Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Ian 2019, 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Buna ziua,

Am incercat sa gasesc raspuns la intrebarea mea, dar imi da 21 de pagini legate de vama si impozite, asadar, pentru ca e prima data cand vreau sa plec din tara cu mai mult de un ceas la mine, apelez la cunostiintele voastre sau la experientele avute de voi in acest caz.

Asadar, va rog frumos sa-mi spuneti cate ceasuri pot sa am cu mine cand plec din tara (plecarea se face cu avionul, avand si bagaj de cala si bagaj de mana), cate pot fi de aur si cate de otel/alte materiale si daca trebuie declarate.

Multumesc frumos tuturor celor ce doresc sa ma ajute in acest sens!

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2019, 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Pleci cu cate vrei si cu cate poti duce in siguranta. Declaratii vamale se fac daca trimiti ceva in o tara din afara Uniunii Europene sau daca primesti in urma unei achizitii din afara UE un ceas (care probabil e mai scump de 10 euro si platesti TVA, apoi daca e mai scump de 100 platesti si taxe vamale).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2019, 16:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Mi-a fost atrasa atentia ca nu am mentionat cate ceasuri si ce valoare au si unde ma duc. Plec in Scotia, UK, ceasurile sunt valoare sentimentala, cel mai scump este un Omega Geneve cal. 601, iar numarul lor ajunge la 10 bucati. Plecarea este din Budapesta din aeroport, iar pana acolo merg cu microbusul.

Stiu ca suna ciudat si ca pot sa ma intorc dupa ele, dar consider ca nu voi reveni repede in tara si mi-as dori sa pot purta mai mult de 2 ceasuri in acest an :)

Multumesc frumos pentru atentie si amabilitate!

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2019, 16:43 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Pana la data brexit-ului; no problem dar imbraca-te bine. Cam bate vantul prin Scotia :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2019, 11:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
10 ceasuri sunt cam multe! Mai ales pentru vamesii unguri, care fac urticarie cand vad un pasaport romanesc.
Cum le vei transporta probabil in bagajul de mana si nu in cel de cala, ele vor fi observate la scaner (pe aeroport)
si s-ar putea sa te ia la intrebari.....sigur, asta nu inseamna neaparat ca vei avea probleme 8)

Ideal, daca ai documente de provenienta - ceea ce ma indoiesc (cel putin la cele vintage) - ia-le cu tine!
Daca nu ai, incearca sa le declari ca si colectie personala....sau cel putin pune o intrebare.....vezi ce zic...

Cu scotienii, in orice caz, nu vei avea probleme.....li se rupe de tot ce nu e alcool, tigari sau droguri :|
Eu as lua 5 cu mine.....sau.....doar pe cele la care am documente de provenienta.....

As mai spune ca - desi deplasarea se face in interiorul UE - e responsabilitatea ta sa te informezi despre
restrictiile vamale din tara de destinatie/tranzit!

Personal, am calatorit adesea cu mai mult de 10 ceasuri, inclusiv din America de Nord, insa am avut intotdeauna
acte/facturi/chitante la ele.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Ian 2019, 16:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Multumesc frumos pentru tot ajutorul. Dat fiind faptul ca nu am documente de provenienta (unele fiind primite, altele cumparate de pe ebay/targ/ceasornicari) consider ca ar fi riscant sa le duc cu mine. Probabil cand voi reveni in tara, le voi lua pe rand cu mine.

Multumesc frumos inca odata si va doresc sa aveti parte de toate cele bune!

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2019, 07:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Dec 2012, 20:26
Mesaje: 157
Localitate: Pitesti
Foarte bun topicul,mi-am pus aceeași întrebare de mai multe ori. Am citit pe cel mai mare forum de profil din afară cum unii au pățit-o,au rămas fără ceasuri ultra valoroase,neavând documentatia lor.
Dacă nu mă înșel era vorba despre Serbia,Ungaria.
Au încercat prealabil să le recupereze cu ajutorul poliției dar zadarnic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România