Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 01:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 23:03 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
https://www.longines.com/universe/news/ ... sh-setting
:) Asta da inovatie. Bravo Longines!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Daca nu e importanta acuratetea mare ai putea cumpara orice ceas quartz, eventua unul care se conecteaza la telefon pentru a ii trimite sincronizarea de timp, alarme sau ce alte facilitati o mai avea. Ceasuri foarte precise mai ieftine ca Longines sau Seiko/Citizen poti gasi la Bulova sau Certina.

Parerea mea e ca daca te gandesti sa cumperi un Grand Seiko si nu ai niciun ceas sau ai doar cateva, de ales in ordine ar fi urmatoarele variante ca pasionat de ceasuri: GS cu Spring Drive, apoi GS automatic, apoi GS manual si la final 9F quartz.

Daca ai deja in colectie cateva ceasuri, fie ai quartz mai modeste fie ai cateva ceasuri mecanice, ocazie in care intrevad solutia de a achizitiona un GS quartz mult mai apropiata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Eu nu am găsit ca 9F sa fie PC. Știam - nu, dar totusi am cautat special acum. Oricum in manual nu e specificat. De unde ai aceasta informație ?
La VHP te referi la modelul mai nou cu GMT. Ca tehnologie nu e recenta, Casio are de mai mulți ani aceasta funcție de legătură cu smartphone, practic ei au lansat-o, inclusiv eu am unul.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 23:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cred ca am gresit, ramasesem cu ideea ca SBGT241 ar avea mecanismul aniversar cu calendar perpetuu, pe ablogtowatch asa scria initial, vad ca a disparut intre timp mentiunea. Ramane in schimb acuratetea de 5 secunde pe an, care mai este intalnita si la noile modele cu GMT.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 04 Feb 2019, 11:14 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Flash setting. Transmite niste semnale luminoase asemanatoare codului Morse si astfel se conecteaza cu un smartphone. Fara Wifi sau bluetooth.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 04 Feb 2019, 11:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Scuze, ai dreptate, nu m-am exprimat eu corect. M-am referit ca ideea de legatura (nu conteaza tipul) intre ceas si tel. nu e noua.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 04 Feb 2019, 13:07 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Mda, totusi chiar daca tehnologia este interesanta, cantitatea de date transmisă este limitata, iar tehnologia in sine este veche. Prefer un ceas cu GPS care-si setează ora oriunde pe glob doar prin activarea unui buton si care are deja codificata harta lumii in memorie, decat sistemul GMT printr-un smartphone. Nu-mi place sa depind de telefon. Practic este un alt mod de comunicare intre un ceas si un telefon, insa printr-o tehnologie învechită ( codul Morse prin flash-uri luminoase).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 04 Feb 2019, 13:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
SRT-GPS ai de ales intre : Citizen, Seiko, Casio.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 08 Feb 2019, 13:44 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Am o nedumerire privind ceasurile solare vs cele cu baterie. Am observat ca elvetienii, in general, au tendinta sa produca ceasuri in proportie de 90% pe baterie, iar japonezii ceauri solare in mare parte. Poate singurul ceas solar elvetian este Tissot Touch, in rest toate sun cu baterie. As vrea sa inteleg care sunt diferentele intre un circuit electronic alimentat cu baterii si unul alimentat de un acumulator care se incarca de la lumina. Observ ca Longines VHP are baterie; la fel si GS 9F este un ceas cu baterie. Practic ceasurile de mare precizie. Este ceasul cu baterie mai stabil electronic sau energetic fata de unul solar?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 10 Feb 2019, 16:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Interesanta intrebare....
nu pot sa dau un raspuns clar si concret,dar pot sa impartasesc din cunostintele mele.
Ceasurile cu incarcare solara au un acumultor in care se stocheaza energia captata de la soare-lumina.
Ei,ce am observat eu este ca aceste acumulatoare lucreaza la o tensiune apropiata de limita inferioara de functionare a ceasului,undeva la 1,35-1,4 v in cazurille fericite,si la un curent deasemenea foarte redus.de ordinul a 12mAh.
O baterie normala are o tensiune de lucru de 1,55V si un curent de 30mAh pe o perioada de 1,5-2 ani.
Acum,ce inteleg eu de aici este ca un acumulator,in momentul in care este solicitat putin mai mult nu face fata,spre deosebire de o baterie.Este doar o presupunere,anume ca ar fi mai stabila o baterie pe perioada ei de viata decat un acumulator.De aceea recomand la ceasurile cu acumulator,ca periodic sa fie expus la lumina zilei,pentru a nu-l aduce la limita inferioara a proprietatilor sale.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 10 Feb 2019, 23:22 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Domnul Claudiu as avea si eu o intrebare legata de ceasurile seiko kinetice, detin un Seiko Premier kinetic perpetual si un Seiko Velatura tot cu acumulatori care dupa cum stiti se incarca insa prin miscarea rotorului ca si un automatic. Credeti ca ar putea fi aceeasi problema legata de curentul acumulat ca si in cazul celor cu incarcare solara sau s-ar putea comporta altfel?
Va multumesc! Toata stima!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 11 Feb 2019, 18:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Acum,ce inteleg eu de aici este ca un acumulator,in momentul in care este solicitat putin mai mult nu face fata,spre deosebire de o baterie.Este doar o presupunere,anume ca ar fi mai stabila o baterie pe perioada ei de viata decat un acumulator.

Un acumulator incarcat full (sau cel putin 50%) duce orice fara exceptie. Problema este ca nu face fata la tot doar daca este sub un anumit nivel de incarcare. Mai exact anumite functii devin limitate sau nu pot fi accesate deloc. Spre ex. receptia prin satelit - care este cel mai mare consumator de energie - daca acumulatorul este sub 10% nu prinde semnalul. Tehnic nici nu se poate pune o baterie normala la un ceas SRT-GPS pt. ca ar consuma-o rapid. La fel in cazul ceasurior cu PC daca acumulatorul este sub 5% motorul nu schimba calendarul. Nota : procentele sunt aproximative studiate de mine pe unele modele Citizen, Seiko, Casio.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 12 Feb 2019, 16:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Clipper scrie:
Parerea mea e ca daca te gandesti sa cumperi un Grand Seiko si nu ai niciun ceas sau ai doar cateva, de ales in ordine ar fi urmatoarele variante ca pasionat de ceasuri: GS cu Spring Drive, apoi GS automatic, apoi GS manual si la final 9F quartz.

Depinde de fiecare. La mine e alta ordine : editii limitate (in general au cadranul mai deosebit), Spring Drive, 36K. Restul GS nu intra in aria mea de interes decat pt. studiu.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 19 Feb 2019, 20:17 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
mihaib78 scrie:
Domnul Claudiu as avea si eu o intrebare legata de ceasurile seiko kinetice, detin un Seiko Premier kinetic perpetual si un Seiko Velatura tot cu acumulatori care dupa cum stiti se incarca insa prin miscarea rotorului ca si un automatic. Credeti ca ar putea fi aceeasi problema legata de curentul acumulat ca si in cazul celor cu incarcare solara sau s-ar putea comporta altfel?
Va multumesc! Toata stima!


Daca e purtat, nu vor fi probleme.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 19 Feb 2019, 22:50 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Multumesc, din pacate celor doua le vine rar randul la purtat doar in concedii, preferand sa port in rest ceasuri automatice.
Seiko Velatura il port doar atat cat sa aiba o incarcare cat de cat pe scala indicatoare, iar Premierul (kinetic perpetual) si mai rar acesta fiind prevazut cu un mecanism care permite oprirea acelor indicatoare si teoretic conservarea in acest mod a energiei. Primul il detin de circa 3 ani, iar al 2-lea de circa 8. Sper ca in timp sa nu imi faca surprize privind functionarea lor.
Toata stima!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România