Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Dragi forumisti,

De ceva vreme imi tot da târcoale gândul de a achiziționa un ceas vechi, doar ca bugetul nu prea mi-a permis extravagante din astea...
Mai mult, am ceva rețineri cu dimensiunile specifice ceasurilor din anii 50 - 70, majoritatea fiind in jurul diametrului de 35 - 36 mm.
Nu sunt un adept al ceasurilor de 45 de mm, însă un 38-40 mm mi se par dimensiuni optime pt mana mea.
Ideea e ca vreau un astfel de ceas pentru a-l purta, nu pentru a-l ține într-o cutie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Ok, acum speța in sine:
Am dat de un ceas Cyma, din anii 40 (după cum zice vânzătorul - si tind sa il cred, având în vedere diametrul de 39 - 40 mm).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Nu stiu ce model e si nici prea multe despre mecanism.
Mi se pare foarte bine întreținut, vânzătorul susținând că ceasul a fost curățat profi, inclusiv mecanismul, si ca merge perfect.
Mie personal imi place de mor. Mai ales ansele alea...
Mi l-a lăsat la pretul de 800 lei (el e din Arad, eu din Bucuresti)
Sunt un pic sceptic pentru ca mi se pare prea frumos / bine întreținut (mai ales capacul spate si cadranul) si pentru ca in afara de cyma nu mai vad nimic scris (gen swiss made, 15 jewels, antimagnetic etc.).

Voiam sa vă intreb:
- ce sanse sunt sa fie un fake? Avand in vedere distanța dintre noi, imi e mai greu să il verific la un ceasornicar.
- vi se pare corect pretul de 800 de lei?
- credeti ca este, într-adevăr, din anii 40?
- ce stiti de mecanism? Ma refer la fiabilitate si precizie (nu ma astept la cosc, dar parca nici 2 minute pe zi nu ma incanta)
Dacă e chiar din 40, nu cred ca e incablock si antimagnetic, ceea ce ar fi problematic pentru purtat (chiar si prin rotație - o dată pe săptămână).

Orice părere este binevenită si apreciată.
Va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
PS
Va cer scuze ca am postat asa "spart". Nu urmăresc să vânez postari, dar nu am putut altfel, pentru ca am tot primit eroare de la server.
Dacă se poate, rog un moderator sa unească posturile.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Apr 2019, 23:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Cred ca e un Cyma Deluxe “Spider Lugs” din 1955, cu calibrul Cyma 586, diametrul carcasei 36mm.
Un link cu mecanismul:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... k&Cyma_586


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2019, 00:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Un Cyma 576k “Calatrava” Style, cu cadran asemanator, din WW2, avea diametrul carcasei 32mm in 1944...

https://auction.catawiki.com/kavels/241 ... rca-1944-5

Gradatiile acelea mie mi se par “rescrise” grosolan...oricum pozele nu sunt prea clare, sigla nu se vede daca e intreaga sau nu...
Poate colegii de forum gasesc si alte informatii sa va ajute. Dar evaluari nu sunt permise pe forum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2019, 17:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
E foarte posibil să fie modelul Deluxe Spider Lugs.
Dacă are 36 mm, e cam mic.

O sa il intreb de diametru. Ce e drept, omul a zis 39,5 mm, dar nu a specificat daca fără remontor si nici eu nu m-am învrednicit să il intreb...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2019, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Am vorbit cu vanzatorul:
- ceasul doar a fost curățat, fără a fi rescris cadranul;
- potrivit unui ceasornicar din orașul său, ceasul e din 1940;
- chiar are diametrul de 39,5 mm fără coroniță;
- nu stie modelul, dar urmeaza sa imi dea mai multe poze, detaliate si de calitate, precum și seriile / codurile pe care le vede pe mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Apr 2019, 21:49 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Grija la precizie. Din motive necunoscute compasul este dat la maxim asa ca o reglare viitoare este practic imposibila. Daca ceasul merge cumva prea repede....veti avea ghinion. In plus aspectul cadranului nu se potriveste stilului anilor '40, probabil o refacere nefericita dar la pozele astea orice e posibil.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2019, 06:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Vânzătorul lasa o impresie buna până acum.
Pe de altă parte, e un ceas vechi (indiferent ca o fi 1940, 1950 sau 1960), pe care, dată fiind distanță dintre noi, nu îl pot verifica la ceasornicar inainte de achizitie...
Deși motivele pentru care compasul ala e dat la maxim, maxim (abia acum am observat), pot fi intuite. Nu prea ma pricep, dar bănuiesc. Probabil e vorba de uzura mare la ceva lagăr, rotiță sau escapement...
Asta presupune ca, daca voi vrea sa reglez ceva sa fie nevoie de înlocuire un nr necunoscut de piese...
Inclin sa dau cu skip la achizitie...
As aprecia daca imi poate spune cineva daca pretul este corect pentru un astfel de ceas. Stiu ca nu se fac evaluări, dar macar pe mesaj privat.
Ideea e ca voi mai urmări piese similare (mai ales ca acum stiu si cum se cheama ansele alea) si as vrea sa ma orientez un pic inainte de a posta pe forum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2019, 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Cu anse deosebite mai sunt “crab style lugs”, “fancy lugs”...

Un Orient Classic actual:

Imagine

Ansele nu mai sunt asa frumos curbate ca atunci, dar sunt interesante.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2019, 11:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Am vazut acum anuntul si eu si acolo pozele sunt ceva mai maricele.
Carcasa pare a fi alama cromata, doar capacul e de inox. Coroana poate fi originala.

Cadranul a fost curatat in asa fel incat s-a luat scrisul initial imprimat. Asta se vede in primul rand la subsecundar, unde de obicei exista scrise minim aceste repere: 15, 30, 45, 60 - pentru secunde.

Tusul pentru minute, de pe marginea cadranului pare destul de negru in raport cu restul cadranului - sanse mari sa fie rescris acolo, fiind doar linii, nu se vede la fel de evident ca si cum daca ar fi scris cifre.

Spun asta pentru ca eu am avut un ceas cu cadran crem, la un Kirovskie, curatat sub ochii mei la ultrasunete si ramas fara scris, doar cu partile aplicate - cateva cifre metalice.
Tipul care a facut asta cu cadranul a dat si cu o periuta moale, sa indeparteze petele de pe cadran. A ramas imaculat, la propriu. Nu mai avea nici patina nici pete nici scris.
Nu am plans dupa el ca era un ceas ieftin dar am vazut cum actioneaza ultrasunetele asupra scrisului de pe cadran si clar nu recomand.

Completare: la alt ceas vandut de aceeasi persoana, un Seiko, se vede clar ca indecsii minutari au fost rescrisi, ca la Cyma. Plus ca are capac transparent, un Seiko manual din anii 60.
https://www.olx.ro/oferta/seiko-sportsm ... e42fa140bf


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2019, 23:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
:D
Ma gândeam eu ca dati de anunț. :lol:
Nu stiu ce sa zic cu carcasa de alamă. E posibil.
In orice caz, nu sunt 100% împăcat cu ceea ce vad asa ca renunț la idee.
Mai astept ceva vreme, poate reușesc să redimensionez (semnificativ) bugetul si gasesc un Omega sau un Zenith la dimensiuni de peste 38 mm și anse similare.
Cine stie, poate chiar si cu dată...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2019, 08:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Doxa cu “spider lugs”, al doilea cred ca are cadranul rescris:

https://www.olx.ro/oferta/ceas-doxa-fan ... 9xkMz.html

https://www.olx.ro/oferta/ceas-doxa-fan ... c3Zss.html

Asta doar ca idee de model si carcasa...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România