Seiko Prospex Limited Edition

Discutii intre pasionati.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de gherghin nicolae »

Tibaldi scrie: Oricum am deja cinci Seiko si dupa patania asta aventura mea cu acest brand s-ancheiat definitiv.

Cea mai înțeleaptă decizie pentru care te felicit !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Achraf »

gherghin nicolae scrie:
Tibaldi scrie: Oricum am deja cinci Seiko si dupa patania asta aventura mea cu acest brand s-ancheiat definitiv.

Cea mai înțeleaptă decizie pentru care te felicit !
Dixit, dixit ... dic*s*it! :lol:
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de bonheur »

Eu am avut la Seiko Alpinist cu 6R15 o abatere de aprox 25sec/zi . Mie mi s-a parut mult, ceasul fiind nou, cu valoare de aproximativ 450 euro.
Sa spunem totusi ca la acest price range e rezonabil, se compenseaza cu cadranul, carcasa, etc.
Dar la ceasuri peste 1000 euro MSRP....este exagerat.
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Tibaldi »

Da domnilor. :(
A fost cumva ceva de genul:ce stie tot satul....
Si mai discutam cu cineva caruia-i povesteam dezamagirea mea legata de ceas(si care pana la urma ia dat de cap),iar raspunsul a fost:
Ce vrei de la el?
E UN SEIKO!
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de gherghin nicolae »

Are rost să-ți recomand ceva ? Adică un alt ceas ? Cred ca știi despre ce-i vorba.
Nu știu cum să-ți zic...este printre puținele forumuri unde daca recomanzi un Rolex , apar hateri care-ți zic cu totul altceva...Paradoxal , peste tot e apreciat , numai aici parca ai o frica asa...sa scrii Rolex :)
Poate n-a venit încă vremea pentru Rolex-ul tău ...însă cu siguranță o sa vina vreo data ! Retine asta !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Tibaldi »

:wink:
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Achraf »

Tibaldi scrie:Da domnilor. :(
A fost cumva ceva de genul:ce stie tot satul....
Si mai discutam cu cineva caruia-i povesteam dezamagirea mea legata de ceas(si care pana la urma ia dat de cap),iar raspunsul a fost:
Ce vrei de la el?
E UN SEIKO!
Corect! E doar un Seiko entry/ mid level! Dar din ce am citit si eu, diferenta intre modelele mid-level de la Seiko si GS este uriasa.

O sa iti iei (si) Rolex pina la urma, nu-i nimic rau in asta :) !
Sa nu trebuiasca insa sa vinzi Seiko-urile ... au si ele farmecul lor! :D
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Tibaldi »

...........corect:au si ele farmecul lor:
ca sa-mi aduca aminte mereu ce "destept" am fost candva. :D
si sa-mi alimenteze mereu speranta ca ar mai fi timp sa ma si schimb(desi nu cred) :(
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Clipper »

Probabil vei gasi cu greu sa cumperi vreun rolex, domnul gherghin nicolae cred ca a mai cumparat vreo 4-5 rolexuri de cand a scris azi aceste mesaje :D
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de gherghin nicolae »

Clipper scrie:Probabil vei gasi cu greu sa cumperi vreun rolex, domnul gherghin nicolae cred ca a mai cumparat vreo 4-5 rolexuri de cand a scris azi aceste mesaje :D
E buna asta... Nu, dar voi incerca sa cumpar si eu unul . Nu Seiko desigur. Evident ca pretul difera, asta cred ca se stie , nu ?
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
GEO
Mesaje: 736
Membru din: 12 Iun 2008, 15:48

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de GEO »

Mi-e si frica sa spun...ultima mea achizitie este un Seiko Sumo Prospex cu 6r15, la 770 EURO...:(
Carcasa si bratara sunt din otel inoxidabil tip "B", ceea ce le ofera un aspect ca de titan. Cristal safir, WR-200M, bezel rotativ. Dupa 3 zile are o abatere de aproape 1 minut, in conditiile in care nu il port constant. Indecsii luminosi sunt vizibili toata noaptea si cred ca ar continua sa fie vizibili inca 8 ore daca as fi la Polul Nord. Nu stiu de ce l-am luat, poate pentru ca nu aveam nici un Seiko mecanic, insa sper sa fie ok in timp. Probabil ca a fost scump, insa a fost o oferta de la 1100 EUR! Da, atata a ajuns pretul unii astfel de Seiko.
Aurel
Mesaje: 20
Membru din: 31 Ian 2013, 11:46

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de Aurel »

GEO scrie:Mi-e si frica sa spun...ultima mea achizitie este un Seiko Sumo Prospex cu 6r15, la 770 EURO...:(
Carcasa si bratara sunt din otel inoxidabil tip "B", ceea ce le ofera un aspect ca de titan. Cristal safir, WR-200M, bezel rotativ.
Salut , esti sigur ca e Safir? Eu am SUMO si nu e safir , e Cristal mineral , din ce stiu eu.
GEO
Mesaje: 736
Membru din: 12 Iun 2008, 15:48

Re: Seiko Prospex Limited Edition

Mesaj de GEO »

Safir. Este un ceas bun, dar exista divere elvetiene superioare Seiko.
Scrie răspuns