solutiile sunt in sine corozive si baile sunt sub curent electric,si se stie ca circuitul de curent se face de pe muchiile ascutite mai intai.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou proiect
MesajScris: 19 Iul 2017, 22:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2016, 20:58
Mesaje: 79
Un principiu similar se aplica in cazul ceasurilor cu lovituri serioase, gauri, poate fisuri. Dupa cum spunea si domnul Claudiu se umple zona afectata cu material apoi se face un polish.

Un articol foarte interesant cu poze: https://www.hodinkee.com/articles/the-i ... searambler


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România