Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: COVID-19
MesajScris: 25 Mar 2020, 11:51 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Dragi colegi,

De cateva zile tot stau si ma gandesc ca ar trebui sa scriu ceva destept pe Forum legat de situatia pe care o traim in aceste momente.
Din pacate mintea mea nu poate gasi ceva superinteligent de spus,poate fiindca nu sunt eu suficient de destept sau poate pentru ca e o situatie pe care nu am mai trait-o si imi e greu sa-mi gasesc cuvintele.
Orice as spune ar suna ca un cliseu,asa ca ma voi abtine.
Dar in acelasi timp vreau sa cred si sa ma asigur ca toti colegii ,membri sau vizitatori ai Forumului stiu ce au de facut in aceasta perioada pentru a sta deoparte de acest agresiv virus.
Eu am ales sa stau acasa,am inchis la magazin,si mi-am mutat activitatea in atelierul de acasa,lucrand doar colete.
Sper ca si voi ati facut tot ce este necesar pentru a sta sanatosi!

Va doresc multa sanatate tuturor!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: COVID-19
MesajScris: 25 Mar 2020, 16:55 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Mulțumim pentru cuvintele potrivite! Nu ne-am mai aflat în situația asta prin urmare nimeni nu știe nimic și nu poate prevede, anticipa nimic. Important este să fim sănătoși si le-om face parte toate după. (a se citi cumpăra submarinerul ăla în cazul în care mai scad preturile la ceasurile sh- cum ar fi normal) Sănătate și spor la gătit!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: COVID-19
MesajScris: 25 Mar 2020, 17:51 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Sanatate multa tututor!
In momentele in care sunteti nevoiti sa iesiti din casa protejati va cat puteti de mult!
Eu neavand ce face m am apucat de reconditionat una alta pe la masina.
Am inceput cu electomotorul: schimbat perii, curatat,gresat. Urmeaza pompa de servodirectie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: COVID-19
MesajScris: 25 Mar 2020, 22:23 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
Eu fiind politist nu pot ramane acasa...trebuie sa fiu la job
Pentru ca ma spal des pe maini in perioada asta port un diver care sa reziste la apa, sapun, dezinfectant si socuri de orice fel :) :) :)
...avem nevoie de speranta, de incredere sa trecem peste zilele astea urate...
dar cu siguranta nu va trece mult timp si iar il vom asalta pe Claudiu sa ne repare ceasurile noastre de suflet
Sanatate maxima !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: COVID-19
MesajScris: 25 Mar 2020, 22:52 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Las mai jos mesajul pe care l-am publicat si pe un alt forum, unde sunt moderator. Sunt informatii prezente peste tot, insa o recapitulare nu strica.

Infectia cu noul coronavirus: cum se manifesta si cum poate fi prevenita

Coronavirusurile sunt o familie de virusuri care provoaca infectii la om si o varietate de animale. Coronavirusurile sunt zoonotice, ceea ce inseamna ca se pot transmite intre animale si oameni. Cu toate aceste insa, animalele de companie nu sunt considerate momentan surse de imbolnavire.

Pana in prezent, exista dovezi conform carora 7 coronavirusuri au infectat si provocat boli la om. In momentul in care coronavirusurile animale evolueaza, ele pot infecta oamenii si se pot transmite de la om la om, putand duce la aparitia unor focare precum cele cauzate de MERS-CoV si SARS.

Noul coronavirus COVID-19 reprezinta o tulpina de coronavirus care nu a mai fost identificata anterior la om si, prin urmare, reprezinta motiv de ingrijorare pentru sanatatea publica, mai ales, avand in vedere ca exista putine cunostinte despre caracteristicile virusului, despre modalitatea de transmitere intre oameni si despre severitatea si tratarea infectiilor rezultate.

Cat de grave sunt infectiile cauzate de noul coronavirus COVID-19?
Noul coronavirus detectat in China este strans legat de virusul SARS din 2003 si pare sa aiba caracteristici similare. Potrivit expertilor ECDC, virusul poate provoca simptome usoare, asemanatoare gripei, dar si boli severe, precum pneumonia. Persoanele cu afectiuni cronice existente par sa fie mai vulnerabile la complicatii. Afectiunile preexistente raportate pana acum includ hipertensiunea arteriala si alte afectiuni cardiovasculare, diabet zaharat, afectiuni hepatice si alte boli respiratorii.

Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile din Romania anunta ca pneumonia produsa de noul coronavirus (COVID-19) este o boala respiratorie acuta, al carei spectru clinic nu este, deocamdata, cunoscut pe deplin. Autoritatile din tara noastra, ca si expertii ECDC sustin ca, pana in acest moment, pacientii cu acest tip de pneumonie prezinta urmatoarele simptome:

-- Febra (minimum 38 grade Celsius);
-- Tuse;
-- Dificultate la respiratie – in cazurile mai severe;
-- In ceea ce priveste perioada de incubatie a bolii, adica timpul de la momentul infectarii si pana la aparitia primelor semne si simptome de boala, nu a depasit 14 zile.

Obiceiurile sanatoase limiteaza raspandirea infectiilor!
Recomandarile standard ale Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) pentru a reduce expunerea si transmiterea bolilor respiratorii includ igiena mainilor si a cailor respiratorii si practicile alimentare sigure:

1. Spalati-va des pe maini cu apa si sapun timp de 20 de secunde. In cazul in care nu aveti la indemana apa sau sapun, folositi o solutie pe baza de alcool. Este recomandat sa va spalati pe maini:

-- Dupa ce ati tusit sau stranut;
-- Cand ingrijiti o persoana bolnava;
-- Inainte, in timpul si dupa prepararea alimentelor;
-- Inainte de masa;
-- Inainte si dupa folosirea toaletei;
-- Dupa ce ati atins sau mangaiat un animal;
-- Dupa ce ati dus gunoiul.

2. Acoperiti-va gura si nasul cu un servetel de unica folosinta cand tusiti si stranutati. Aruncati servetel dupa fiecare utilizare si spalati-va pe maini. In cazul in care nu aveti la indemana un servetel, tusiti sau stranutati in pliul cotului.

3. Evitati pe cat posibil contactul strans cu persoanele care au febra si tusesc. Mergeti la medic daca aveti febra, tusiti si aveti dificultati de respiratie.

Surse:

www.reginamaria.ro
www.who.int
www.cnscbt.ro
www.ecdc.europa.eu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România