Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 04:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 05 Feb 2019, 16:22 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Buna sa va fie inima.
Revin cu,, smerenie,, pe acest site unde dau doar cand am cate o problema, si se pare ca nu mai scap de ele.Va rog sa ma iertati si daca puteti sa ma ajutati cu o parere.
Anul trecut in august, mi am cumparat un ceas automatic Certina Ds-1 small second... de la BB.Totul a fost ok, ceasul luand o inainte cam cu 4, 5 sec /zi, fiind foarte incantat de el.Dar azi dimineata cand l am pus pe mana , arata ora 2.45am, data era schimnbata.
Este cand merge 10min, dar se opreste dupa, apoi parca, daca i schimbi pozitia iar merge putin.
Ceasul este purtat zilnic de dimineata de la ora 7am pana la 11pm.
Am sunat la BB, mi au spus sa l trimit.Mi e frica sa nu mi faca ceva cu el.Parca as prefera sa l trimit d lui Claudiu, ardelean fiind si eu.Voi ce credeti c ar putea avea?
P.S. nu i am reglat data la orele interzise, lucrez pe PC, deci exclus socuri.
Acesta este ceasul:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... matic.html
Imi cer iertare daca am postat gresit.Rog adminul sa mute topicul.Cu respect.Nic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 05 Feb 2019, 20:04 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Iti multumesc @Admin.Cu respect.Nic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 06 Feb 2019, 02:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Salut, eu unul aș face o revizie in primul rand, pentru ca acest model cu ETA 2825-2 vad ca e de prin 2014, si la 5-6 ani deja e necesara. In garantie, B&B iti vor face doar reglajul, revizia nu e obiectul garantiei, din cate stiu, decat daca platesti suplimentar. Ramanerea in urma, in principiu inseamna pierderea proprietatilor uleiului, cresterea vâscozitatii acestuia, deci incetinirea partilor in miscare ale mecanismului. Un ceasornicar va fi cel mai in masura sa rezolve problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 06 Feb 2019, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Mai este un aspect, recunoscut si de comerciantii mari, B&B, Galt, expunerea indelungata in vitrine iluminate foarte puternic cu becuri halogen, abia in ultima vreme inlocuite cu leduri, deci supuse la o caldura excesiva, evident ca duce la pierderea proprietatilor uleiului din mecanism mult mai devreme decat in conditii normale de utilizare. Anul trecut am cerut un Tag de la unul din magazinele Galt sa-l vad, si efectiv era fierbinte! Daca ati observat manevra vanzatorilor din magazinele specifice, le scot din vitrina, apoi te mai tin un pic de vorba, eventual desfac curelele de la ele, cauta un suport sa le prezinte, le sterg de praf, deci mai castiga timp sa se raceasca! :wink: Tehnici de vanzare...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 06 Feb 2019, 16:27 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Emil68 scrie:
...expunerea indelungata in vitrine iluminate foarte puternic cu becuri halogen,... duce la pierderea proprietatilor uleiului din mecanism mult mai devreme decat in conditii normale de utilizare. ...

O observatie cat se poate de pertinenta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 06 Feb 2019, 21:54 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Ceasul a ajuns azi la dl Claudiu.Am ales sa l duc personal., pt a l cunoaște pe acest om. Sincer m a dezarmat cu felul corect și șarmant, în relația cu clientii, de a fi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 07 Feb 2019, 12:36 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
@emil68 ceasul este defect, eu asta am scris. În plus ceasul merge înainte cu 5,6src /săptămâna. N are legătură cu nici un ulei. Știe d ul Claudiu care i problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 15 Feb 2019, 19:21 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Azi am vb cu dl Claudiu. Ceasul este gata, săptămâna viitoare întru în posesia lui. Încă odată am rămas surprins de profesionalismul și corectitudinea lui. Cu respect pt asemenea oameni.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 16 Feb 2019, 11:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
petruman scrie:
... Sincer m a dezarmat cu felul corect și șarmant, în relația cu clientii, de a fi.


Cam asta a fost reacția unanimă a tuturor cunoscuților pe care i-am direcționat către Claudiu.

Problema este se pare la noi, ca (prea) ne-am obișnuit cu altfel de oameni.

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Defect Ceas Automatic Certina
MesajScris: 03 Mar 2019, 11:34 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 13:40
Mesaje: 127
Buna din nou.
A venit si ceasul de la Dl Claudiu, se pare ca era,,blocat,, din lipsa ulei...asta daca am inteles eu bine.Ceasul merge inainte cam 2sec/zi, dupa revizie, inainte facea 4sec.
Totusi intre timp mi am achizitionat un ceas Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer, iar Certina pleaca la vanzare la un pret f bun, daca cineva este interesat, rog sa ma contacteze.
Ceasul beneficiaza de garantie si factura pana in iulie 2020 .Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România