Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Aug 2019, 17:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Salut,

Am decis sa imi schimb cureaua de piele a Atlanticului meu pentru ca il am de ceva ani dar nu-l port pentru ca ma deranjeaza pielea pe piele, ma irita.
Este modelul argintiu cu cadranul nude: https://c.allegroimg.com/original/0c055 ... 391ebea62c
In fine, chestia este ca ma tot uit si nu gasesc un magazin decent de unde pot lua o bratara metalica calitativa. Am luat una de 45 lei de la un ceasornicar, este okaish dar nu sunt multumit de calitatea ei. Da un feeling dubios ceasului. Parca e chinezesc.
Sunt din Bucuresti, imi poate recomanda cineva un ceasornicar care sa ma poate ajuta? Eventual un site calumea.
Mi-as dori sa fie cu capetele curbate dar nu e obligatoriu. Latimea este de 20mm.
Vreau ceva de calitate, nu chestii "light" care dau ceasului senzatia de ieftin..

Mersi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2019, 18:12 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Am de la Strapcode o bratara noua, nefolosita, in ambalajul original, de 20mm. Este modelul Super Engineer II, cu capete drepte. Este foarte solida, are zale pline si legaturile sunt pe surub.
Bratara are grosimea de 4,6mm!
Pretul ei ajunge la 118 USD, adica cam 500 lei. Eu o vand cu 400 lei.

https://www.strapcode.com/products/meta ... 8775&_ss=r


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2019, 18:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Salut, arata bine dar il gasesc pe amazon mai ieftin(350lei cu transport). Doar ca dureaza putin. Si oricum, as prefera sa vad produsul daca il iau si nu am drept de retur(ca sigur nu-mi oferi acest beneficiu). :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2019, 18:41 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Succes la cumparaturi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2019, 08:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Salut, ceasul tau este acesta:
https://www.bbcollection.ro/ceas-atlant ... 15838.html

Ai nevoie de bratara de la acesta:
https://www.bbcollection.ro/ceas-atlant ... r7912.html

Poti trimite mail la B&B cu codul ceasului si sa faci comanda de bratara originala. Eu am mai comandat asa, una pentru Hamilton si doua pentru Certina, dureaza cam doua luni maxim.
Succes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2019, 09:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Salut, stiu modelul meu si il stiu si pe cel cu bratara. De la ei este luat. Dar chiar nu stiam ca aduc pe comanda bratari.
Ia sa le dam un email, mersi de info.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Aug 2019, 13:18 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2019, 06:57
Mesaje: 12
Am trimis si eu un mail la b&b pentru modelul acela de bratara, cost 480 lei. Termen 120 zile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Aug 2019, 13:23 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2019, 06:57
Mesaje: 12
Codul este 51752.41.35SM_TK2724U-SS-G


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Aug 2019, 11:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
La un ceas pe care-l vând cu 877 Lei brățara dedicată costă 480 Lei ? :shock: ..interesant. :roll:

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Aug 2019, 22:15 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2019, 06:57
Mesaje: 12
Oare nu se poate cumpara direct de la firma ? La Atlantic ma refer ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2019, 01:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Mie mi-au oferit asta:
"Accesoriul mentionat (bratara 60347.41.91_TK82342-SS, conform pozei atasate) nu este disponibil in stoc, insa poate fi comandat extern, sub rezerva disponibilitatii la furnizor, termenul aproximativ de livrare fiind de 120 zile, cu mentiunea ca acesta este conditionat de furnizor si poate suferi modificari fara notificari prealabile. Pretul va fi de aproximativ 170 ron. Plata se va efectua integral la ridicarea produsului din magazin."

Dar i-am refuzat cu termenul ala aberant de livrare.. Si am luat asta(cea montata pe ceas acum). https://www.watchzone.ro/accesorii/255- ... 4-mm-.html
Pana vine cea de pe aliexpress e foarte ok asta, calitativa in raport cu pretul.

Cea detasata e o alta bratara de proasta calitate. Plus ca parca ai zurgalai la mana din cauza ca e tinichea. Am fost la un ceasornicar si am zis sa incerc chiar daca estetic era oribila deja. Feeling-ul e si mai si...
Poza: https://i.imgur.com/HNbJmxt.jpg


Ultima oară modificat de drewminator pe 09 Aug 2019, 08:09, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2019, 07:00 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Pocnitoare din tabla indoita


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2019, 08:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
catalin099 scrie:
Oare nu se poate cumpara direct de la firma ? La Atlantic ma refer ?

Nu cred, din pacate. Nu m-am uitat atent pe site-ul lor totusi


edisitaru scrie:
Pocnitoare din tabla indoita

Ceva de genul. Amuzant a fost ca am primit feedback de la colegii de munca(m-au vazut cand imi schimbam singur bratarile) ca arata bine aia urata. Ca asa aveau aia batrani inainte.
Poate sunt eu dereglat dar prefer ceva cu zale serioase, dintr-o singura bucata turnata. Nu ceva indoit pe genunchi.

Ma gandeam sa schimb si pentru Tissot dar e complicat ca il am full negru. Am 2 zale zgariate. Iar la astea aftermarket nu am incredere. Sigur se zgarie sau sare asa zisa vopsea de pe bratara. Pentru ca sigur nu au pvd coat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2019, 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Salut, nimic nu se compara cu bratara originala dedicata. La B&B termenul MAXIM este 120 zile, repet, eu am primit o bratara in nici 30 de zile si alte doua bratari cam in 45 de zile. Nu trebuie platit inainte, ba mai mult, la ridicarea din magazinul ales de tine vei putea achita in rate cu cardul, daca utilizezi. Completeaza formularul de pe site cu datele corecte ale ceasului si vezi personal care este pretul, acesta poate fi diferit, si este calculat la pretul initial de achizitie al importatorului oficial, nu la cel din perioada de reducere! Ponderea este cam 25-30% din acel pret, ca idee, la o bratara metalica din inox.
Asa pierzi vremea de pomana, a trecut deja mai mult de o saptamana de cand ai postat, pe langa faptul ca tinichelele pot avaria definitiv zona de prindere dintre anse, poate chiar si carcasa...ceasul poate fi purtat provizoriu cu o curea din piele NATURALA, care nu irita, exista nenumarate modele pe piata, oricum nu vei intra cu el in apa la mare sau la piscina...
Este alegerea ta. Succes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2019, 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Hai sa vedem. Le-am dat ok-ul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România