Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 07:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Sep 2017, 09:14 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
De ce este Panerai atit de scump ? Pentru ca se cumpara ...

Referitor la mecanisme , site-ul de mai jos spune ca unele nu sint in-house :

http://www.paneraisource.com/details/OPI.html


Chiar si pentru mecanismele in-house, eu cred ca preturile sint exagerate. Dar ''balonul'' marketingului isi face datoria.

Eu personal nu as cumpara un Panerai. Mai degraba un Damasko ( care are mecanism in-house ) sau Zenith ( cu Elite ).
De ce nu as cumpara ? Pai, nu-mi place carcasa.
La Rolex ( modelele sport ) nu-mi plac acele ( limbile ).

Ii respect pe Panerai pentru ca au inceput sa-si fabrice mecanisme proprii. La fel si cu Rolex, pentru ca au reusit sa fabrice mecanisme precise si fiabile.

Toate cele bune

Nicu

PS Ca sa vedem cam cum functioneaza ''piata'' : sint producatori care anunta ca modelul X are, mai nou, safir. Pretul creste cu 200-300USD. Pe de alta parte, sint ''artizani'' care vind safire, la preturi de 20-30USD.

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Sep 2017, 09:47 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Nu mai pot modifica mesajul de mai sus : sint interesat de argumantatia colegilor referitor la pret. Sper sa fiie o argumentatie tehnica, si sa nu aduca in prim plan chestia cu latura ''magica'' a Panerai-ului folosit de frog men acum 60-70 de ani, sau valoarea de ''investitie'' facuta in ceas, ori valoarea de revinzare. Asta este pentru investitori...


Toate cele bune

Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Sep 2017, 13:05 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Am aflat de ce Panerai-ul este scump : la fabricarea Panerai=ului se foloseste un material rar = unobtanium ... :shock:


Toate cele bune

Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Oct 2017, 22:18 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Cu banii pe care ii platesti pe un Panerai, poti cumpara 2 Omega (box and papers).
Si astfel ai date/no date, vintage/modern, ETA/in house, design militar/sport.
Le ai pe toate. Si nu un ceas, chiar doua.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Oct 2017, 22:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Aici e treaba cu Panerai, de Omega e plin cate, 2-4 bucati, la enspe postari , pe cand Panerai niciunul, nu il pun in ecuatie pe al lui Bogdan.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 05:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Si aceste Omega sunt complet degeaba. Cu o fractiune din cat costa macar o bratara sau o curea originala Omega, iti poti cumpara *cateva* Seiko 5 direct din magazin de noi si ai tot ce vrei: stil militar, cu data, cu data si ziua saptamanii, cadran albastru, cadran negru, etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 08:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Bine punctat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 08:44 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
calin gabi scrie:
Aici e treaba cu Panerai, de Omega e plin cate, 2-4 bucati, la enspe postari , pe cand Panerai niciunul.


Si nici nu cred ca o sa vedem prea multe in viitor, mai ales tinand seama de noile modele cu WR30. :lol:
In mod evident, n-am vazut nici un scafandru cu Panerai pe mana - in afara de aia din legende - , deci nu acolo este problema.

Problema este ca desi are WR30, Panerai pastreaza protectia la coronita. Avand in vedere ca este inutila, putem deduce ca o tine exact pentru considerente de design.
Si uite asa devine Panerai din ce in ce mai tare un ceas de "design" si nu unul de lux ... si asta raspunde din nou la intrebarea de ce Rolex si Omega vind, iar Panerai a cam "intrat sub val" si asta cu WR30.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 09:00 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
calin gabi scrie:
Problema este ca desi are WR30, Panerai pastreaza protectia la coronita. Avand in vedere ca este inutila, putem deduce ca o tine exact pentru considerente de design.


E vorba de "brand identity". Protectia aia e trade mark Panerai. Se identifica cu brandul, de aia o pastreaza.


Ideea e asa, in opinia mea:
Nici un ceas "de lux", "high-end", "scump" (cum vreti sa le numiti) nu isi justifica pretul de mii de dolari. Asa ca nu va imbatati cu apa rece ca Omega sau Breitling va da un deal mai bun.

In fiecare categorie exista ceasul "best-buy", "best bang for your buck", insa argumentele sunt mereu subiective.....pentru ca toate sunt supraevaluate. Platesti ptr moftul/pasiunea de a detine un anumit ceas/model/brand.
Intotdeauna vor exista variante mai ieftine, insa asta nu inseamna nimic. Pentru ca daca eu iti spun sa iti iei un Seiko cand tu vrei Panerai sau Omega o sa te uiti la mine chioras.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 09:08 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Corect, perfect de acord, ceea ce dvs numiti "brand identity", eu l-am definit ca fiind design specific marcii (dar care a ramas fara functia sa primara, fara utilitate, degeaba).
Dar cred ca putem compara Omega cu Panerai fara sa se uite lumea chioras la noi, asa cum ar face-o cand aducem Seiko in aceasta discutie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 10:30 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
Corect, perfect de acord, ceea ce dvs numiti "brand identity", eu l-am definit ca fiind design specific marcii (dar care a ramas fara functia sa primara, fara utilitate, degeaba).
Dar cred ca putem compara Omega cu Panerai fara sa se uite lumea chioras la noi, asa cum ar face-o cand aducem Seiko in aceasta discutie.


Poti compara, insa nu uita esentialul.
Daca mie imi place Panerai, degeaba imi oferi tu 2 Omega. Cumpar ceasul care imi place daca mi-l permit.
Chiar si asa, teoria nu sta in picioare.
SH, un Luminor Marina costa cat un PO. Strict ca valoare de piata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 10:59 
Neconectat

Membru din: 19 Mai 2013, 00:11
Mesaje: 580
Intamplator am dat de imaginea de mai jos si mi se pare ca se potriveste numai bine cu ultimele discutii. :lol: :lol: :lol:

Imagine

Sursa: https://www.instagram.com/p/BZs5hdMgOKA ... uiringtime


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 11:02 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu, un Luminor Marina nu costa cat un Planet Ocean, nici nou, nici SH.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... a&_sacat=0

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=l ... n&_sacat=0


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 11:07 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:



Ba da.
Gasesti Luminor Marina la aprox 3k, la fel cat un PO decent. Preturi apropiate in orice caz.

A luat un amic acum o luna un Pam cu 3200.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 11:31 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Si totusi nu.
Eu am cumparat acest PO din 2016 cu 3000 USD. Daca scad pretul curelei + clasp, probabil ajunge la 2750 USD.
Si ia in considerare ca a fost cumparat de la dealer oficial de Omega (in cel mai probabil caz, a fost un schimb cu un client).
http://www.ebay.com/itm/112573988736?ul_noapp=true

Imi vine greu sa cred ca PAM-ul prietenului tau era mai nou de 6-7 ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România