Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 14:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3776 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212 ... 252  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Mar 2019, 17:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
bonheur scrie:
Referitor la ce se intampla acum pe piata de Rolex, cred ca acest pret e mult sub ce se cere in prezent:
http://horologivm.ro/rolex-gmt-master-i ... ezel/p/743

Parerea mea : este extrem de scump pt. ce ofera. Se plateste foarte mult brand-ul. La bani mai putini se pot lua ceasuri superioare si noi, infinit mai sus ca nivel - atat mecanism cat si finisaje.

De exemplu - https://www.bbcollection.ro/ceas-grand_ ... 27597.html

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2019, 17:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Incerc sa ajung zilele astea in Kultho Baneasa cu SARB-ul dupa mine, sa fac niste poze comparative ca sa inteleg de unde vine pretul acela la GS, caci este inca o enigma pentru mine, nu am vazut inca vreunul. Daca al meu “pitic” are abatere 2-4sec/24ore si ii trebuie revizie la 8-10 ani, avand o medie de pret de 400€, sunt curios ce are GS “sub capota” si cum se prezinta mecanismul prin safirul capacului, in realitate, la un ceas de 6000€, produs de acelasi brand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2019, 18:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Zar, e parerea ta si o respect. Mai ales ca la ceasurile vintage/discontinued, mai ales la cele de renume, valoarea e de multe ori intrinseca, desi nu e opera de arta sau piesa de lux. Asta e piata de pre owned pentru Rolex acum. Iar pentru ceasurile noi, modelele SS sport profesionale, preturile pietei gri sunt duble aproape fata de MSRP, iar la MSRP nu prea poti sa le iei pentru ca nu le gasesti. Asta se intampla acum.

Emil, cine cumpara GS, nu il ia pentru acuratete neaparat, il ia pentru finisaje, pentru Zaratsu, pentru design, calibre noi, etc. Cred ca din cumparatorii de GS, sub 10% au ca principal criteriu precizia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2019, 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Modelul acela oricum are precizie mare - fiind la 36K.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2019, 20:53 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
Cu toata dragostea daca am cumpara doar precizie, un casio quartz de 20-30$ e mai precis "decat" (a se citi "ca") mama lu' "Rolex".
Design-ul unui Grand Seiko e cu totul special!
Mecanismul prin prisma celor 36.000 batai cred ca este peste Rolex.

Rolexul e un brand care-si va pastra valoarea. E un statut.

Ca iubitor de ceasuri, as lua in considerare foarte multe aspecte, dar mereu as merge cu sufletul, pana la urma un ceas e o "chestie" vizuala, trebuie sa-mi provoace mie placere!

P.S
Masinile Japoneze sunt interesante ca design, dar au piese extrem de scumpe si interiorul e praf fata de europene, cu tot designul lor nu as cumpara o masina japoneza (in primul rand sa am bani de o masina japoneza :)))).
P.P.S - Inteleg foarte bine cand Claudiu si altii spun ca japonezele folosesc materiale mai proaste care au uzuri mai mari in timp, dar este doar un ceas...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2019, 13:31 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Emil68 scrie:
Daca al meu “pitic” are abatere 2-4sec/24ore si ii trebuie revizie la 8-10 ani,

Emil,nu prea as paria pe cei 8-10 ani pana la prima revizie :roll: La gama inferioara Seiko: 6Sxx,4Rxx si 6Rxx se folosesc uleiuri mai "slabute",chiar si producatorul recomanda revizie la trei ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2019, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Iti dau dreptate, seba, si al meu intra saptamana viitoare la revizie, dupa 7 ani de munca!
In rest, voi fi total subiectiv, nu obiectiv, la “confruntare”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2019, 14:12 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Am avut un Monster cu 4R si Spirit cumparate de noi,dupa trei ani au nevoie de revizie .Al treilea,un Sumo mai are putin si face patru ani si vad ca merge constant,nu da semne ca ar vrea la doctor....
Apropos,in cartea tehnica,Seiko recomanda pentru ceasurile cu 6R prima revizie dupa trei ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2019, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Scuze, am gresit, dupa 3 ani de munca, SARB-ul meu e din 2016. Japonezii oricum sunt vestiti prin termenele foarte stricte recomandate pentru servisari sau schimburi de piese, incepand chiar cu masinile lor... nu prea e loc de “flexibilitate” cand utilizezi un lucru facut de ei. Adica oricum iti dau dreptate! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2019, 21:25 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 897
https://www.ebay.com/itm/Vintage-Univer ... e:g:aYQAAO


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2019, 00:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Azi am ajuns in Kultho Baneasa, pentru a studia cazul “Grand Seiko”, comparativ cu SARB033:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am facut o groaza de poze, si cu alte modele, dar nu cred ca are rost sa creez un topic special.
Am spus ca voi fi subiectiv, si prin urmare concluzia mea personala e ca SARB-ul este excelent.
Diferenta de 5000€ intre el si acest GS model SBGH005 o las la aprecierea celor mai avizati sa o judece.
Probabil gandesc limitat, dar eu am vazut in plus la GS safir antireflex, o polisare numita “Zaratsu” pentru anumite suprafete ale carcasei, cu efect de oglinda, remontor pe filet, un mers mai putin sacadat al secundarului (dar tot sacadat este, privit de aproape), puntile mecanismului decorate mai accentuat, zimtii pe capacul spate, si cam atat. In plus, mi-a dat o senzatie de siguranta cat l-am avut pe mana. Probabil toate aceste elemente justifica diferenta, dar las pe altii sa aprecieze.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2019, 02:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Personal apreciez efortul spre comparatie.
Nici 400 euro pentru Spirit nu e chiar o nimica toata.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2019, 08:42 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Spirit este baby Grand Seiko :D
Acum ce sa spun,salivez cand vad pozele,da' la o adica merge si Spirit.......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2019, 11:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Cu “Spirit”-ul meu istoria a fost invers decat procedeaza altii, care il iau ca o alternativa la GS. Anul trecut, printr-o intamplare, norocoasa zic eu, am cunoscut pe cineva care-l avea si isi dorea cu mare ardoare un Nomos. Mie mi-a placut instantaneu, nu mai vazusem vreunul, s-a “lipit” efectiv de mana mea, si am “profitat” de ocazie. Rezultatul: am dat 280€ pe SARB. Scurt. Abia ieri, deci dupa un an, am vazut GS in realitate, si rezultatul “confruntarii” m-a facut si mai fericit...
Uneori, noi cei de pe forum, mai pasionati de ceasuri decat altii, ne dorim cate o schimbare, sau suntem mereu in cautarea “ceasului perfect”, eu unul cred ca nu exista asa ceva, ci doar dorinte de moment. Dar tot ne ramane placerea “vanatorii”, cu conditia sa nu exageram.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2019, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Poate conving un coleg de pe forum sa zambeasca :wink:

https://www.olx.ro/oferta/seas-cliper-m ... cdXdL.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3776 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212 ... 252  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România