Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 13:00 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Bătrânul de pe munte scrie:
Din principiu, nu raspund si nu dau socoteala unui individ grobian, cu un limbaj atat de suburban. Prefer sa folosesc butonul "Ignora".

P.S.: Daca postam niste poze luate de pe net, cum iti dadeai seama ca-i al meu, cap sec? :D


Va rog sa nu fiti nici Dvs grobian.Am acceptat corecturile dvs in ideea ca sunteti un spirit academic,nu unul " grobian" .

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 13:58 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2018, 20:49
Mesaje: 28
Bătrânul de pe munte scrie:
Ca sa va raspund la problema costurilor de productie: se fabrica ceasuri chinezesti, la ora actuala, din materiale de exact aceeasi calitate (otel 316L, geam de safir, bezel ceramic, lupa 2,5X, garnituri de etansare) si la aceleasi standarde (remontoar si capac pe filet, mecanism GMT Master II, cu hacking), iar pretul de achizitie este 500 de lei si ceva. Si sunt si GMT-uri, si divere, de toate.

Cat despre revizie, ma refer la un Submariner chiar folosit pentru inot si scufundari. Mai mult de un an nu rezista. Cel putin etanseitatea trebuie verificata anual. A, daca vorbim de un Rolex scos doar cateva zile pe an, de Craciun si de revelion, e cu totul altceva. Daca vorbim despre un ceas folosit zilnic, se schimba treaba.


Nu toate cele enumerate de dvs sunt egale doar ca asa spune lista cu specificatii. Si aici nici macar nu vorbesc de finisaje sau de controlul calitati, ci pur de materiale gen otel (care la Rolex este 904 nu 316) sau safir. Daca traiti cu impresia ca otelul 316 e otel e otel 316 si atat fara alte diferente, sau safirul e safir si atat, va asigur ca sunt multe nivele de calitate pentru fiecare material. Doar in mica mea colectie pot observa diferente usor de sesizat intre ceasuri/materiale care conform specificatiilor ar trebui sa fie aproape identice.

Asta se aplica nu numai la ceasuri ci si la orice alt echipament. Spre ex, gasiti bormasini Panzer sau mai stiu eu ce firme, cu specificatii identice unora Bosch sau Black&Decker. Cu toate astea, diferentele sunt destul de mari.

Un alt exemplu, stiu 2 ceasuri tip diver, ambele cu bezel ceramic, brandu-ri diferite, preturi foarte diferite. Diferenta de calitate intre cele 2 bezel-uri este enorma si se vede de la coltul strazii.

Si repet, va raspunde o persoana (subsemnatul) care considera Rolexurile astazi foarte supraevaluate, nu si-ar cumpara unul fara ca motivul sa fie lipsa banilor, si care apreciaza foarte mult progresele care s-au facut in orologeria chinezeasca avand in vizor pentru achizitie cateva modele.

Da, Rolexurile sunt supraevaluate. Da, Rolexurile sunt fara indoiala printre cele mai calitative ceasuri produse astazi. Nu, nu poti produce nici macar in China un ceas de aceiasi calitate cu 80 de dolari, poate cu 800 de dolari ar fi posibil dar nu sunt sigur.

In final, este parerea dvs, important e sa fiti fericit cu deciziile si experienta traita, sincer e irelevant daca se intampla asta cu Rolex, Orient sau Seagull.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 16:34 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Bătrânul de pe munte scrie:
Ce spune firma e una, realitatea e alta. Asta-i publicitate, ca sa te convinga sa cumperi ceasul. Eu vorbesc din experienta personala.



Bun venit pe forum.
Imi pare ca va pricepeti la ceasuri, fiti binevenit.

De curiozitate, ce Rolex ati avut? Nu ati fost multumit de el?

De Patek ce ziceti? E ceva de capul lor sau la fel, marketing si vrajeala ptr fraieri?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 18 Noi 2018, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Un link despre materialele utilizate de Rolex la carcasa, bratara si cadran:

https://m.rolex.com/watches/rolex-watch ... rials.html

Numai informatia asta costa pe putin 80 de dolari...pagina! 8)
Poate se mai destinde atmosfera creata! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 01:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Bătrânul de pe munte scrie:
gherghin nicolae scrie:
În loc să vă cumpărați atâtea Seiko, cine știe ce 2824 îmbrăcat în tot felul de,, haine " care se numesc diferit, mai bine adunați banii și vă cumpărați totuși un Ceas.
Recomand Rolex.
Apoi vă vor dispărea toate incertitudinile și întrebările de genul celor de mai sus.
Succes!


Prejudecati, d-le draga, prejudecati! Sunteti victima campaniei de manipulare a marilor firme, care prezinta un ceas a carui fabricatie costa 80 de dolari ca pe unul exceptional si il vand fraierilor cu 8000 de dolari. Un ceas care, conform chiar avertismentelor producatorilor, trebuie revizuit o data pe an, caci toleranta dintre piese e atat de mica, incat nu permite prea multa mizerie. Iar revizia, bineinteles, fiind vorba de un ceas atat de complex, o poate face tot numai firma, la un pret exorbitant (1000 de dolari). Avea dreptate dr. Ranfft: "Ceasurile de lux sunt piese pe care ni le inchiriaza marile firme si ne permit sa le purtam din cand in cand". :)

Nu-i mai bun un Seiko, precis, robust, care merge si 30 de ani fara revizie? Rolexul e o pacaleala pentru neamurile proaste si tiganii burtosi.

Domnul meu. ..
Ce citesc eu aici ține cumva de ,,statul paralel " ?
Fie dvs. habar nu aveți ce înseamnă un Rolex, fie nu fumăm aceleași chestii. ..
Nu sunt nici burtos, nu sunt nici țigan, însă am avut câteva Rolex -uri, dar d'alea adevărate.
Și știu perfect ceea ce spun.
De când comparăm Seiko cu Rolex ? Aaaa...că la un moment dat ambele indică aceeași oră, da, e posibil. Și mai e posibil ca mecanismul unui Seiko să coste chiar și 80 de dolari, însă doar la Seiko -urile alea scumpe.
La Rolex însă, nici măcar secundarul, adică acul acela subțire care indică secundele, e mai mult de 80 de dolari. Desigur excepție unele modele Cellini care nu au secundar. ..
Nu știu ce fel de cărți ați citit însă în nici un caz Rolex nu se servisează la un interval de un an.
Sper să înțelegeți vreo dată ce înseamnă Rolex. Începeți cu istoria lor, apoi vedeți pe parcurs de ce este apreciat Rolex -ul.
Aici nu trebuie să priviți această marcă precum un statut social. Pentru că nu toți care au Mercedes sau Rolex sunt neapărat țigani.
P.S. Am și Mercedes. ..şi nu numai unul. Nu, nu -s țigan și nici măcar burtos.
Pace!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 06:17 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Bătrânul de pe munte scrie:
Mircea scrie:
De curiozitate, ce Rolex ati avut? Nu ati fost multumit de el?


Am un Submariner. Nu-l mai port pentru ca trebuie servisat, iar la Rolex costa prea mult.

Mircea scrie:
De Patek ce ziceti? E ceva de capul lor sau la fel, marketing si vrajeala ptr fraieri?


Orice ceas care depaseste 1000 de dolari e vrajeala pentru fraieri. Superioritatea marilor nume era valabila odata, cand materialele si procesele de productie utilizate nu erau la indemana tuturor. Vremurile s-au schimbat. Azi, un ceas de mare calitate poate fi fabricat si intr-un atelier particular de cateva camere (exista cazuri in Elvetia).



Daca tot v-am prins aici si va pricepeti si vb din experienta, am cateva intrebari, daca se poate. E bine sa ne informam unii pe altii, de aia avem forumul asta. :D

Ce referinta este Sub-ul?
E luat de nou? Cand a fost ultima servisat si de cine?
Cate scufundari ati facut cu el?
De ce trebuie servisat, cum se manifesta?



Sa inteleg ca si dvs ati fost un mare fraier cand v-ati luat Rolex?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 07:01 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Bătrânul de pe munte scrie:
Mircea scrie:
Daca tot v-am prins aici si va pricepeti si vb din experienta, am cateva intrebari, daca se poate. E bine sa ne informam unii pe altii, de aia avem forumul asta. :D

Ce referinta este Sub-ul?
E luat de nou? Cand a fost ultima servisat si de cine?
Cate scufundari ati facut cu el?
De ce trebuie servisat, cum se manifesta?


Da.

P.S.: Este ultimul mesaj pe care vi-l adresez. Ar fi pacat sa poluam topicul cu dispute si antipatii personale.



nu poluam deloc.
si nu e vb de opinii personale. dvs vb din experienta, nu?
deci, daca tot ati inceput sa ne spuneti......continuati. mie unul imi place Rolex si vreau sa stiu cat mai multe. nu vreau sa ma pacalesc cu un astfel de ceas.
sunt destul de scumpe, dupa cum ati spus si dvs.

de aceea pun atatea intrebari, vreau sa ma informez de la cineva care cunoaste din experienta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Ești cu vaca rău de tot, da rău, nu doar așa superficial...și mai rău e că ai și timp liber se pare!

PS: eu cred că individul ăsta face scandal anumea, gen Lucian Marcu. Nu că ar fi el împotriva rolex sau alte ceasuri high end, nu, pur și simplu face mișto. Un troll și nimic mai mult.
Just my 0.02$


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 10:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Nu!

Ai luat de bun ce au spus cei care vând replici, deci despre ce vorbim noi aici?
Și chiar dacă, acea replica are calitatea unui rolex (deși nu are) totuși chinezii au copiat ceea ce rolex a făcut prin cercetare. Adică a luat de-a gata fără să plătească cercetarea, studiul, etc etc etc
Deci gândești superficial și tot cu vaca ești! :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 10:14 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu, nu ai demonstrat.
Oricum, însăși întrebarea este stupida. Este că și când ai reduce o pictură de Grigorescu la prețul pânzei și al culorilor.
Ideea este oricum alta: valoarea nu o stabilești tu, și adesea nici chiar Rolex, ci piata. A, da, Rolex poate manipula piata și o face cu mult succes, fie prin stimularea cererii, fie prin suprimarea ofertei.
Ideea de exclusivitate pe care Rolex o aduce...nici pe asta nu ai inteles-o corect daca tu compari cu Junghans. Exclusivitate nu înseamnă raritate in această speță, ci pur și simplu că-ți permiți să plătești cu 2.000 de euro mai mult decât face.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 10:24 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Bătrânul de pe munte scrie:
xxxbanxxx scrie:
Ești cu vaca rău de tot, da rău, nu doar așa superficial...și mai rău e că ai și timp liber se pare!

PS: eu cred că individul ăsta face scandal anumea, gen Lucian Marcu. Nu că ar fi el împotriva rolex sau alte ceasuri high end, nu, pur și simplu face mișto. Un troll și nimic mai mult.
Just my 0.02$


Eu cred ca tu esti un troll. Daca nu esti, vorbeste pe subiect: am demonstrat ca se poate face "Rolex" cu 100 de dolari? Raspunde prin "da" sau "nu".



Aha, asa e. Ai dreptate. Se poate. multumim de lamuriri.

Totusi, Submariner-ul tau de care e si ce probleme are?
hai sa discutam pe subiect. l-ai folosit la scufundari?

daca esti atat de nemultumit de el.......il vinzi?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 11:07 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Bătrânul de pe munte scrie:
@ xxxbanxxx, cataradoi

Deci: e vorba de niste replici care folosesc exact aceleasi materiale ca Rolexul, au exact acelasi finisaj ca Rolexul, au exact acelasi mecanism ca Rolexul si costa mai putin de 500 de dolari. Deci, probabil, fabricarea costa undeva in jurul a 100 de dolari.

Concluzie: Rolex = pacaleala, escrocherie, furt

Nu mai e nimic de spus. Cine nu are inteligenta necesara pentru a intelege un lucru atit de simplu, nu are inteligenta necesara pentru a intelege nimic. Restul sint palavre ale unor indivizi spalati pe creier si manipulati, prizonieri ai unui mit stupid.


Tu oare chiar nu intelegi ca TU nu decizi nimic? :lol: Nu TU stabilesti cine ar intelegenta necesara si cine nu, nu TU decizi cine este spalat pe creier si manipulat?
PIATA este cea care face asta. Adica daca numarul celor care cred ca Rolex este un ceas de calitate este cu mult mai mare decat cei care pretind altceva, atunci Rolex va vinde la pretul ala. Cand pretul la Rolex se va diminua, este pentru ca lumea le va considera scumpe/proaste etc.

In general, Rolex polarizeaza adanc, iar relatia cu Rolex este love-hate. Insa argumente impotriva Rolex pleaca de la faptul ca un Rolex la mana atesta faptul ca ai bani, nu neaparat si gust. Si nu echivaleaza cu pasiunea pentru ceasuri. Sunt infinit mai multi posesori de Rolex in afara acestui forum, decat in cadrul lui.

Dar sa spui ca Rolex nu face banii, pentru ca pretul lui de productie este de 100 de dolari arata mari carente de intelegere a realitatii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 11:15 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Si mai apare ceva ce tu nu intelegi.
Pretul unui produs de lux NU reflecta mai niciodata pretul de productie.
Ca sa-ti fie tie mai simplu de inteles, nu te raporta la ceas, ca acolo te fura si faptul ca este un obiect cu o oarecare utilitate (arata ora) si apar diferente la finisaje etc.

Imagineaza-ti o insigna de aur pe care scrie "Am bani si succes. Mi-am permis sa platesc pe aceasta insigna lipsita de o utilitate anume 10.000 de euro".

Multi vor spune ca este stupid sa dai 10.000 de euro pe o insigna care are 5 grame de aur. Multi se vor grabi sa o copieze, iar multi o vor cumpara pentru ca este dovada clara ca ai succes si bani si-ti permiti un capriciu prostesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 12:37 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Apropos de Rolex-uri...marturisesc de la inceput ca nu sunt fan... sunt subiectiv si gusturile nu se discuta...asta nu inseamna ca nu e un ceas f bun ( alea originale). Nu prea e pe gustul meu, e mai mult o bijuterie si la acelasi pret se pot gasi chestii mai bune... nu stiu zic un Zenith, Ulysse Nardin...etc. ...ma rog ...nu asta vreau sa zic.. Ca sa mai inveselim nitel atmosfera...Caz real petrecut cu ceva ani in urma la un magazin de ceasuri din Bucuresti ( nu dau nume ..ca sa nu fac reclama, de pe Calea Victoriei,...oricum printre marile magazine dedicate si cu service-ul aferent al carui nume incepe cu H, asa ca hint) Eu eram la un schimbat de baterie pentru un Tissot pr50 luat mai demult.... Vine un domn ( nu avea trasaturi de manelist, dimpotriva) costum, usoara barbuta ingrijita, slim fit, mirosea a parfum bun, dar asa mai pe genul "cocos'... Vine el ca are in Rolex si vrea sa-l lase la revizie si vorbea asa mai tare sa auzim toti ce Rolex are el ...Omul de la service la constatare il desface pe loc, na sa vada ce si cum...se uita atent, isi mai cheama un coleg...( in timp ce ala turuia de ce Rolex are el) si ii vine maciuca...."stimate domnule e un fake " :lol: . Sa faca omul infarct nu alta... si s-a lasat liniste... :lol: ..sta un pic si isi ia aplomb ca nu se poate...se vedea frustrarea pe fata lui... ca ceasornicarii nu se pricep ca este imposibil...ca sursa de unde l-a luat e de f mare incredere si ca l-a luat de la mana a doua cu doar 10000 usd in loc de 17000 , ma rog ceva de genul.... oricum a mai balmajit ceva si si-a luat ceasul si a plecat galben la fata.... Morala> zic mai bine ceva pricajit dar original decat sa ma dau si mare ca am nu stiu ce ceas dar un fake , e valabil pt orice.... si daca ai sti ca e fake dar ai vrut tu sa-l iei cu 500-700 de usd doar ca sa impresionezi fraierii ok...( basca ca asta spune multe despre tine) dar sa fii prostit sa dai 10000usd si sa fie si fake asta da teapa... :lol: In rest numai de bine !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru ceasornicar
MesajScris: 19 Noi 2018, 13:21 
Neconectat

Membru din: 07 Mar 2013, 23:06
Mesaje: 131
:D

PLEASE DON'T FEED THE TROLL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România