Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Mai 2019, 17:32 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Dragii mei domni,

A venit vremea sa fac exact ce nu vroiam - nu de alta dar nu ma pricep, inca, la chestia asta

Am un balans de la un ceas Sheffield - nu stiu din ce e facut arcul spiral - ceva inoxidabil si extrem de lucios - esapamentul e pin-pallet, mecanismul e curatat si uns. De mine

Dar:

Cand montez balansul la loc, spirele se aduna intr-o parte, ultima spira cea care trece prin regulator e mai curba si mersul balansului e neregulat. Pe romaneste, nu merge

Am notat pe balans, cu marker-ul, punctul de "beat", am scos arcul spiral cu grija, folosind 2 leviere bine ascutite si slefuite si l-am montat la loc pe bridge-ul sau unde e prins cu un "cep". Nu stiu cum se cheama acel pin/cep in engleza sau romana

Baiul e, ca in momentul in care incerc sa centrez spiralul, spre gaura din bridge, devine clar ca e ceva in neregula si se aduna spirele intr-o parte. Daca il las liber,se aduna concentric si frumos dar centrul axului sau nu cade pe gaura din bridge :(

Ceea ce ma duce cu gandul, ca ultima spira ar trebui sa fie pre-formata, intr-o anumita forma

Am gasit pe net destula informatie, dar ceva imi scapa in procesul asta de reverse engineering si atunci indraznesc a 'nusthiucataoara' sa apelez la experienta dvs.


Vedere de ansamblu - aici e intr-o pozitie necentrata foarte bine - spirele sunt usor lipite in partea de jos
Imagine

In pozitia cu spiralul centrat pe gaura din bridge, se vede compresia spirelor in partea de jos

Imagine

Fara sa fie centrat pe gaura din bridge, spiralul arata frumos si dpdv concentric, egal

Imagine

Ce anume ar trebui sa fac ca sa arate spirele egal concentrice ? Cum trebuie calculata deformarea ultimei spire astfel incat regulatorul sa alunece egal pe toata suprafata ei si sa nu existe risc de deformare ?

Accept orice sfaturi, de la "du-te acasa bre" 8) , link-uri video, pana la materiale in limbi de origina latina si engleza, de orice fel. Ma bag si la germana :mrgreen: Daca e cineva din Bucuresti care ma poate invata si indruma, chiar contra cost, imi trec cheltuielile, in carnetelul ala mic, cu multe cifre, pe dreapta, unde se trage linie la TCL (Total Cost of Life/Learning)

Multumiri !!!

Dragos

P.S Cred ca ceea ce imi lipseste mie, este ceea ce se numeste "forming the end curve" . Ceea ce fara o metoda de calcul, macar de tipul 'thumb rule', e pur empirism


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mai 2019, 16:43 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Am gasit ceva pe internet, vis-a-vis de "forming the end curve", care da, cat de cat, o formulare semi-empirica :

http://www.bobinchak.com/watchmaking/20 ... e-endcurve

" To form the curve, place the regulator arm at 0° and the stud carrier at 90°. The end of the spring should extend about 20° past the stud carrier. Then take a thin tweezer and place it at the point where the spring first crosses the regulator arm and make a 45° bend.

Re-center the spring on the balance bridge as best you can. Place your tweezers on the spring where it touches the regulator pins and make a second 45° bend. "

Exista niste pensete speciale pentru a lucra la arcul spiral ? Nu cele cu care se obtine o spirala Breguet. Ceva mai fin sau pur si simplu e la altitudinea fiecarei persoane se-si faca aceste scule ?


Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2019, 12:51 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Linkul dat este ok.Asta trebuie sa faci si tu.
Nu exista scule speciale,dacat penseta si indemanarea/experienta.
Spor! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mai 2019, 00:31 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Claudiu scrie:
Linkul dat este ok.Asta trebuie sa faci si tu.
Nu exista scule speciale,dacat penseta si indemanarea/experienta.
Spor! :wink:

Multumesc de incurajare si confirmare

O sa mai subtiez o penseta, ca sa fie cat mai utila si o sa fac niste calcule pe hartie ca sa stiu cat mai exact de unde nume incep prima indoire. O iesi ceva pana la urma :mrgreen:

Indemanare as zice ca am, experienta nu. E doar de placere, de aici si multimea de intrebari cu care mai mai revars pe aici.
Si clar, o tona de informatii de pe internet, dar care nu pot compensa experienta unora ca dvs. Experienta te ajuta sa structurezi informatia.

Multumiri

P.S Stiu ca forumul acesta este "casa" dvs si de aceea ne comportam conform regulilor, dar pot indrazni sa sugerez o sectiune de tip Atelier, cu lucrarile fiecaruia ? Cel putin din punctul meu de vedere ar fi multe de aratat si invatat atat din aprtea unor persoane cu experienta cat si din partea unor pasionati.

Seara faina


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mai 2019, 19:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Sectiunea "Atelier" personal,nu o vad ca un lucru bun aici.
Stiu ca este greu de inteles,dar am sa incerc sa explic.

Cine ar tbui sa posteze intr-o asemenea sectiune? Si ce anume?
Sa posteze pasionatii "lucrarile"lor??De cele mai mult ori aceste lucrari nu respecta standadele de lucru a unui ceasornicar.Si atunci ce fac??
Promovez lucari facute dupa ureche,care sa devina standard de lucru??
Nu vreau sa par rautacios,dar acesta este adevarul.
Pentru ca pe internet,nu conteaza cat de corecta este informatia,ci doar de cate ori este promovata o anumita informatie.

Raspund cu placere la intrebari,dar o asemenea sectiune ,deocamdata,nu o vad cu ochi buni. :wink: :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mai 2019, 20:08 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Nu m-am gandit la acest aspect :oops:

Intr-adevar, se poate ajunge cu usurinta la promovarea unor informatii incomplete si de standarde cel putin discutabile, iar intentia si ideea mea erau indreptate intr-o cu totul si cu totul alta directie, care cel mai probabil ar necesita resurse considerabile de moderare....

Ceea ce imi dau seama, ca este greu si dificil, avand in vedere faptul ca acest domeniu si acest forum, sunt facute din pasiune si nu din motive pecuniare.

Nu-mi ramane decat sa va multumesc pentru timpul acordat moderarii si raspunsurilor pe care le-am tot primit in aceasta comunitate. Si promit sa mai tot intreb 8)

Zi faina


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mai 2019, 18:11 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Ma bucur ca ai inteles corect retinerea mea. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2019, 21:32 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Retinere retinuta Sir ! Sunt de acord cu dvs 8)

Revin cu noutati - tot frecand eu hairspring-ul ala, cu experienta mea ce lasa de dorit, incercand sa fiu si perfectionist, pe deasupra, am reusit sa-l rup. Plici....

Prea multe indreptari, indoiri :oops: :oops: :oops:

Acum am un arc spiral cu cca 6-7 mm mai mic, fix bucata aia indoita dezdoita - in rest e perfect

In ce masura cei 7 mm lipsa afecteaza ireversibil mersul balansului ?
Exista vreo marja in care te poti lipsi de o bucata din arcul spiral si poti corecta intr-o masura civilizata mersul acestuia prin regulator ? Ceasul nu e Rolex :lol: ci un mecanism de lucru asa ca precizia nu e esentiala, cat e esential procesul de auto invatare

Multumesc !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2019, 00:43 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Categoric lungimea spirei afectează în mod ireversibil oscilația balansului, implicit mersul viitor al ceasului . Acel reglaj este infim...dacă o ulterioara întrebare urmarea acest lucru .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2019, 01:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Chestiile astea oscilează...Adică aici se realizează ,, ecuația timpului " ...sa zic asa .Orice modificare a sistemului, normal ca afectează ireversibil , mai ales scurtarea arcului balans , indiferent de sistemul folosit .

Imagine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2019, 09:55 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
gherghin nicolae scrie:
Categoric lungimea spirei afectează în mod ireversibil oscilația balansului, implicit mersul viitor al ceasului . Acel reglaj este infim...dacă o ulterioara întrebare urmarea acest lucru .

Multumesc domnule Gherghin,

Exact acea intrebare urma - si va spun de ce - pentru ca in tonele de informatii ( unele mai bune altele mai proaste) gasite pe forumuri, am citit, undeva, ca scurtarea lungimii arcului spiral nu este proportionala cu cresterea de "bataie". "Cica" prima parte a arcului spiral nu ar avea o influenta atat de mare ( adica am taiat 6% am doar 3% spor de viteza :lol: )

De aceea eram curios, din experienta dvs si a altora, cam cat e mult ( empiric vorbind sau niste date de pe pe timegrapher - in secunde/amplitudine/etc) poti ajusta doar din axul regulator, "bataia".

Multumiri !!!

P.S stiu ca multe intrebari sunt "grosolane". Reflecta nivelul meu de experienta. Dar imi face placere sa invat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iun 2019, 23:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Asa cum a spus Nic,daca ai rupt spiralul....s-a zis cu precizia. Vei avea minute bune diferenta pe zi.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2019, 14:24 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Claudiu scrie:
Asa cum a spus Nic,daca ai rupt spiralul....s-a zis cu precizia. Vei avea minute bune diferenta pe zi.

Asta este - pacatele incepatorului si penseta nepotrivita

O sa il fac sa mearga - o sa imi exersez mana cu acel endcurve pana iese ca-n "filme" si desigur ceasul va merge imprecis.

Fiind un ceas de buzunar cu purtare intre niciodata si ocazional, cred ca ma va ierta :mrgreen:

Multumesc domnilor pentru sfaturi si sustinere

Revin cand ii dau de cap 8) si pun poze - la capitolul "asa nu" :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România