Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 15 Oct 2018, 20:28 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Am crezut ca fac infarct. Cu tot respectul Zar, insa cred ca nu gandesti limpede. Nu poti sa dai 4500 EURO pe un Sellita . Ce face acel ceas? Are diamante? Te rog ia-ti un Grand Seiko, un Campanola, un Omega, insa nu un Doxa cu Sellita :(
Whatever...cum vrei ☺


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 17 Oct 2018, 18:43 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Incerc si eu cateva cuvinte la subiectul propus.

Fabricarea de piese/subansamble in alte tari decat Elvetia-includ China aici- este o practica comuna deja a marilor producatori de ce vreti voi,inclusiv de ceasuri.Globalizarea ne-a adus aici,si nu este neaparat un lucru rau. daca produsele respective respecta standardele impuse de brand,atunci nu este nici o problema.Problema devine discutabila cand se incearca si se ajunge la productia de piese slabe si marcate Made in Swiss,fara a indeplini pe deplin cerintele necesare pentru a putea purta aceasta inscriptie,sau mai bine zis sunt folosite diverse tertipuri neortodoxe pentru a purta aceasta inscriptie.

Sellita ,chiar daca este detinut de China intr-un fel sau altul,probabil ca poate purta eticheta Made in Swiss,indeplinind cerintele pe care Elvetia le cere in acest sens.
Am mai spus,Sellita ,chiar daca nu este ETA,devine pe timp ce trece un mecanism bun,si o alternativa viabila pentru piata midle de ceasuri.Inca nu il prefer unui ETA,dar Sellita este pe drumul cel bun,si avand vanzari mari probabil ca vor investi in tehnologie si cercetare,si se vor alinia la un moment dat la ceea ce noi am dori sa reprezine Swiss Made.

Decizia ETA de a nu mai livra tertilor afecteaza industria orologera la toate nivelurile,dar cred si sper ca piata va reactiona in cosecinta,si clientii la fel.Vanzarile de ceasuri middle range le vor scadea,vanzarile de mecanisme le vor scadea,se vor axa pe marketing mult,Problema (lor) este ca omul alege mai mult ca si colegul ZAR,alege designul,si mai putin mecanismul,si atunci ETA va suferi.

Si ...catalin.v....acolo pe Hamilton scrie China case,deci carcasa este China! :wink: Si probabil ca respecta per total cerintele Elvetiei pentru a purta Swiss Made.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 17 Oct 2018, 19:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Ceasul trebuie sa-ti placa cand il privesti la mana, este o conditie esentiala in alegerea lui. Mecanismul trece in plan secund pt. mine si nu numai. D.p.m.d.v. - cadranul are importanta cel putin 50% din ceas, e primul lucru care iti atrage atentia si pe care il studiezi. Personal nu as cumpara/purta un ceas special pt. mecanism oricare ar fi el. Degeaba are un mecanism deosebit, rar, unicat, high-end etc. daca nu iti place la design restul ceasului (parerea mea).

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 18 Oct 2018, 12:15 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Claudiu scrie:
Problema devine discutabila cand se incearca si se ajunge la productia de piese slabe si marcate Made in Swiss,fara a indeplini pe deplin cerintele necesare pentru a putea purta aceasta inscriptie,sau mai bine zis sunt folosite diverse tertipuri neortodoxe pentru a purta aceasta inscriptie.

Aceasta este esenta acestei discutii, iar intrebarea care apare este cum stim care sunt acele companii care triseaza si daca exista astfel de "practici" si in cadrul Swatch Group?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 18 Oct 2018, 19:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daca e vorba de Swatch group,acestia ,sunt convins,chiar daca fac anumite parti in uzine din China,acestea respecta standardele de calitate,in plus cu siguranta au grija sa indeplineasca conditiile necesare pentru a putea fi marcate Swiss made.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 18 Oct 2018, 20:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cred ca nu e o intamplare ca de curand exista pe ebay o ofeta mare de piese originale (?) ptr. ETA 2824 in China respectiv Hong Kong.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 18 Oct 2018, 21:58 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Cred ca nu e o intamplare ca de curand exista pe ebay o ofeta mare de piese originale (?) ptr. ETA 2824 in China respectiv Hong Kong.


Alex, acele piese provin de la clonele care se fac in China....nu sunt in niciun caz produse de Swatch Group!
Sigur ca pe chinez, care oricum vinde clone de 2824 ca fiind originale Eta de ani de zile....nu-l doare gura sa
spuna si o minciunica mica....mica......pe langa aia mare 8) Prost e cine cumpara, nu?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 18 Oct 2018, 22:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
...Alex, acele piese provin de la clonele care se fac in China....nu sunt in niciun caz produse de Swatch Group!...

Nu, siii-gur nu sunt produse de SG :lol: - ca or fi astia de la SG mai fraieri! Toata industria mondiala produce in China numa' SG e mai ortoman si face unde vrea... Valentin si alti visatori. Si ma rog dumintale, de ce n-ar face in China...? legislatia le permite si tocmai de asta cuprinde niste obligativitati procentuale care lasa loc de ...buna-ziua la portile orientului.
Va-'mbatati cu apa rece ca sa credeti in visele care va stimuleaza endorfinele precum ca jucaria de la mana este oarecum exclusivista... macar prin originea procesului de fabricare.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 19 Oct 2018, 10:41 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Nu, siii-gur nu sunt produse de SG :lol:


Mah, tu crezi ca daca - sa spunem, si ma refer strict la mecanisme - SG/Eta ar produce in China....zboara asa....ca fluturii..
rotile dintate prin fabrica.....ca sa le prinda chinezii in basca....sa si le bage-n fund si apoi sa le vanda pe ibei?!?

Daca....repet...daca se face productie in China, aceasta e strict controlata tocmai pentru a evita astfel de situatii...altfel
e ca si cand ai spune ca a aparut primul smartfon chinezesc cu microprocesor original Apple furat din fabrica de aifoane...
Hai fugi d'acilea ca m-ai facut sa rad 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 19 Oct 2018, 11:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Mah, tu crezi ca daca - sa spunem, si ma refer strict la mecanisme - SG/Eta ar produce in China....zboara asa....ca fluturii..
rotile dintate prin fabrica.....ca sa le prinda chinezii in basca....sa si le bage-n fund si apoi sa le vanda pe ibei?!?
Noahh... in niciun caz nu am vrut sa induc ideea ca ar fi produse piese/subansamble in China fara un acord al SG...asa, cam ca pe vapor si cu storurile trase, ci :arrow:
Daca....repet...daca se face productie in China, aceasta e strict controlata tocmai pentru a evita astfel de situatii...altfel
e ca si cand ai spune ca a aparut primul smartfon chinezesc cu microprocesor original Apple furat din fabrica de aifoane...
Eiii,DA! exact la asta ma referam. Ca industria ceasurilor elvetiene nu are ADN-ul ''pur-arian'' si in ''genele'' ei curge si oleaca de aliaj chinezesc :?. Da, asa cum se vede in foto ca se produc carcase, nu vad de ce ne-am amagi ca structura mecanismului este 100% elvetiana.

Hai fugi d'acilea ca m-ai facut sa rad 8)
In descrierea fiecarui ceas elvetian de pe B&B gasesti referire la vechimea traditiei asociata Swiss Made. Este coloana vertebrala care sustine marketingul brandurilor elvetiene. Este mitul lor, este povestea fara de care s-ar auzi zgomotul frezelor/strungurilor chinezesti care le produce in buna masura :lol: .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 19 Oct 2018, 11:43 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
catalin.v scrie:
In descrierea fiecarui ceas elvetian de pe B&B gasesti referire la vechimea traditiei asociata Swiss Made. Este coloana vertebrala care sustine marketingul brandurilor elvetiene. Este mitul lor, este povestea fara de care s-ar auzi zgomotul frezelor/strungurilor chinezesti care le produce in buna masura :lol: .


Adevarul care ne zburleste parul! :evil:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 22 Oct 2018, 21:31 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Catalin .V avatarul tau este "made in China" sau "swiss"? ☺
Nu ca ar mai conta ...dar intreb si eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 28 Oct 2018, 11:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu ne place sa vedem asta, dar cred ca muuult mai multe branduri decat credem noi isi iau carcasele din China.
In cazul de fata, un alt brand... Orient a lasat vederii producatorul carcasei:
https://www.youtube.com/watch?v=RA23e7PCVVE
Ma-ntreb: daca unui posesor de ceas a carui valoare este in jur de 150-250 euro nu-i pica bine sa afle asta, cum s-ar simti cel care are un ceas de peste 4000 euro si care este constient(stie ca este suprataxat) ca in acesti bani plateste si brandul? brand platit de el dar care nu mai este 100% unic producator :roll: ?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 28 Oct 2018, 14:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Sa primesti ceas, automatic, diver, bratara, carcasa inox, cristal, in 200euro. trebuie facut in China, altfel nu se poate, in anii '80 un Orient simplu costa 2000 ron, asta la negru, aduse de afara, nu vorbim de cele elvetiene care sareau de 3-4000. cand dolarul era 1,9 lei. Acum sunt ieftine de am umplut sertarele de ele.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 28 Oct 2018, 14:30 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Atat timp cat producatorii nu ascund sau mint despre aceste detalii, iar calitatea este conforma cu pretul, nu ma deranjeaza absolut deloc.

Sincer, China nu inseamna calitatea slaba. E un concept total eronat in special in zilele noaatre. Sa nu uitam ca Japonia a fost in aceiasi situatie acum zeci de ani, au inceput sa ,,cloneze,, tot, au devenit renumiti pentru produse ieftine si de calitate slaba sau indoielnica, dar incet incet au ajuns unde trebuie, devenind standard in precizie si calitate. Vad acelasi lucru la China. De unde au plecat si unde sunt acum ? De ex. cine face cele mai calitative drone ? Iar lucrurile merg spre si mai bine.

Nu sunt ceasornicar, dar din experienta mea calitatea ceasurilor pe care le cumpar astazi este mult peste ce aveam in urma cu multi ani, iar pretul este mai accesibl. Asa ca de ce mi-ar pasa ca nush ce componente sunt fabricate in China, Congo sau jungla ecuadoriala ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România