Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines NOU - pentru ca meriti!!
MesajScris: 20 Mar 2020, 13:13 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Buuun, am incercat sa aruncam o privire la Seiko vintage, am aflat cate ceva despre aceasta alegere - evident, in realitate, optiunile sunt mult mai multe....si japoneze, si elvetiene, si rusesti...etc - dar ce facem daca cumparam, servisam, reconditionam si aflam ca, din varii motive (am fost cu EL la ceasornicar si tot merge ca porcu'...m-am spalat pe maini si s-a aburit geamul...am incercat sa-l potrivesc si am ramas cu coronita in mana....) :( , vintage pur si simplu nu e pentru noi.....?!?

Desigur, intrebarea este retorica...pentru ca nu raman decat solutiile "preowned"....ceasuri mai noi de 20 de ani....sa zicem...si nou noutz (cu capcanele de marketing aferente si implicit riscul de a plati foarte mult pentru foarte putin ceas) 8)

Long story short, voi incerca in postarile urmatoare sa povestesc putin despre cateva modele Longines, un brand cu o istorie superba, care a supravietuit relativ bine crizei quartz sub umbrela Swatch Group si care ofera.....in opinia mea, desigur....poate cel mai bun raport calitate/pret pe piata de nou....in segmentul 600 - 1200 de euro!

Rog colegii care au Longines - stiu ca sunteti foarte multi pe forum - sa contribuie si ei la acest topic, desigur...daca au chef si daca sunt blocati in casa de....stiti voi......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 13:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu am un singur ceas Longines, un VHP de 41mm, cumparat de nou de la AD.

Mi se pare un ceas excelent, finisare buna in banii ceruti, quartz de inalta precizie si calendar perpetuu. Un ceas bun fie intr-o colectie extrem de redusa fie ca o optiune de ceas care este mereu gata de purtat pe care doar il iei si il pui la mana.

Imagine

Imagine

Dupa ce trece situatia cu pandemia poate cumpar si un Big Eye, dar sa mai merg sa il probez minim de cateva ori ca tot am impresia ca e un ceas prea "lung".

https://www.longines.com/watches/herita ... 816-4-53-2


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 14:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Super, Clipper, multumim!

Si la mine, primul pe lista...cu voia dv.....e tot un ceas din colectia Conquest - foarte populara probabil din cauza marii varietati de dimensiuni - intre 39 si.....43mm, cadrane...alb, negru, albastru, alt albastru....mai nou verde...si mecanisme...quartz, VHP, 2824, 2892, noul 2829.....dar si datorita unei calitati foarte bune a fabricatiei si a unui pret rezonabil.

Longines Conquest, 39mm, 2824, safir tratat antireflex, 300 M:

Imaginepicture url

Cadranul simplu si fara "lume" este criticat de multi pentru simplitate, mie asta-mi place foarte mult!

Imagine

"Bazorelieful" de pe capacul spate....super-rasfat la sub 1000 de euro!

Imagine

Bratara, extrem de bine "engineered"...solida dar usoara, nu agata, nu smulge, nu clopoteste!

fallout new vegas dead

Carcasa, 11,5mm (subtirica pentru un diver), in general polishata lucios - mat pe fata vizibila a anselor:

Imagine

In sfarsit, asa arata la mana:

Imagine

Ceea ce m-a impresionat pe mine, pe langa calitatea generala ff buna a fost versatilitatea acestui ceas, merge la absolut orice tinuta fara a fi neaparat elegant sau sport iar 300 M acopera cam.....orice risc....acvatic....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Ultima oară modificat de valentin1234 pe 20 Mar 2020, 15:03, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Din seria Conquest am Gmt-ul si pentru pretul platit eu zic ca e best buy, in viitor ma gandesc la Hydroconquest sau Legend diver :)

Imagine

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Bravo Valentin, chiar felicitari!
Ai deschis un topic care printr-o multi-participare ar deveni foarte placut citirii. Si chiar am simtit lipsa unui oareșce review, asa ca prezentarea dumitale este extrem de bine-venita. Daca ar fi continuata de alti posesori ar fi minunat.
Imi place mult titlul ales, mi se pare foarte "inspi-rational :D "! Iar ceasul tau are atribute bine alese. Grosimea lui - pentru un diver - ma face sa oftez...plus ca nu a fost conceput dupa matrita tigaii de clatite, cu 39mm merge uns si la incheieturi mai medii.
Eu sunt prea calic pentru acest nume.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 16:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Din seria Conquest am Gmt-ul si pentru pretul platit eu zic ca e best buy, in viitor ma gandesc la Hydroconquest sau Legend diver :)


Multumim cnd pentru participare!

Multumesc Catalin!

Citat:
Eu sunt prea calic pentru acest nume.


E....esti calic....zii ca nu.....meriti!! :P :P :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Cu mare placere, apropo de Legend Diver a probat cineva modelul pe bratara de tip mesh?

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 18:00 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu am avut 2.
1.Conquest heritage de 40.Construit ff bine dar se purta mai mare.
2. Lld no date.superb.singurul minus cureaua de 2 lei.
Din păcate m-am despărțit ele.de lld îmi pare cel mai rău.mai ales ca acum nu le mai găsești sub 1500 euro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 19:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
cnd scrie:
Cu mare placere, apropo de Legend Diver a probat cineva modelul pe bratara de tip mesh?


Cauciucul e...doar ok, kevlarul se strica repede iar mesh-ul mie mi s-a parut rigid si incomod......
Am gasit LLD pe cauciuc acum vreo luna la AD pe la 1300 E si nu am luat.....

Bratara sau curea, acestea nu se ridica la nivelul ceasului, zic.....eu.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 20:01 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Longines Evidenza
Luat din Dubai, apoi am realizat ca in tara era mult mai ieftin (cu 3000 lei), asta e...
ETA 2895/2 elaborated grade sau top grade(nu sunt sigur) (L615.2).
Nu am avut niciodata un ceas care sa se zgarie mai usor, altceva nu am de obiectat.

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 20:43 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Am rămas impresionat de Hydroconquest Chronograph, versiunea anterioara. Ca să iau în considerare LLD ar trebui să aibă 2892.de ce? Pentru ca deja am un 2824-2 și îmi place să urc o treaptă la fiecare achiziție.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 20:58 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Felicitari pentru topic Valentin.
Trebuie sa recunosc ca sunt un fan Longines...
Am sa postez cateva piese frumoase pe care le am in colectie (Lindberg, Conquest, Hydroconquest, Ultronic, Ultra Chron... etc), dar deocamdata, ultima achizitie:
Longines cronograf quartz cu mecanism ETA 251.262 ... cu 27 de rubine.
BTW - bratara face ceasul foarte placut la purtare - se aseaza frumos pe incheietura.
Imagine

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 21:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Multumesc Mihai si multumesc si colegilor pentru participare :)
Drum lung...sau foarte scurt...depinde cum privesti....de la 251 (27 rubine) la G10 (4 rubine) :evil: :evil:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 23:14 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
mihaieros scrie:
Felicitari pentru topic Valentin.
Trebuie sa recunosc ca sunt un fan Longines...
Am sa postez cateva piese frumoase pe care le am in colectie (Lindberg, Conquest, Hydroconquest, Ultronic, Ultra Chron... etc), dar deocamdata, ultima achizitie:
Longines cronograf quartz cu mecanism ETA 251.262 ... cu 27 de rubine.
BTW - bratara face ceasul foarte placut la purtare - se aseaza frumos pe incheietura.
Imagine


Modelul se numeste Opposition.am.avut și eu nu mi-a plăcut dimensiunea


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2020, 01:24 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
marian_sro scrie:
Modelul se numeste Opposition.am.avut și eu nu mi-a plăcut dimensiunea

Da, asa este - uitasem ca se numeste Opposition. Desi nu am inteles de ce aceasta denumire...
Si intr-adevar, dimnsiunea (diametrul ceasului) nu-l avantajeaza.
Alminteri este un ceas "corect" - Design OK; mecanism bun; bratara buna...

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 79 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România