Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Mai 2018, 18:57 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Eu ma refeream la acest model , care are cheita remontoar pe filet :

https://invictastores.com/collections/p ... del-8926ob

Nu se mai echipeaza cu Miyota 8200 , ci cu un calibru NH35A , un derivat din calibrul 4N35 Seiko , fabricat in Malaezia ?
Din cele citite aici , pe forum , Miyota este superior calibrelor echivalente fabricate de Seiko / Orient .
Totusi , trebuie sa recunosc faptul ca primesti " mult " ceas la banii astia ...

Felicitari pentru alegerea Citizen .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mai 2018, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
L-am avut si eu mai demult pt. scurt timp, pe cel cu cadran albastru.

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mai 2018, 18:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Da, ne-am uitat si la cele albastre insa....negrul mi s-a parut mai.....oportun, mai....clasic si....cred
ca pune mai bine in valoare cadranul/ceasul. +1 pentru extensia absolut geniala a bratarii :)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2018, 16:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Informativ : exista și modelul pereche, de dama la 34 mm - https://www.watchshop.ro/ceasuri-de-dam ... eco-drive/

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mai 2018, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Nota : modelul negru exista si fabricat in Japonia pt. piata interna (JDM). Nu sunt diferente de calitate/finisaje intre el si cel Worldwide doar ca este marcat pe capac ''Made In Japan'' si evident ceva mai scump. Acel sistem de extensie pt. diving este inventat de Citizen si apare prima data la modelele Aqualand din anii '90. Ulterior a fost copiat si de alte firme printre care si Certina la modelele mai recente diver cu mecanism Precidrive.

https://www.youtube.com/watch?v=ME-GwxdUC-I
https://www.youtube.com/watch?v=322bcn34DCY

Toate prezentate pana acum sunt divere ''de birou'', iata si unul adevarat (tool-watch) : https://www.youtube.com/watch?v=DcgNkOhzBE8

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iun 2018, 13:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Cum Promaster imi place mult.....din motivele deja discutate, m-am gandit sa explorez in continuare
si alte modele Eco-Drive.....asa ca scriu aici doua vorbe despre Stiletto, ca sa nu mai deschid alt topic:

In primul rand e, fara doar si poate.....foarte subtire la cei 5mm plus/minus. Diametrul carcasei - 36mm - e de
asemenea bine ales pentru un ceas elegant....la mana pare de 38 + din cauza bezelului practic inexistent....in sfarsit...
are safir si un cadran...sa-l numim 3D discret si foarte bine finisat (Mido si Movado au mai incercat asta in ultimii
ani) primii cu rezultate notabile....uneori.....alteori nu....iar ultimii nereusind decat sa compromita conceptul Museum
in seria 1881 Automatic - un ceas scump cu un cadran care arata ieftin ieftin....ieftin :roll:

Asadar....cateva plusuri notabile....care insa, pe mine unul nu m-au convins...si iata de ce:
1. Bratara e slaba, succesiunea de zale mici finisate lucios/mat sugereaza pretiozitate cu orice pret....
2. Si carcasa e finisata tot in nuante lucios/mat alternate neinspirat...si integrate modest cu bratara.....
care.....ciupeste....intra in piele, flambeaza si......una peste alta.....nu e ce trebuie.

Imagine

Acuma, pentru cineva care considera Promaster - sau similar - ceasul de zi de zi si Stiletto "ceasul elegant prin
excelenta".....la 220-230 de Euro AD exista zeci de alternative Swiss Made quartz mai inspirate....zic(!)
Pentru altcineva, care cauta pur si simplu un ceas smart-business-casual foarte modern, foarte subtire si....
extrem de versatil....Stiletto cred ca este un best buy....in ciuda pretului maricel....a bratarii care pe mine
m-a dezamagit serios - dar care poate fi cu usurinta inlocuita cu o curea....sau a finisarilor generale...care
arata de 230 de Euro.....si nu de 500, asa cum poate ne-am astepta de la Citizen....

Am observat ca exista multe modele Eco-Drive pe forum, asa ca-i invit pe colegii care le au sa scrie si ei
doua cuvinte/posteze o poza, daca si cand au chef......despre ceasurile lor......

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iun 2018, 18:54 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Am studiat cele cateva oferte Citizen tip diver ...
Nu sunt prea multe :
NY0040-09EEM
NY0040-17LEM
BN0150-10EM
BN0151-17LM
( exista si alte variante , cum ar fi Promaster Land JW0124-53EM ) .
Favoritul meu este NY0040-17LEM , pe albastru .
Se pare ca este varianta pe care a ales-o si Marina Militara Italiana ( fortele speciale ) .
Nu cred ca din motive de pret ...

Va rog sa va sacrificati cateva minute si sa analizati modelele enumerate anterior .
Astept sa le comentati , cu plusuri si minusuri .
Multumesc anticipat !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 11:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Am studiat cele cateva oferte Citizen tip diver ...


Acuma.....pur subiectiv, desigur:

Promaster Land nu mi se pare un Diver pur sange ci doar un ceas ana-digi cu multe complicatii
si cu un WR foarte bun. Singura mea experienta - in context - e mai veche de 7,8 ani cu un
Navihawk la care s-a stricat modulul digital foarte repede, sub un an......

Despre Eco-Drive - negru sau albastru - am discutat....

Automaticele (am petrecut cateva luni cu unul in vara lui 2015...cred) sunt foarte OK pentru
iubitorii de....automatice. Personal, nu m-am putut obisnui deloc cu coronita la ora 7-8...nu deranjeaza
la purtare - e chiar foarte bine pozitionata - dar mi s-a parut un chin sa potrivesc ceasul.....

Mecanismul Miyota 8XXX e cred cel mai bun si mai stabil dintre cele enumerate in prezentare, al meu
functiona undeva la plus 10s/zi. Singurul inconvenient apare daca, din fabrica....merge cu un avans
prea mare....situatie in care ceasul trebuie deschis, reglat si testat pentru etanseitate....ceea ce poate
fi cam scump.....

Nu cred ca poti da gres cu niciunul dintre modelele enumerate de tine....important e sa-ti placa foarte
mult tie. As ignora in luarea deciziei gaselnitele de marketing de genul: e folosit de marina militara nustiucare...
de SWAT, USLA....sau de Grupul de Scafandri Tineri si Nelinistiti din PSD....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 14:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
hpavictor scrie:
Favoritul meu este NY0040-17LEM , pe albastru .
Se pare ca este varianta pe care a ales-o si Marina Militara Italiana ( fortele speciale ).

Eu credeam ca folosesc Panerai. :D

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2018, 22:39 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Zar scrie:
hpavictor scrie:
Favoritul meu este NY0040-17LEM , pe albastru .
Se pare ca este varianta pe care a ales-o si Marina Militara Italiana ( fortele speciale ).

Eu credeam ca folosesc Panerai. :D


Imi cer scuze anticipat daca bat campii , dar informatia s-a propagat probabil de aici : https://thewatchface.com/citizen-ny0040-review/ si desigur din alte surse " de incredere " !
Nu imi asum eroarea ( chiar daca acum e cazul :oops: ) deoarece sunt de buna credinta , nu cred ca toti au interese oneroase ...

Panerai ... Oauu .
Pai asta vine la pachet cu alte costuri :wink: .
Probabil ca doar pentru șefi , ca de obicei .
Italienii cumva sunt rude cu românii , deci nu m-ar mira nimic .

Pacat .

Eu am crezut sincer ca cei de la Citizen vand ceasuri bune la bani putini !
Da , asa ceva nu exista , dar ... eu mai sper .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2018, 11:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Imi cer scuze anticipat daca bat campii , dar informatia s-a propagat probabil de aici : https://thewatchface.com/citizen-ny0040-review/ si desigur din alte surse " de incredere " !
Nu imi asum eroarea ( chiar daca acum e cazul :oops: ) deoarece sunt de buna credinta , nu cred ca toti au interese oneroase ...

Panerai ... Oauu .
Pai asta vine la pachet cu alte costuri :wink: .
Probabil ca doar pentru șefi , ca de obicei .
Italienii cumva sunt rude cu românii , deci nu m-ar mira nimic .

Pacat .

Eu am crezut sincer ca cei de la Citizen vand ceasuri bune la bani putini !
Da , asa ceva nu exista , dar ... eu mai sper .


Informatia de pe "watchface" e corecta. Ideea era alta..... 8)

Cei de la Citizen vand ceasuri bune pe bani putini...si cei de la Seiko...si cei de la Casio....
sigur insa ca trebuie mai intai sa definim.....ceasuri bune si....bani putini.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2018, 18:28 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Multumesc tuturor pentru participare !
Sper ca sunt iertat de deturnarea partiala a subiectului , dar sunt foarte interesat de marirea colectiei mele de ceasuri pe care le apreciez ( probabil doar eu ! ) si cumva am nevoie de sfaturile / consultanta Dvoastra competenta .
De altfel , mica mea colectie inca nu se poate numi colectie ...
Sunt fericitul posesor a doar doua ceasuri cu afisaj analogic ( banuiesc ca restul ceasurilor cu afisaj pur digital nu prea conteaza pentru Dvoastra :) ) :
- primul este un vechi quart elvetian ( cronograf , Tissot PRS 516 T-Race )
- urmatorul este un clasic japonez ( automatic , Orient Ray2 pentru care tin sa-i multumesc userului @freeforsound@yahoo.com ) :
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Iun 2018, 19:13 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Mai sint si alte modele :
- modelul eco drive de 300m ( otel si titan ) BJ 8049
- quartz Aqualand Promaster JP 2000
- automatic NY 2300
- si inca citeva


Toate cele bune


Nicu


hpavictor scrie:
Am studiat cele cateva oferte Citizen tip diver ...
Nu sunt prea multe :
NY0040-09EEM
NY0040-17LEM
BN0150-10EM
BN0151-17LM
( exista si alte variante , cum ar fi Promaster Land JW0124-53EM ) .
Favoritul meu este NY0040-17LEM , pe albastru .
Se pare ca este varianta pe care a ales-o si Marina Militara Italiana ( fortele speciale ) .
Nu cred ca din motive de pret ...

Va rog sa va sacrificati cateva minute si sa analizati modelele enumerate anterior .
Astept sa le comentati , cu plusuri si minusuri .
Multumesc anticipat !

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2018, 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2018, 18:05
Mesaje: 23
Eu consider Casio Edifice o variantă viabilă. De aceea am cumpărat acum 3 luni un EQB-800. M-a tentat și ideea că are bluetooth și de 4 ori pe zi își ia oră exactă de pe un server al lor prin intermediul telefonului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2021, 12:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Intre timp au mai lansat Rosu si Verde.
Din pacate sunt fara bratara metalica.
Trebuia sa o opresc de la cel Albastru.
Cel Rosu ma tenteaza ... :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=UyEAxjtixIg

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România