Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 14:45 
Neconectat

Membru din: 20 Iun 2019, 10:12
Mesaje: 5
Salut!
Vara asta m-am decis sa port ceasuri zilnic. De curand ,insa, m-am lovit de o problema pe care am ignorat-o complet: mirosul neplacut pe care il "prind" bratarile din piele/ textile dupa un timp. Asa ca am inceput sa "fac cercetari" pe google in privinta asta dar am fost destul de dezamagit deoarece n-am gasit o solutie concreta, majoritatea sugerau achizitia unei noi bratari. Am incercat sa o spal/frec cu o periuta de dinti si diverse marci de sapun lichid/detergent - nici un rezultat; bratarile inca emanau un miros neplacut dupa 30min de purtare. Pana la urma am gasit solutia care, in cazul meu, a mers foarte bine: am scos bratara de la ceas, am desfacut catarama/elementele metalice si am bagat cele doua jumatati intr-o soseta pe care am aruncat-o in masina de spalat, impreuna cu celelalte haine. Dupa doua zile de uscare si o zi de purtare constat ca metoda este foarte eficienta: mirosul neplacut a disparut complet.
Voi ce metode de curatare eficienta folositi?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 15:14 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Eu folosesc metoda "brățara de inox" :))))). Stiu ca nu se aplică tuturor ceasurilor, insa vara incerc sa le port pe cele carora li se potriveste brățară


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 15:34 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Spalarea curelelor de piele duce invariabil la scurtarea duratei lor de viata. Din acest motiv se poate recurge la impermeabilizarea curelei noi sau utilizarea unei curele textile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Alexvintage scrie:
...Din acest motiv se poate recurge la impermeabilizarea curelei noi....

Cum, in ce mod? Candva le dadeam cu crema de maini inainte de a le purta, noi fiind. Nu au fost rezultate notabile; deci care este metoda ta?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 18:24 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
De exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=vqfAJGZm9Tg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 18:28 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Exista solutii speciale, se gasesc in magazinele de incaltaminte de obicei. Eu am cumparat una de la magazinul Himalaya din Bucuresti acum cativa ani: https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=658&cc=205


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 19:47 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
In plus utilizarea materialelor de impermeabilizare moderne (cu nanoparticule), inmoaie cureaua facand-o mai placuta la purtare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 20:47 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1260
Eu unul schimb curelele vara cu unele cu rezistenta la apa de la Hirsch sau Di-modell sau cu unele din silicon sau cauciuc pe ceasurile sport.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 22:12 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Este vara torida si inevitabil corpul uman transpira.Toata transpiratia de pe brat se opreste pe ceas si curea, bratara sau strap, de aceea acestea necesita intretinere.Periodicitate depinde de multi factori:cat de des porti ceasul,cat de tare transpiri, etc.
Strapurile de panza sintetica, saptamal in masina de spalat haine, la 30-40 grade ,uscata la umbra apoi un tratament cu spray(se gaseste in magazinele de pantofi si bocanci,chiar a fost prezentat de un domn mai sus)
La curele de piele este mai greu un pic, se face o solutie de apa cu 1-2% detergent.Cu o carpa imbibata in aceasta solutie si stoarsa in mana ,se sterge cureaua.Apoi se lasa la uscat la temperatura ambientala, ferita de soare sau sursa de caldura.Cand este uscata se trateaza cu creme,spray...
Bratarile de metal le curat cu Sano Multi Metal(aici pe forum am auzit de solutia miraculoasa ,cu rezultate miraculoase), dupa care le clatesc bine cu apa si apoi la uscat.Eu personal dupa uscare le dau cu un spray special de lant de bicicleta, ca apoi sa le sterg bine cu o carpa moale sau servetele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Curatare curea de piele
MesajScris: 26 Aug 2019, 22:57 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cele mai bune curele intalnite pana in prezent. Comode si practic indestructibile.
https://www.ebay.de/itm/Eulit-Perlon-Uh ... SwlG5cct6-


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România