Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Sep 2019, 01:28 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2019, 01:23
Mesaje: 2
Va salut! Dupa cum specific si n subiect va cer sfat in vederea achiziționării unui ceas, de preferat pe curea.Nu am in mod special o preferință pentru automatic sau... Este al 4 lea ceas pe care îl cumpăr dupa un swatch, un festina si junkers dessau.Acestea fiind ceva mai modeste :)) Va mulțumesc anticipat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2019, 09:30 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
In acest buget ai putea sa promovezi in zona automaticelor swiss de mai buna calitate, verifica zona de promotii de pe B&B, sunt variante multe pt tine

Succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2019, 11:34 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Salut și bun venit pe forum.

Pentru a primi recomandări țintite, ar trebui să știm mai multe detalii despre ceas - cadran (culoare, formă, diametru), curea sau brățară, tip mecanism, complicații (dată, cronograf, altele?). După aceea sigur vor veni și sugestiile.

Până atunci, ar merita o privire la reducerile pe care le oferă BB la Hamilton și Mido, ca punct de plecare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2019, 11:54 
Neconectat

Membru din: 13 Sep 2019, 01:23
Mesaje: 2
In primul rand va mulțumesc amândurora pt. răspunsuri. As prefera un ceas care sa poata fi purtat zi de zi la majoritatea ținutelor.Marimea cadranului sa fie ceva mai mica, de preferat automatic. Ce părere aveți despre Longines Conquest / Frederique Constant Classics (ambele sunt pana în 3000 de lei după ce am văzut pe site uri). Ar merita achiziția unui astfel de ceas in detrimentul unui Tissot automatic sa spunem sau Hamilton?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2019, 12:07 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Cred ca problema este pusa un pic eronat, pentru ca - de principiu - cele 4 firme sunt oarecum pe un palier similar.
Poate un plus calitativ pentru FC, dar asta numai cat sa suplineasca lipsa de heritage/istorie/renume etc.
Longines-ul, in afara de seriile istorice, mi se par foarte slabe calitativ (si aici includ Conquest-ul), dar cu plusul notorietatii brandului.

Dar ar fi sa aleg, as folosi drept criterii 1. estetica ceasului si 2. mecanismul, in ordinea asta. Adica, daca unul din ceasurile alese are Eta 2892, atunci acela are, evident, intaietate, insa numai daca designul celui/celor cu ETA 2824 nu este senzational.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2019, 14:00 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Ionutcristi2620 scrie:
In primul rand va mulțumesc amândurora pt. răspunsuri. As prefera un ceas care sa poata fi purtat zi de zi la majoritatea ținutelor.Marimea cadranului sa fie ceva mai mica, de preferat automatic. Ce părere aveți despre Longines Conquest / Frederique Constant Classics (ambele sunt pana în 3000 de lei după ce am văzut pe site uri). Ar merita achiziția unui astfel de ceas in detrimentul unui Tissot automatic sa spunem sau Hamilton?


Important e sa-ti placa tie foarte mult....in primul rand! Tissot si Hamilton sunt entry-level....dupa standarde elvetiene. Longines si FC intra la categoria pseudo-luxury, de unde si pretul. Longines e un nume cu o istorie superba - daca e relevant pentru discutia noastra - iar valoarea de revanzare e mai buna decat la FC, care are niste preturi de lista grosolan supra.....evaluate.

Ca idee, toti producatorii elvetieni lanseaza modele mai reusite si....mai putin reusite - este si cazul seriei Conquest de la Longines, ca exemplu. Recomandarea mea - carcasa (39mm), cadran, bratara exceptional de bine realizate, mecanism automatic 2824 decorat si 300M WR la pachet cu un design foarte versatil:
Imagine
Daca eu l-am gasit la 600 euro inseamna ca-l poti gasi si tu! Nici varianta quartz nu este de neglijat.....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Sep 2019, 10:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2015, 22:44
Mesaje: 49
Eu personal intre cele doua ( Longines si FC ) as alege Longines(automatic). Singurele ceasuri care imi plac de la FC sunt cele din colectia Manufacture, dar sunt si muuult mai scumpe fata de bugetul tau.
Arata bine Conquest-ul de mai sus, daca vrei un ceas nou cred ca este cea mai buna alegere in acesti bani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Sep 2019, 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... r1029.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România