Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 11 Ian 2018, 17:23 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Personal,nu am stiinta de asemenea solutii miraculoase! :cry:
Si mai departe nu intru in "pro si contra"! :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 03 Ian 2019, 22:15 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2015, 21:08
Mesaje: 40
Localitate: GB
" Am dat cu putin WD40 direct pe mecanism"...
Am pus si eu cate o picatura mica la axul balansor...-in vremuri...-si m-am bucurat ca nu am redus amplitudinea!!!!
.......... Apoi am aflat ca ce am facut este foarte periculos, hai sa spun de ce: WD40 este pe baza de petrol si contine fel si fel de substante, unele se evapora, altele se depun. Incearca numai sa pui o picatura pe un servetel, pune servetelul aproape de radiator si dupa un anumit timp servetelul ti-e uscat. La racoare in schimb tot se va usca, dar te alegi cu o pata alunecoasa ce pute. Deci WD40 dupa polimerizare este in stare sa se usuce integral, DAR te alegi cu un fel de"dulceata" la orificii. Aceasta depunere incepe sa blocheze rotitele si foarte greu vei reusi s-o indepartezi din rubine si de pe varfurile axelor! Deci mai bine nu dai cu nimic, NU TE JUCA CU WD40!
Acu' hai sa-mi exprim si eu parerea:-mie mi se pare un pic cam mistificata ungerea unui ceas cu 5-6-feluri de ulei. La fel consider ca un servis amanuntit in cazul unui ceas mecanic-automatic este de ajuns odata la 6-7-ani, atata timp uleiurile sintetice de marca-zic eu-isi pot mentine calitatea de ungere. Parere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 03 Ian 2019, 22:26 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Si de ce consideri "un pic mistificata" ideea folosirii a 5-6 uleiuri intr-un ceas?
Adica toti aceea care au studiat tribologia au facut degeaba chestia asta? Adica ideea tribologiei este " un pic mistificata"?
Dati-mi uleiul perfect si am sa va dau ceasul perfect spunea un maaare orologer pe vremuri ...separe ca ai gasit tu solutia perfecta!

Scuza-ma ca m-am aprins un pic,am sa respir de 2 ori......asa.......dar gasesc asemenea cugetari " un pic deplasate" ,mai ales in lipsa unor argumente puternice,atat de puternice incat sa demonteze studiile acelor prosti care au studiat uleiurile,frecarile,tipurile de frecari..etc.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 03 Ian 2019, 23:39 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2015, 21:08
Mesaje: 40
Localitate: GB
"Dati-mi uleiul perfect si am sa va dau ceasul perfect"-da, pare-mi-se Brequet era...
Foarte mult timp am petrecut aici citind, foarte multe lucruri am si invatat. Realizez, ca Iti respecti meseria, din postarile Tale dai dovada de devotament si pasiune, am vazut si cateva restaurari de-ale Tale-ce sa zic:-am ramas fara cuvinte...-dupa toate astea cunt convins ca Te vei folosi si in continuare de tot ce-ti va oferi tehnica de astazi(scule-uleiuri etc).
Te rog sa nu ma-ntelegi gresit, nu ma consider prea inapoiat. Sunt convins ca la revizia ceasurilor de talia PP-VC-AP etc INTR-ADEVAR este nevoie de tot ce exista!
Pentru mine ceasornicaria e doar un hobby, mai demontez cate-un ceas modest, deci ma multumesc cu 3-feluri de uleiuri si in continuare, sa nu-Ti spun, ca si astea tot imi ies din termen :)
Altfel nici pe departe n-am vrut sa Te enervez, daca totusi asa s-a intamplat, Te rog, iarta-ma...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 04 Ian 2019, 12:51 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Sa va spun ce am auzit eu: ca in privinta schimbului de ulei la autoturisme, acesta operatiune se poate face in cazul uleiurilor sintetice si la 30.000 km.
Insa producatorii recomanda schimbul la 15.000 (sau 2 ani), unii la 10.000 km, iar eu (in perioada garantiei masinii), l-am schimbat la sub 5000 km, adica in fiecare an. Bani aruncati parerea reprezentantului auto care mi-a facut operatiunea. Mi-a zamtit si a spus: si producatorii de uleiuri ar vinde.
La subiect acum: am facut recent servisarea unul ceas automatic la mai putin de o luna distanta de cea anterioara (fara sa stiu ca a mai fost curatat si uns anterior de celalalt proprietar), ceasul functioneaza foarte bine si am fost asigurat ca nu are nimic, chiar dimpotriva.
Imi amintesc de parintii si bunicii nostrii care nu stiau ca un ceas elvetian trebuie curatat si uns periodic, bunicul zicea ca un ceas elvetian e pe viata si a fost servisat doar pentru schimbarea cheitei care se uzase in cazul unul Atlantic wordmaster cu unitas, interesant ca tinea foarte bine timpul si dupa 30 ani de utiliare continua fara interventii la macenism. Sunt curios acum daca mai e bun de ceva acel ceas (era de contabanda:)), cumparat de pe litoralul romanesc. Stiti ce mi se pare interesant? cu toate ca materialele mecanismelor au evoluat mult in ultimii zeci de ani, parca aceastea sunt mai sensibile, mai de consum cum e totul in ziua de azi:(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 04 Ian 2019, 23:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Cateodata am senzatia ca sunt un surdomut care incearca sa urle pentru a se face auzit.....
Satzwolee,
Este usor sa faci rau si greu sa indrepti raul facut...uite,un simplu post de-al tau are consecintele pe care le vezi si tu. Nu sunt nervos,am trecut de aceasta faza,sunt doar uimit ce usor si suprficial sunt vazute multe lucruri pe meleagurile noastre.
In loc sa incurajam profesionalismul,mai bine tratam superficial profesiile altora.
Hai sa revin la subiect,si am sa mai dau o singura explicatie,mai mult ar insemna deja pierdere de timp...ia explicatia am sa o adresez mai mult lui mihaib78..
Chestia cu ceasul "pe viata"...asa este un ceas elvetian sau altul, neservisat de 30 de ani......va avea asemenea uzuri dupa aceasta perioada incat aducerea lui la o functionare in paremetri va fi aproape imposibila fara inlocuirea masiva de piese,pe cand un ceas servisat corect si la timp va avea uzuri muuuuuult diminuate in aceeasi peroada de timp.
Si la mine vin clienti cu ceas si normal prima mea intrebare este " cand a avut ceasul ultima servisre" iar daca raspunsul a fost "aaa,niciodata,il port cu mandrie de 30 de ani" atunci si raspunsul meu este pe masura " atunci cu mandrie arunca ceasul si ia unul nou!" Pentru ca aducerea lui in parametri va costa tot ca unul nou.
Bine inteles ca discutia poate continua la nivel de amanunte , si de exceptii,dar nu o voi mai continua.
Sfatul meu pentru cei care vad problema ca si mihaib78 este sa nu-si mai serviseze ceasul,sa nu mai schimbe uleiul la masina si sa nu mai faca dus ca e doar un moft,si consuma apa de pomana.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 04 Ian 2019, 23:48 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Si inca un amanunt....
Schimbarea uleiului la masina se face nu neaparat pentru ca se deterioreaza uleiul ci pentru ca microparticulele cauzate de uzura interna in amestec cu uleiul creeaza un fel de smirglu,care mareste exponential uzura motoruluiì. In perioada rodajului se recomanda schimbarea uleiului mai des, deoarece rugozitatea suprafetelor in frecare este mai mare din productie,pana la formarea luciului pe piese,spanul este mai mult cantitativ in ulei . Asta pentru cultura generala a unora care nu au cunostinte tehnice de baza.
Schimbarea uleiului prectic pastreaza motorul curat si-l fereste de uzuri rapide. Cam asa si cu uleiul la ceasuri. Doar cam asa....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 05 Ian 2019, 00:01 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Unii conduc masini de firma si ii doare la basca de intervale de service.
Pt.aia un serch pe google "black death oil" e suficient.
+1 claudiu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 05 Ian 2019, 12:42 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Multumesc pentru lamuriri, chiar nu stiam anumite lucruri dar mi-au intrat bine la cap.
Imi scuzati modul de abordare chiar nu stiam cum se pune problema cu uleiul uzat, credezand ca totul tine de modificarea parametrilor de ungere.
Toata stima:)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 05 Ian 2019, 20:08 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2015, 21:08
Mesaje: 40
Localitate: GB
Mmmm-da...-p.la urma toti ne-om cere scuze, poate nu strica :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 07 Ian 2019, 14:00 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2014, 11:29
Mesaje: 86
Localitate: Bucuresti
Uleiurile de la Seiko cică sunt cele mai bune.Dar nu se gasesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 07 Ian 2019, 19:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Cred ca ai inteles gresit. Cele de la Seiko nu sunt grozave....

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 08 Feb 2019, 17:07 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Am cateva intrebari la care astept un raspuns corect.
Schimbul de uleiuri la diversele componente de ceas pentru prelungirea functionarii corecte si o viata cat mai lunga se face periodic, din ce stiu la un anumit interval de timp. In general din ce am citit si auzit e vorba de 3-5 ani, poate mai mult functie de calitatea mecanismului, de cum recomanda producătorul, etc.
Intrebarea mea la obiect este: aceasta perioada de servis depinde de timpul de functionare efectiva a ceasului sau doar de varsta lui ? Vorbim doar de uzura mecanica a componentelor mecanismului dupa o folosire indelungata a aceluias ulei sau si de pierderea, in timp, a calităților fizico-chimice ale uleiurilor care pot distruge mai mult decat sa facă bine in frecarile si ciocnirile ce au loc in mecanism ?
Deci, e recomandata schimbarea uleiurilor la o perioada anume sau se va tine cont de modul de utilizare a ceasului ? Se mai poate trage de timp daca, de exemplu porti 5 ceasuri alternativ si nu doar unul zi de zi ?
Multumesc pentru un eventual raspuns.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 08 Feb 2019, 18:10 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Gabrielos scrie:
Am cateva intrebari la care astept un raspuns corect...

Si noi ne asteptam sa cititi in prealabil ceea ce s-a discutat deja in repetate randuri si cat se poate de corect, de ex:
viewtopic.php?f=2&t=7246&p=273325&hilit=ulei+ceas#p273325


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Uleiuri de ceas
MesajScris: 08 Feb 2019, 18:30 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
M-ati inteles total incorect.
Inainte de a scrie "corect" am citit tot tipicul cap coada.
Intelegeti-ma va rog in mod corect: nu este nimic incorect din ce s-a scris de catre cei avizați in domeniu.
Îmi doresc un raspuns la ce întreb, daca sunt inteles bine si nu interpretat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România