Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 16:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Dec 2012, 14:53 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ceas de buzunar fabricat de firma Lünser in colaborare cu Junghans. Cadran din email, carcasa din inox cu capac dublu, mecanism Junghans 47X cu hacking seconds. Nu are nici un fel de marcaje, serie sau alte poansonari pe carcasa. Fabricat in scopuri strict militare si utilizat ca ceas de punte in Kriegsmarine sau ca "Zeitübertragungsuhr" (ceas ptr. transferul orei exacte de la cronometrul stationar la ceasurile de bord ale avioanelor). Bibliografie: K. Knirim, "Militäruhren".
Vizionare placuta.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2012, 03:39 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Moeris de buzunar.
Nici un marcaj. Pe spate un numar de serie si atat. Interesanta e carcasa masiva (foarte groasa) din 3 piese cu luneta si capacul insurubate si rezistenta la apa. Ceasul are garnituri atat la nivelul capacului cat si lunetei si coroanei.
Tipic ptr. ceasurile de buzunar ale Wehrmacht-ului; prezenta antisocului.
Se cunosc mai multi producatori care au folosit genul acesta de carcase (de ex. Eterna, Revue, Moeris...). Dincolo de mici diferente vizuale comun ramane tipul neobisnuit de coroana gandita pentru o carcasa impermeabila.
De ce acest gen de ceasuri nu sunt marcate D--H nu se cunoaste.
Dupa constructia carcasei (impermeabila) si dupa faptul ca sunt mult mai rare decat ceasurile militare de buzunar standard, par dezvoltate in perioada tarzie a razboiului. Nu e exclus sa fi fost importate clandestin din Elvetia avand in vedere ca dupa vara lui `42 aliatii au impus oprirea (cel putin oficiala a) exporturilor de material militar catre germani.
Imagine
Imagine
Imagine
in grosimea gatului se observa piulita care fixeaza garnitura
Imagine
al doilea se afla inrefacere :wink:
Imagine
in poza un Eterna militar intr-o carcasa similara
Imagine
Iar in link aveti o discutie despre un Revue asemanator. Confirmarea lui K.Knirim o gasiti in josul paginii.
http://ihc185.infopop.cc/eve/forums/a/t ... 2361022033


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2012, 18:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Inca un exemplu de instrument de masurat (cronometrat) timpul; civil in opinia lui unora (ca doar nu are marcaje specifice!), 100% militar in realitate.
Intrucat a mai fost prezentat o sa inser doar pozele (cele vechi s-au sters).
As fi curios ce utilizare "civila" s-ar putea gasi ptr. acest instrument? Poate ne dau colegii cu o imaginatie mai zbuciumata un raspuns.
Imagine
Imagine
Una din modalitatile de purtare mai jos. Mai putea fi anexat dispozitivului optic de ochire.
Imagine
Imagine
mecanismul
Imagine
si cateva schite ale modului de functionare (explicatii in link)
1 Imagine
2 Imagine
3 Imagine
prezentarea initiala: viewtopic.php?f=15&t=20636
si consemnari din literatura de specialitate (era sa uit; autor nu e razvyy cum s-ar putea crede ci K.Knirim)
http://www.knirim.de/
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2012, 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2012, 04:02
Mesaje: 117
Alex Clej scrie:
Inca un exemplu de instrument de masurat (cronometrat) timpul; civil in opinia lui Fantomas & co (ca doar nu are marcaje specifice!), 100% militar in realitate.
Intrucat a mai fost prezentat o sa inser doar pozele (cele vechi s-au sters).
As fi curios ce utilizare "civila" s-ar putea gasi ptr. acest instrument? Poate ne dau colegii cu o imaginatie mai zbuciumata un raspuns.


Inca o data (nici nu mai stiu exact a cata) incerci sa faci pe desteptul in mod cu totul inutil. Si esuezi. Pentru ca eu am scris DIN CAPUL LOCULUI ca:

1. Sunt de acord cu tine: da, au existat si ceasuri militare fara marcaje;

2. Nu sunt de acord cu prezentarea oricarui ceas banal (am folosit exact acest cuvant in topicul "RECTA") si, cel mai probabil, civil drept militar (de catre un vanzator "zelos" sau un proprietar visator).

Oricat te rauvaitor ai fi (si esti, fara indoiala), nici chiar tu nu crezi sincer, in sinea ta, ca eu sau razvyy am putea considera ceasul de mai sus unul civil. Pentru ca, in acest caz, aspectul nu lasa nici o indoiala, iar eu nu m-am referit nici o clipa la astfel de ceasuri.

Hai pa, ca prea esti rau si te faci ca nu-ntelegi! Mi-e scarba de atitudinea ta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 00:00 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
razvyy scrie:
Alex Clej scrie:
Subliniez ca marcajele se aplicau la intrarea in serviciu, nu la fabricare sau la intrarea in depozit.

La nemti a existat posibilitatea ca ceasul militar sa fie cumparat (de personalul militar) direct din depozit devenind proprietate privata. In aceasta situatie nu mai era marcat (marcajul denota proprietatea Wehrmachtului asupra ceasului).
In ce masura Moeris a fost sau nu "issued" nu va sti nimeni. Pot doar sa-mi imaginez ca e putin probabil ca la sfarsitul razboiului sa mai fi ramas stocuri de material militar nefolosit sau intr-un acces de generozitate Wehrmachtul sa-l fi vandut civilior :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 01:18 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PS.
Administratorul forumului la care s-a facut trimiterea este Enzo Liguori, nume de notorietate in orologeria militara.
Tot el este protagonistul unei restaurari spectaculoase al carei link e aici:
http://www.germanwatch.proboards.com/in ... hread=2766


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 09:05 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Este chiar atat de greu sa citesti link-urile" Sau ai vreo problema cu limba. Exista de cativa ani Google Translator.
preluat din link:

Posted October 11, 2011 13:27
Hallo Christian and friends,
your Revue is very similar regarding case and face to the Eterna I show in my book (p 243 Vol I) as WWII Kriegsmarine or German Army (page 425)!
The Eterna, that I list as Kriegsmarine has no shock resistance as all Navy watches!!
The watch on page 425 meets the specs of the Wehrmacht of WWII for Gerneral Service Pocket Watches, as they have to have shock resistance like all other D.H. wrist and pocket watches have.
=> So I am very sure that this Revue watch was produced in the early 40s for the German military. Though it has no military markings as many other watches that were all the way issued. The eagle on my shown Eterna is uncommon, but it seems really to be contemporary. The Eterna shown on page 425 is without any marking.
Bureaucracy was great in German Forces but at first they tried to win a war with limited resources.
The Kriegsmarine document on the left in the picture shows an Eterna even with M 3835 as II. class, that must be the extended II. class introduced for better pocket watches in the wartime.
Btw the British Army did use many same pocket watches frrom Swiss brands as the Germans but the GSTP watches do not have shock resistance. The same is when you compare (white) ATP with (black) D.H. wrist watches.

. Gruesse/Regards/Salute Konrad Knirim
PS: Have a look at my books on Military Timepieces:
. http://www.knirim.de


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 09:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Alex Clej scrie:
Raspunsul explicit (ce armata l-a folosit, ce unitati anume si ce producator l-a asamblat) il gasesti in link.
Nu cred ca sunt greu de citit 1,5 pagini :mrgreen: Sau poate totusi?

Ala nu-i sigur cine a produs chestia.... si nici in ce unitati a fost folosit..... Pe pagina 2 ti-a dat o ustensila corecta.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 18:31 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
viewtopic.php?f=12&t=23754


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 19:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
http://www.ebay.de/itm/110989064315?ssP ... 1423.l2648


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Dec 2012, 19:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PS.
La sugestia inspirata a lui Claudiu voi pregati un material despre "ceasul militar" definitie, categorii, recunoastere, cu explicizari ale termenilor "issued" vs. "unissued", ceasuri in stil militar, ceasuri civile devenite militare etc.
Imi propun sa folosesc un limbaj simplu (imi cer scuze dar va trebui sa fie multisilabic) cu evitarea termenilor prea sofisticati (neologisme, cuvinte compuse etc.) astfel incat materialul sa poata fi citit si inteles chiar si de cei cu care soarta (sau natura) a fost mai putin darnica.
Va multumesc anticipat pentru interes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2012, 15:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Alt ceas militar de buzunar militar nemarcat. Asemanarile si dferentele intre cel marcat si cel nemarcat sunt evidente asa ca ma voi limita la poze:
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2012, 17:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Inainte de a incheia (pentru moment) seria ceasurilor fara marcaje va mai prezint unele ceasuri germane mai putin cunoscute.
Expliicatiile le gasiti aici: viewtopic.php?f=15&t=21367
Pe langa ceasul mai sus prezentat mai am in colectie cateva foarte asemanatoare; 2 exemplare Trabant un Para si un Berg.
Cele 2 Trabant sunt fabricate in 1943 (conform stampilei aplicate pe dosul cadranului si reprodusa in interiorul capacului) iar Rome in 1944. Similitudinile aspectului, carcasei si mecanismului (Durowe 420; cu antisoc in Berg) le identifica de la sine.
Mai reamintesc doar ca din 1942 toata economia germana a fost militarizata productia civila practic incetand sa existe asa ca apartenenta militara a unor ceasuri fabricate ulterior devine de la sine inteleasa.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Feb 2013, 21:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
O noua achizitie din aceeasi serie.
L-am achizitionat intr-un lot de mai multe ceasuri vechi nefunctionale. La primire o prima surpriza placuta; ceasul se afla intr-o stare uimitor de buna. In afara catorva zgarieturi carcasa are stratul de crom foarte bine pastrat. A doua surpriza; in afara de un arc rupt (reparat in 10 minute) starea tehnica este impecabila.
Imagine
Imagine
Imagine
Ceasul are 30 mm diametru fiind 100% original (inclusiv coroana). Producator a fost Paul Gärttner din Pforzheim, probabil un mic atelier de asamblat ceasuri cata vreme atat mecanismul cat si carcasa si cadranul au fost fabricate de catre alte firme.
Mecanismul e un Durowe 420 cu 15 rubine.
Imagine
Surpriza finala: stampila producatorului cadranului cu data fabricatiei.
Imagine
Pentru comparatie:
http://www.time514.com/GermanX.htm
(cu precizarea ca Page-ul prezentat ca referinta are minutarul inlocuit)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mai 2018, 22:38 
Neconectat

Membru din: 01 Mai 2018, 21:55
Mesaje: 7
alex, lamureste-ma te rog si pe mine cu ceasul asta:
https://static.wixstatic.com/media/241a ... fe~mv2.jpg
https://static.wixstatic.com/media/241a ... 58~mv2.jpg
https://static.wixstatic.com/media/241a ... 79~mv2.png
E posibil sa fie modificat/modernizat. A fost pastrat de tata, amintire de la un var primar erou aviator in ww2. Au ramas putine lucruri de la el, majoritatea fiind confiscate de securitate. E posibil sa fie un cadou, primit in 43 cand a fost doborat de rusi si salvat de aliati....nu stiu.
Capacul din spate parea neinscriptionat. Cand l-am curatat si m-am uitat foarte bine cu lupa, pe partea din interior apare ceva ca un scris de mana, din cate imi dau seama ... Norulan?! (nume englezesc?) ... 3017 .... N250
Pe partea exterioara a capacului, putin mai sus de centru, e o forma asemanatoare cu cea din desen. Se vad literele R si W. Intre litere si dedesuptul lor insa .... nu-mi dau seama ce e desenat sau scris - mai degraba desenat.
Sub desen vad clar B apoi O sau 0. De al doilea O nu sunt sigura, poate fi si un D, urmat tot de un O sau ...nu mai vad exact.
mai jos sunt cifre, am distins 205 si, la stanga clar scris Stahl, in forma asta - S mare, tahl litere mici.
Ecranul e aproape impecabil, sa fie inlocuit, fals? Cum se poate sa scrie Helios si atat? Si de ce nu scrie Helios si in interior, pe mecanism? Scrie doar 15 Jewels si RS AF, atat. Desi ... pare Helios.
Crezi ca e facut din bucati? Oricum, in ceas e ceva din viata acestui aviator - o amintire, un autograf, un cadou. Cum am scris mai sus, omul a fost stresat in permanenta cu perchezitii, i-au luat aproape toate amintirile din razboi, nu stiu cu medaliile ce s-a intamplat. Mi-ar fi de mare ajutor sa stiu ceva detalii, daca esti amabil. Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România