Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 15:01 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
orice postare pe internet despre cum sa deosebesti un original de un fake veti vedea ca scrie si de ticait......bl bl bl adica ticaitul sa nu se auda deloc fiindca originalele sunt facute din materiale foarte bune si prin mersul lor nu scot deloc ticait....ceea ce dupa mine zic ca este o mare minciuna fiindca am 5 mecanice originale orient,seiko,invicta si la toate se aude ticait


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
sharky34 scrie:
orice postare pe internet despre cum sa deosebesti un original de un fake veti vedea ca scrie si de ticait.....

Cateva link-uri s-ar putea? am rezerve mari ca ''orice postare'' scrie asa ceva.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 15:55 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
sharky34 scrie:
orice postare pe internet despre cum sa deosebesti un original de un fake veti vedea ca scrie si de ticait......bl bl bl adica ticaitul sa nu se auda deloc fiindca originalele sunt facute din materiale foarte bune si prin mersul lor nu scot deloc ticait....ceea ce dupa mine zic ca este o mare minciuna fiindca am 5 mecanice originale orient,seiko,invicta si la toate se aude ticait


O alta mare idiotenie promovata de falsi cunoscatori intr-ale meseriei.... :lol: :lol:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 17:56 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
m ati inteles gresit eu nu promovez pe nimeni daca va uitati la prima mea postare aici intrebam ceva ....doar am zis ca fff multe linkuri zic asa ceva ca la un ceas original ticaitul se aude ffff incet spre deloc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 19:06 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Gizas...daca este ceas mecanic/automatic o sa fac TIC-TAC.....
Da,este adevarat ca unele mecanisme "ticaie" mai "tare" si altele mai "incet".
Domnul meu,fiecare om percepe sunetul in mod diferit,va asigur de asta,iar ca sa merg mai departe,organul auditiv este cel mai complex pe care-l avem.
Mai mult,o diferenta de 5-6 ani inseamna o diferenta de 3 sa 4 dB,asa ca o persoana de 20 ani va percepe ticaitul unui ceas ca fiind "tare" iar alta persoana de 50 ani abia o sa perceapa ticaitul. Serios acum,nu mai luati de bune toate prostiile de pe net.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare ceas
MesajScris: 25 Mai 2019, 21:04 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2019, 12:09
Mesaje: 24
ok multumesc ptr raspunsuri era doar o curiozitate fiindca nu credeam ca Seiko meu sa fie fake doar ca se aude ticaitul...inca odata ms de raspunsuri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România