Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 04:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Mar 2020, 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Mesaje: 268
Localitate: Alba Iulia
Ziua buna la toti ! In conditiile actuale pun si eu o intrebare -cum sa igienizam ceasurile , curele-bratari metalice pe care le purtam zilnic ? Afecteaza solutiile dezinfectante sau alcoolul stratul antireflex de pe sticla ? sa ne multumim cu apa si sapun ? Nu am gasit prea multe informatii pe net asa ca asteptam sugestii...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2020, 16:44 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
https://www.ablogtowatch.com/how-to-pro ... ist-watch/
Spor la cetit


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2020, 17:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
https://www.youtube.com/watch?v=_ebgK9vGvEw

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2020, 20:31 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Tibaldi scrie:
https://www.youtube.com/watch?v=_ebgK9vGvEw


Eu nu cred ca este o metoda buna, din cauza detergentului folosit. S-au facut si se fac cercetari pentru dezvoltarea detergentilor in functie de natura suprafetei de curatat. Pielea umana nu este la fel ca inox-ul. Spalarea unui ceas nu inseamna neaparat si dezinfectarea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2020, 20:36 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Alcool sanitar?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Mar 2020, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2009, 18:38
Mesaje: 268
Localitate: Alba Iulia
ovispub scrie:
https://www.ablogtowatch.com/how-to-properly-sanitize-your-wrist-watch/
Spor la cetit


-Foarte bun articol si complet ,multumesc ! Cred ca tot ce-i otel merge cu geluri dezinfectante pe baza de alcool , nu m-am lamurit cu stratul antireflex daca e afectat . Una peste alta , cel mai sigur la cei care lucram in spitale e sa nu purtam ceasul in timpul programului...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2020, 00:29 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Ppentru o curatare ideala ar fi bine sa demontezi bratara ceasului. Ca solutie pentru curatat bratara exista Sano multimetal, aici pe forum am aflat de ea si eu. Dupa spalare se poate sterge cu un bumbac moale imbibat cu alcool. Cu pandemia asta de Covit-19 cred ca se si recomanda putarea cesurilor cu bratara, deoarece se curata si dezinfecteaza mai usor ca cele de piele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2020, 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Un exemplu potrivit de ceas bun de purtat in aceasta perioada ar fi diver-ul cu bratara. Are rezistenta ridicata la apa, remontor pe filet, carcasa si bratara din inox, se poate spăla si dezinfecta fara griji.

Imaginesites for uploading pictures


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2020, 16:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Sincer nu vad nevoia de a dezinfecta un ceas. Un stiu unde ai putea sa il bagi, dar si mai important, nu stiu apoi cum si mai ales de ce ar ajunge sa fie in gura, nas sau ochi...pentru a fi igienizat.

Exista riscuri serioase sa strici o curea sau poate si un cristal cu tot felul de solutii incercate.

Eu mi-am spalat pana acum ceasurile (care au avut nevoie) cu apa calduta, sapun lichid de maini si o periuta veche de dinti mai moale.
Eventual daca e mizerie acumulata in timp de la piele, transpiratie, praf etc....il poti lasa 30 minute in apa inainte sa incepi cu periuta. La mine nu a fost cazul niciodata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2020, 06:18 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Topicul corect este de fapt brățări și curele de cauciuc spre dezinfectare că la cele din piele nu prea vad cum să le dezinfectezi. În plus de asta, dacă încep să pută, asta e, se schimba, se arunca(am ramas cu niște experiențe neplăcute din liceu de la curele de"piele" care se distrugeau odată la 6 luni, purtate zilnic evident).
Legat de ceasurile cu curea de piele, amicul meu pasionat de ceasuri, mai înaintat în vârstă își aducea aminte că jmecherii de partid purtau ceasuri cu bratara. Restul tovarășilor aveau rusești cu o bucata de animal mort prinse,ca să folosesc un pic din exprimarea lui. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Oct 2020, 01:07 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2020, 01:05
Mesaje: 1
savu21 scrie:
Ziua buna la toti ! In conditiile actuale pun si eu o intrebare -cum sa igienizam ceasurile , curele-bratari metalice pe care le purtam zilnic ? Afecteaza solutiile dezinfectante sau alcoolul stratul antireflex de pe sticla ? sa ne multumim cu apa si sapun ? Nu am gasit prea multe informatii pe net asa ca asteptam sugestii...


In primul rand, pe moment cel mai bine ar fi cu niste servetele dezinfectante, eu am auzit ca servetelele Mikrozid ar avea efect bun, sunt meicale, dar cu toate astea ele nu deterioreaza materialele


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România