Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 00:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Noi 2017, 16:01 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Va salut.
Ma numesc Doru, sunt nou inregistrat pe forum si de 3 zile sunt fericitul posesor al unui ceas Orient.
Orient Classic Automatic FES00003W0, cumparat de la bbshop.
Am sa va prezint, din punct de vedere personal/subiectiv, partile bune si cele mai putin bune: ceasul a venit in cutia lui, nesigilata, fara folie pe sticla, dar cu folie doar pe capacul spate.
La o examinare atenta, am gasit o "ciupitura" (mica, dar vizibila) in inelul metalic ce inconjoara sticla. In aproximativ aceeasi parte; pe capacul spate, de asemenea o zgarietura fina, mult mai putin vizibila decat cea descrisa anterior.
Ceasul a venit cu snur in jurul bratarii, capetele snurului inchise intr-o placuta de plastic, iar pe snur era lipita eticheta cu pretul (pretul initial, inainte de reducere).
M-am ingrijorat (ca as fi primit un ceas resigiliat, etc.), i-am sunat si mi-au zis sa trimit poze.
Nu le-am mai trimis si am decis sa pastrez ceasul, pentru ca:
- nu am reusit sa fac niste poze multumitoare ale zonei cu problema;
- ceasul arata si functioneaza impecabil (stiu, e prematur sa trag o concluzie dupa numai 3 zile de purtat, dar in astea 3 zile a luat-o inainte cu 2-3 secunde, din ce pot sa apreciez eu; comparatia am facut-o cu time.is);
Probabil ca metalul din care e facut inelul din jurul sticlei este mai sensibil, azi am observat o zgarietura superficiala, fina de tot/abia vizibila, tot pe inel, dar in alta zona. Stiu sigur ca nu era acolo cand am primit ceasul, asa cum stiu sigur ca am avut grija foarte mare de ceas - neatins de nimic, doar uneori de marginea buzunarului cand bag mana in geaca.
Din aceste motive m-am linistit si am tras concluzia ca am primit, cel mai probabil un ceas expus anterior in vitrina. Nu e o problema, desi...de preferat era sa-i desfac eu toate "sigiliile" :).
Am mai luat, acum 2 ani, tot de la ei, un Casio quartz, de data asta direct din magazin (cred ca Unirea, nu mai stiu sigur), si tot exemplarul din vitrina, care nu are nici un fel de probleme, nici macar bateria nu s-a consumat.

Postul asta nu se doreste o critica la adresa bbshop, nu vreau sa se inteleaga asta.
Doar am prezentat primele impresii.
A...si inca ceva: am comandat in acelasi timp, tot de la ei, un Fossil skeleton automatic pentru a-l face cadou (stiu, Fossil, dar nu am reusit sa o conving deloc: designul a avut prioritate...). Arata impecabil si a venit ambalat impecabil.

In concluzie, sunt foarte incantat, de mult imi doream un mecanis/automatic, dar tot amanam din cauza preturilor.
Si o mai zic odata: e prematur, stiu, sa discut despre precizia ceasului dupa numai 2 zile, dar si daca se pastreaza in limita a 2-3 secunde/zi...ce pot sa-mi mai doresc?
A..stiu ce imi mai doresc: sa vad curatate si in stare de functionare Atlantic Worldmaster si Pobeda (nu stiu ce model), mai batrane decat mine....ramase de la bunicii mei.

Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Noi 2017, 17:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Sa le purtati cu placere! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Noi 2017, 17:02 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Multumesc. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 08:48 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Am tot auzit, de-a lungul timpului, ca reglarea orei se face mutand limbile doar in sensul normal ("sensul acelor de ceas"). Ba chiar destul de des am auzit "interdictia" de a misca limbile in sensul invers.
La Orientul asta, schimbarea zilei saptamanii se face mutand limbile intre ora 11:30 PM si 2-3 AM, pana se schimba ziua. Apoi, se revine IN SENS INVERS, la 11:30 PM si din nou la 2-3 AM, repetand procesul pana cand se ajunge la ziua curenta.
Sa presupunem ca ceasul o ia inainte cu cateva minute si o data pe luna are nevoie de ajustare.
Intr-o astfel de situatie e mai comod sa il dau inapoi cu cateva minute decat sa trec prin toata perioada de 24 de ore pana la ora dorita. Cu atat mai mult cu cat asta ar insemna si ca ziua se schimba la urmatoarea zi, deci ar trebui reluata si procedura de schimbare a zilei, despre care am scris mai sus.
Eu inteleg ca e in regula daca rar (o data pe luna, sa zicem, sau si mai rar), mut limbile cu cateva minute in urma.
Dar eu nu am mai avut mecanic/automatic pana acum, de aceea va intreb pe voi daca e ok sa procedez asa.
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 19:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu exista "interdictie" ci doar o recomndare a nu se abuza de datul invers.
Eu nu as schimba ziua in modul descris de tine la Orient-cu toate ca sunt multe ceasuri a carei data se schimba in acest mod-deoarece ,fiind vorba de ziua saptamanii nu ai mai mult de 6 zile de dat inainte,in cel mai rau caz.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
dreammer scrie:
.......
La Orientul asta, schimbarea zilei saptamanii se face mutand limbile intre ora 11:30 PM si 2-3 AM, pana se schimba ziua. Apoi, se revine IN SENS INVERS, la 11:30 PM si din nou la 2-3 AM, repetand procesul pana cand se ajunge la ziua curenta.
...........Multumesc.



Avoid setting the date during the time periods listed in “Remark1” above
since the calendar changes during this time. If the date is set during this
time period, the date may not change or the watch may malfunction. Be
sure to move the hour and minute hands away from this time period when
setting the date.


Se refera la ora 9:00 p.m. ~ 2:00 a.m.!

Cititi cu atentie cartulia calibrului mai ales la pag 7/175 !

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 22:45 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
@Claudiu: nu de ziua saptamanii imi faceam eu griji. Ceasul nu cred ca va sta, il port zilnic, putine sanse sa stea, ca sa fiu nevoit sa schimb ziua. Si, da, 7 zile nu inseamna chiar asa de mult de invartit de cheita, daca va mai fi nevoie.
Bine ca am aflat ca nu e o problema datul limbilor inapoi/in sens invers, cat timp nu se abuzeaza. Iar ajustarile orei, acum m-am lamurit, nu inseamna abuz.

@mnm: precizarea/restrictia aia din manual se refera la schimbarea datei, nu a zilei. Cel putin eu asa am inteles.

Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2017, 18:12 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Daca nu este vorba despre ziua saptamanii,ci despre data,aceea nicidecum nu se schimba dand inainte si inapoi,ci are setare rapida din prima pozitie a cheitei....eu cel putin asa stiu ca au Orienturile....sau nu am inteles eu ceva bine.... :oops:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2017, 23:16 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Dupa ce am facut comanda si pana sa ajunga ceasul la mine, am descarcat si citit manualul.
Deci mi-a fost foarte clar de la inceput ca data se schimba din pozitia 1 a remontorului, dand numai intr-un sens.
Asa era si la Casio quartz pe care l-am purtat inainte.
Incercand totusi si in celalalt sens, am simtit clar cum opune rezistenta si bineintelesc ca nu am insistat.
In schimb, cand am scris despre miscarea inainte-inapoi, m-am referit numai la schimbarea zilei saptamanii (luni, marti s.a.m.d.), cu remontorul tras in pozitia 2.

Ceasul a venit fara nici un manual de instructiuni. Am gasit pe internet, cum am spus mai sus, o fituica in care se explicau toate astea. Chiar pe site-ul Orient, daca imi amintesc bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2019, 10:57 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2019, 22:18
Mesaje: 2
Va salut, va rog sa ma ajutati, am cumparat un Orient automat de 1 luna de zile si o ia inainte peste 1 minut pe zi. Eu cred ca nu e ok. Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Feb 2019, 11:07 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Precizeaza daca a fost cumparat de nou sau sh,.
Daca de nou, de unde..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România