Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema Miyota 9015
MesajScris: 19 Iun 2019, 10:49 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2019, 10:27
Mesaje: 3
Salut,

Cred ca am o problema si sper sa ma puteti ajuta. Am cumparat in urma cu 3 ani, de pe site-ul producatorului din Korea (un "micro brand", Tisell) acest ceas (acum are si distribuitor oficial in Europa, vad).

Acum 2 zile, copilul meu l-a scapat pe jos (la momentul ala nu mi s-a parut cine stie ce, inaltime mica, pe covor, mi-a revenit in cap doar dupa ce am remarcat problema).

Ieri, cand am vrut sa il potrivesc (are cam +10s/zi, o data la 2-3 saptamani mai umblu la el, dar de data asta il potriveam si pentru ca nu il purtasem timp de 1 saptamana si se oprise) am remarcat ca in momentul in care rotesc coronita un pic mai repede anti-, respectiv clockwise pentru a misca limbile, intregul "mecanism" are un joc milimetric in carcasa, se simte la mana si se vede daca te uiti cu atentia si la modificarea "centrarii" datei din spatele cadranului. Cu coronita reintrodusa complet nu pare sa "joace", de intors senzatia e ca il intoarce normal, iar ceasul functioneaza in rest, desi de cand am remarcat problema l-am pus deoparte.

Imi pare evident ca ar trebui sa merg cu el la un ceasornicar. Intrebarile mele ar fi, daca se poate raspunde la ele pe baza detaliilor mentionate, 1. daca va lasa impresia unei probleme relativ minore si respectiv 2. fara sa cer neaparat un nume, de principiu, unde sa il duc? mecanismul tine de Citizen dar vad ca serviceul celor de la B&B are reviewuri proaste pe aici si nici nu stiu daca s-ar baga la un ceas care nu e "de firma". Incerc pur simplu la mai multi ceasornicari sa vad care isi asuma/vrea sa il repare?

Mersi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 19 Iun 2019, 13:18 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu zic ca asa a fost de nou și nu în urma căderii.doar ca nu ai observat.probabil prinderea mecanismului de carcasa nu e ferma


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 19 Iun 2019, 15:10 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2019, 10:27
Mesaje: 3
Am luat si eu un pic in calcul varianta asta, dar l-am reglat de atatea ori incat nu-mi vine sa cred. Mai ales ca acum am remarcat imediat ce am vrut sa-i potrivesc ora. As face un filmulet dar nu s-ar vedea mare lucru, un pic de tot cifra cu data care s-ar misca...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 19 Iun 2019, 17:01 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
O probabila cauza

Unele mecanisme sunt tinute centrat in carcasa cu ajutorul unor bucatele de tabla care fac presiune intre mecansim si un santulet din carcasa. In urma caderii este posibil ca sa se fi deplasat acele tablite si mecanismul sa joace. El joaca cu remontorul scos pentru ca atunci cand e bagat, remontorul este o limitare a deplasarii mecanismului

La alte ceasuri mecanismul e tinut centrat de un inel, inel care la randul sau e tinut presat de capac, de exemplu.Sigur sunt tone de variante, probabil

Asta ar fi cea mai usoara chestie de rezolvat - numai sa il duceti la o persoana care e capabila sa desfaca un capac pe filet,sa inspecteze si sa stranga surubul

Spor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 20 Iun 2019, 22:03 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Daca e doar o problema de fixare-suruburi slabite,rama interiara slbita-ar fi perfect.
Dar din ce spui,si daca inteleg eu ca este vorba de o miscare a mecanismului in raport cu cadranul-spui ca se vede jocul in centrarea datei-atunci problema este putin mai grava,adica s-au rupt piciorusele de la cadran.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 18 Iul 2019, 12:10 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2019, 10:27
Mesaje: 3
Update

Prima mea intalnire cu un ceasornicar nu a decurs foarte bine.

In absenta unor recomandari, l-am ales pe cel mai apropiat de mine. Intr-un centru comercial din Bucuresti. Am fost prima data in urma cu o saptamana, era o persoana acolo care se ocupa cu schimbari de baterii si probabil alte mici probleme, care mi-a spus cand sa revin pentru a putea gasi persoana care m-ar putea ajuta - i-am aratat si lui ceasul, parerea lui era ca ar fi vorba de piciorusele de la ecran.

Am revenit la ei saptamana asta. Ceasornicarul lustruia un atomatic dragut, semana cu un Grand Seiko dar nu sunt sigur, am asteptat cateva minute sperand ca ma vede, pana la urma am profitat de un moment de liniste si l-am salutat. A ridicat privirea si probabil ca nu i-am facut o impresie prea buna pentru ca mi-a spus repede "pentru inlocuit baterii la colegu' ", indicandu-mi persoana la care fusesem data trecuta. I-am spus ca nu pentru asta am venit, ca am o problema cu ceasul si ca sper ca ma poate ajuta. Au urmat alte cateva minute de liniste in care a continuat sa curete carcasa respectiva. Intr-un final mi-a cerut ceasul sa se uite, i-am explicat ce remarcasem.

A facut apoi o fata pe care am mai vazut-o in filme cand iti comunica ca sotul nu a supravietuit accidentului in care ati fost impreuna zicand "E grav". Pauza destul de lunga. Apoi, "Stiu ce are, dar mai bine il lasati asa" si mi-a inapoiat ceasul. Am baguit o intrebare, sperand la niste detalii in plus. Mi-a spus si el ca s-ar fi rupt piciorusele de la ecran si ca "nu se gaseste ecran d-asta". Si asta a fost.

Nu s-a pus problema sa imi deschida ceasul, nu s-a pus problema banilor (cum ziceam, poate ca nu i-am lasat cea mai buna imrpesie ?, desi la asta ma gandeam/ma gandes, sa nu ma coste reparatul cat m-a costat ceasul).

Revin catre voi cu 2-3 intrebari: ok, sa zicem ca sunt piciorusele astea; e ceva de principiu nereparabil? e nevoie de inlocuit complet cadranul? sa iau legatura cu producatorul, sa vad daca pot comanda ecranul? in situatia aia, ar merita sa reincerc sa gasesc un ceasornicar dispus sa il repare sau sa il trimit din start, chiar daca nu mai e in "garantie", la producator?

Mersi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 18 Iul 2019, 16:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
In principiu cel mai bine este sa se schimbe cadranul.Solicita producatorului sa-ti trimita unul.daca nu-ti trimite,revino cu intrebarea si am sa-ti spun ce solutii ai.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 18 Iul 2019, 16:18 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Doar o idee, desi Claudiu iti va da cea mai buna solutie

Am citit ca in anumite cazuri de picioruse rupte se pot pune niste paduri ff mici, dublu adezive, intre ecran si mecanism

Doar o idee


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Problema Miyota 9015
MesajScris: 18 Iul 2019, 16:40 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Se pote lipi dar e o carpeala. Exista dispozitive speciale ptr. sudat piciare de cadran dar nu cred sa fie cineva din Romania care sa aibe o asemenea jucarie. Cel mai corect e de schimbat tot cadranul .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România