Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: reglare ceas Doxa
MesajScris: 08 Mar 2018, 02:02 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2018, 01:17
Mesaje: 7
Buna ziua, am un ceas Doxa "mechanical" cumparat in 2006 din magazin. Imi place foarte mult si a mers destul de bine de-a lungul timpului. avea o abatere de vreo 3 sau 4 min pe saptamana, si in 2016 l-am dus la un ceasornicar in bucuresti, i-a facut o revizie generala, curatare, ungere. Ei bine, de ceva timp, ramane in urma cate 2 minute pe zi, ceea ce este enorm !

Si acum intrebarea si continuarea povestii: l-am dus la un alt ceasornicar, in Bucuresti, pentru un reglaj. I-a reglat avansul, liniuta aceea din interior, totul a fost ok, functiona din nou foarte bine (cu o abatere extrem de mica, sub 10 secunde pe zi), eram incantat, cand dupa vreo cateva zile iar ramane in urma 2 min sau 1 min si jumatate intr-o singura zi. Si povestea se repeta. l-am dus pana acum de 3 ori, de fiecare data l-a reglat in cateva minute, problema s-a rezolvat pe moment dupa care am fost din nou dezamagit, dupa cateva zile.
Si totusi, acesta al doilea este considerat un bun ceasornicar, printre cei mai bun, in Bucuresti, nu dau nume, cu articole publicate in presa despre el, laudativ, cu cursuri in strainatate. De fiecare data s-a multumit sa regleze acel avans si mi-a spus ca problema e rezolvata si ca nu tine ceasul in atelier mai mult fiindca nu e nevoie, ca cea mai buna verificare e purtatul la mana. Ok, de acord, dar daca problema reapare, dupa ce l-am dus de 3 ori ?? Ce fac, merg saptamanal cu el la reglat ?
Mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar putea face daca nu se rezolva este sa ii faca o revizie generala. Adica desfacere totala, curatare, ungere etc. Ok, dar asta e un pic cam scump si i-am facut acum un an si jumatate. Oare nu se poate face o reglare profesionala, mai aprofundata ca sa zic asa, mai de finete, si atat ?
De fapt ce presupune o reglare a unui ceas mecanic in afara de miscarea acelui avans ? Este ok cum procedeaza ceasornicarul in acest caz ? mie nu prea mi se pare ok, adica eu cred ca un meserias bun iti tine ceasul in atelier cat e nevoie si ti-l da in stare buna de functionare.

Pana la urma azi l-am dus la altcineva si astept sa imi spuna ce are si cat m-ar costa...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 08 Mar 2018, 15:10 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 09 Mar 2018, 01:30 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2018, 01:17
Mesaje: 7
ungurul scrie:
Imagine


Cred ca ati gresit topicul. Aici vorbeam de reglarea unui ceas. "Rezistati" in alta parte, daca se poate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 09 Mar 2018, 11:49 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Mi-a spus ca singurul lucru pe care l-ar putea face daca nu se rezolva este sa ii faca o revizie generala.


E clar ca ceasul are o problema care......probabil......nu se poate rezolva printr-un simplu reglaj.
Ceasornicarul 3.....sau 4.....sau 99....o sa-ti dea un diagnostic......iar tu trebuie sa-ti asumi costurile
daca vrei sa rezolvi situatia. Daca nu, nu.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 10 Mar 2018, 01:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Probabil fiecare dintre cei 3 ceasornicari, mai ales cel despre care spuneți că e renumit în București, după reglaj v-a dat o garanție.
De ce nu mergeți înapoi tot la el.
Chestia cu încercat și la x și la y ...Nu prea face bine ceasului.
Reglajul ăla despre care aminteați în postarea dvs. nu este pentru reglaje de ordinul minutelor. Cel mult juma' de minut acolo...dar la ăla nu se ,,umblă "așa. ..haotic, fără a avea un aparat care se numește vibrograf.
Și eu pe la 15-16 ani aveam impresia că de acolo e toată treaba ăsta cu reglarea. Însă am evoluat. ..D'aia zic. ..puțin probabil să nu știe ceasornicarul ce face.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 10 Mar 2018, 20:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Ceasul trebuie analizat putin mai profund.Probabil ca un reglaj nu ajuta decat pe moment,dar trebuie vazut de ce se pierde in timp.Cauze sunt mai multe,dar fara o analiza a ceasului este greu sa pui un diagnostic.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 12 Mar 2018, 16:53 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2018, 01:17
Mesaje: 7
gherghin nicolae scrie:
Probabil fiecare dintre cei 3 ceasornicari, mai ales cel despre care spuneți că e renumit în București, după reglaj v-a dat o garanție.
De ce nu mergeți înapoi tot la el.
Chestia cu încercat și la x și la y ...Nu prea face bine ceasului.
Reglajul ăla despre care aminteați în postarea dvs. nu este pentru reglaje de ordinul minutelor. Cel mult juma' de minut acolo...dar la ăla nu se ,,umblă "așa. ..haotic, fără a avea un aparat care se numește vibrograf.
Și eu pe la 15-16 ani aveam impresia că de acolo e toată treaba ăsta cu reglarea. Însă am evoluat. ..D'aia zic. ..puțin probabil să nu știe ceasornicarul ce face.



Tocmai, ca am fost de 4 ori si de fiecare data i-a facut un reglaj, care in ultimele 3 dati nu a tinut decat cateva zile. Ori nu bstie, ori nu vrea, nu stiu care e treaba dar sunt dezamagit, sa fiu asa pus poe drumuri. In mod sigur de acum nu mai calc pe acolo, merg in alta parte.
Nici macar nu l-a [pus la aparat ulktima data. data trecuta a facut-o dupa ce i-am spus eu. Probabil are prea multi clienti si nu are chef sa isi bata prea mult capul. Pentru mine ca si client e neplacut fiindca tin la acest ceas si am mers acolo cu incredere.


Ultima oară modificat de Vranceanu Dan pe 12 Mar 2018, 16:56, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 12 Mar 2018, 16:54 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2018, 01:17
Mesaje: 7
Claudiu scrie:
Ceasul trebuie analizat putin mai profund.Probabil ca un reglaj nu ajuta decat pe moment,dar trebuie vazut de ce se pierde in timp.Cauze sunt mai multe,dar fara o analiza a ceasului este greu sa pui un diagnostic.


Asa m-am gandit si eu, ca trebuie un diagnostic.....
O sa incerc sa gasesc pe cineva aici, daca nu, cred ca ultima solutie ar fi sa vi-l trimit dvs.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: reglare ceas Doxa
MesajScris: 19 Mar 2018, 18:30 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2018, 01:17
Mesaje: 7
Ceas lasat la un alt ceasornicar pe 7 martie pentru diagnostic, ridicat azi dupa aproape doua saptamani, chipurile i-a facut un reglaj si nu a descoperit nicio problema (e drept ca nici bani nu mi-a luat). Acum are un avans de 20 de secunde in doar 5 ore de cand l-am luat de la atelier..... Absolut jalnic.
Ce mi se pare de-a dreptul socant este ca e vorba de ceasornicari laudati si cotati ca fiind printre cei buni. Probabil ca ar trebui sa caut o ceasornicarie de cartier, poate dau de un om care sa isi respecte meseria si clientii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România